Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Pralka trzęsie się podczas wirowania – Sprawdź przyczynę!

Data aktualizacji:

Jeśli Twoja pralka trzęsie się lub wibruje podczas wirowania, ważne jest, aby przyjrzeć się bliżej temu problemowi. Przyczyną wibracji może być coś tak prostego, jak niewyważony ładunek ubrań lub coś poważniejszego, jak uszkodzony pasek lub silnik. W każdym razie zrozumienie przyczyny wibracji pomoże szybko i skutecznie zdiagnozować i naprawić problem. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernych wibracji? W jaki sposób im przeciwdziałać?

Pralka wibruje podczas wirowania

Twoja pralka wibruje i trzęsie się podczas wirowania? Jeśli tak, nie jesteś sam. Problem wibrowania lub potrząsania pralki podczas cyklu wirowania to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów. Może to być zarówno irytujące, jak i niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia pranego przedmiotu, a także samej pralki. W tym artykule przyjrzymy się niektórym typowym przyczynom wibracji pralki podczas wirowania oraz tym, co należy zrobić, jeśli tak się dzieje z Twoim urządzeniem.

Nierównomiernie rozłożone pranie w bębnie

Zapchanie bębna pralki po brzegi może skutkować niecałkowitym wypraniem rzeczy, ale jeżeli umieścimy w niej zbyt mało ubrań, wówczas podczas obracania się bębna pranie będzie rozkładać się nierównomiernie, a to właśnie prowadzi do powstawania intensywnych drgań. Jeżeli wkładamy do pralki mniej rzeczy – niezależnie, czy chodzi o bieliznę, odzież, ręczniki czy nawet materiałowe obuwie – zadbajmy, aby nie wszystko znalazło się po jednej stronie bębna. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wkładania rzeczy różnej wielkości. Warto je wymieszać zamiast po jednej stronie umieszczać mniejsze, a po drugiej większe. Najlepiej, gdy bęben jest pełny, ale nieprzepełniony. Dzięki temu pralka nie tylko będzie chroniona przed wstrząsami, ale również pranie będzie bardziej ekonomiczne.

Czytaj również:  Jak wyczyścić przypalony piekarnik?

Nieprawidłowe funkcjonowanie amortyzatora

Amortyzator stanowi część mechanizmu poruszającego bębnem i służy ochronie przed zbyt intensywnymi wibracjami. Silnie trzęsąca się pralka może oznaczać, że amortyzator przestał właściwie działać i nie spełnia już swojej roli. Do awarii tego urządzenia może dojść pod wpływem różnych czynników, ale często stanowi wynik wieloletniej eksploatacji. Amortyzator po prostu ulega zużyciu. Podczas prania pojawia się stukanie, a nawet skrzypienie. Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana amortyzatora na nowy. Wymianę najlepiej zlecić fachowcom. Sprawdź również: Mata antywibracyjna pod pralkę

Zsuwająca się lub zniszczona sprężyna z zawieszenia bębna

Zawieszenie bębna odrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu pralki. Istotną kwestię stanowią sprężyny, które mogą ulec uszkodzeniu i mogą się zsuwać. Zdarza się też, że pralka w ogóle jest wyposażona w sprężyny słabej jakości, a wtedy już po kilku miesiącach od zakupu mogą pojawić się wibracje, których intensywność będzie systematycznie wzrastała. W przypadku problemów ze sprężynami pralka wibruje bardzo mocno, a nawet podskakuje. Zalecana jest wymiana sprężyny. Można jej dokonać samodzielnie, rozkręcając blat. Po odkręceniu śrubek należy go przesunąć do tyłu i wyjąć. Przy pomocy klucza nasadowego trzeba odkręcić śruby, które przytwierdzają górną przeciwwagę do bębna. Po jej wyjęciu należy odkręcić poprzeczkę konstrukcyjną pod blat, pod którą zaczepiona jest sprężyna bębna. Jeżeli wymiana wydaje się zbyt skomplikowana i nie chcemy ryzykować uszkodzenia pralki, pracę lepiej powierzyć specjalistom.

Szukasz fachowej pomocy? Sprawdź naszą ofertę naprawa pralek Poznań

Uszkodzone łożyska bębna pralki

Do częstych problemów z pralkami należy zużycie łożysk bębna, ponieważ to one odpowiadają za obracanie się bębna z praniem. Łożyska mogą być zardzewiałe lub nosić inne ślady długotrwałego użytkowania. Symptomem ich uszkodzenia jest zwykle metaliczny odgłos podczas wirowania. Wibracje wyraźnie przybierają na sile. Wymiana łożysk jest czasochłonnym zajęciem, ponieważ trzeba wyjąć cały zbiornik i rozebrać go na poszczególne elementy. Na rynku dostępne są rozmaite modele pralek, a najbardziej problematyczna jest wymiana łożysk w urządzeniach o wąskiej budowie. Wymiana łożysk na własną rękę może zakończyć się fiaskiem nie tylko ze względu na brak wiedzy i umiejętności, ale przede wszystkim ze względu na brak cierpliwości.

Czytaj również:  Suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła – przeczytaj przed zakupem

Sprawdź również artykuł: Co zrobić, gdy pralka skacze podczas wirowania?

Nieodpowiednie wypoziomowanie pralki

Krzywo stojąca pralka stanowi najbardziej prozaiczną przyczynę silnych wibracji i hałasów. Należy zmienić miejsce ustawienia urządzenia i zadbać, aby nie dotykało ściany, ponieważ podczas wirowania będzie się o nią obijać. Wypoziomowanie pralki sprawdza się przy pomocy poziomicy. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy wyregulować jej nóżki. Wystarczy przekręcić odpowiednio śruby, w które są wyposażone. Można również skorzystać ze specjalnych nakładek na nóżki pralki, które sprawiają, że wibracje są wygłuszane w zetknięciu z podłogą. Kolejną propozycję stanowią maty antywibracyjne, które umieszcza się pod całą powierzchnią pralki.

Sprawdź również poradnik Samsung: https://www.samsung.com/pl/support/home-appliances/pralka-nadmiernie-drga-podczas-pracy-co-nalezy-w-zwiazku-z-tym-sprawdzic/

Bicie bębna w pralce

Bicie bębna w pralce może mieć kilka przyczyn, takich jak:

  • Przeładowanie pralki powodujące nierównowagę obciążenia
  • Uszkodzenie lub zużycie łożyska bębna
  • Uszkodzenie amortyzatorów lub sprężyn zawieszenia bębna
  • Zbyt wysokie obroty wirowania Aby wyeliminować ten problem, warto sprawdzić, czy pralka jest odpowiednio ustawiona, ograniczyć ilość pranych ubrań, a także skontaktować się z serwisem w celu dokładniejszej diagnostyki i naprawy.
Poprzednia porada
Dlaczego w lodówce zbiera się woda? - Sprawdź jak temu zaradzić!
Następna porada
Blokada drzwi w zmywarce nie działa - poznaj przyczynę!