Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Pralka brudzi ubrania – Sprawdź przyczynę?

Pralka brudzi ubrania
Data aktualizacji:

Pralka, to sprzęt którego w wielu gospodarstwach domowych używamy na co dzień. Jeśli jest sprawna, nie dostrzegamy jej zalet, kiedy jednak zacznie szwankować, nagle okazuje się, jak bardzo potrzebnym, wręcz niezbędnym przedmiotem jest w naszym domu. Co jednak, jeśli pozornie wszystko działa prawidłowo, ale okazuje się, że nasza pralka, niezbędna pomoc każdej pani i każdego pana domu, nagle zaczyna zostawiać brudne plamy na ubraniach, słowem zamiast czynić swoją podstawową powinność i prać, robi coś całkowicie przeciwnego? Postaramy się pomóc wam usunąć tę przypadłość.

Przyczyny zostawiania plam na ubraniach

Nawet najlepszej marki pralka może zacząć sprawiać przykre niespodzianki, zwłaszcza po dłuższym czasie użytkowania. Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba rozglądać się za nowym urządzeniem. W pierwszej kolejności trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu i w razie możliwości pozbyć się jej. Czynniki powodujące taki stan rzeczy mogą być bardzo prozaiczne. Bardzo często wynikają one z naszych zaniedbań, związanych ze złym użytkowaniem pralki. Najczęstszym powodem powstawania plam na ubraniach okazuje się zgromadzony w pralce brud. Wynika to z faktu, iż w pralce gromadzi się nadmiar proszku, który z każdym kolejnym praniem coraz bardziej zalega w pralce, a to z kolei powoduje przyklejanie się go do ubrań i powstawanie brzydkich plam.

Innym, równie często pojawiającym się problemem jest rdza, która gromadzi się w bębnie pralki. Ten defekt to najprawdopodobniej efekt naszego zaniedbania w pielęgnacji pralki. Plamy z rdzy są nie tylko wyjątkowo brzydkie, ale i ciężko się ich pozbyć, dlatego lepiej zapobiegać tego typu sytuacjom, niż później próbować zwalczać efekty.

Jak poradzić sobie z tymi problemami, przedstawi dalsza część artykułu.

Szare plamy po praniu – jaka przyczyna

Obok rdzawych plam, które charakterystyczne są dla rdzewiejącej pralki, częste są również wspomniane już wcześniej kleiste plamy w szarym kolorze. Część z nich to efekt nadmienionego już zalegania proszku w pralce, jednak pojawiające się czasem szare plamy na ubraniach mogą być spowodowane jeszcze innym, choć dość podobnym czynnikiem. Zazwyczaj szare plamy powstają w efekcie złego użytkowania pralki, czyli wybrania złego programu płukania, czy też zbyt niskiej temperatury prania lub czasu prania ubrań. Często problemem jest też dodanie zbyt dużej ilości płynu do płukania tkanin, który nie jest odpowiednio dobrany do rodzaju wody oraz ilości prania, które znalazło się w pralce. Tym sposobem, zamiast zyskać efekt nieskazitelnie czystego prania, spotykamy się z czymś całkowicie odwrotnym.

Czyszczenie pralkiCo zrobić, gdy pralka brudzi ubrania

Jeśli przyczyną brudzenia ubrań przez pralkę jest któryś z wymienionych wcześniej czynników, wówczas pozostaje nam tylko jedno. Wyeliminować źródło problemu. Po dokładnym przyjrzeniu się pralce i praniu oraz postawieniu diagnozy, konieczne będzie przejście do działania, czyli likwidacji źródła powstawania plam.

I wcale nie jest to trudne. Po pierwsze, konieczne jest dokładne czyszczenie pralki. Jak już zostało stwierdzone wcześniej, najczęstsze problemy powstają w efekcie zabrudzenia naszego urządzenia. Koniecznie wyczyścić należy zatem dozownik do podawania proszków i płynów, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły przedostawać się do pralki już w trakcie trwania prania. Kolejny krok, to dokładne wyczyszczenie uszczelek, kołnierza i filtrów (jak wyczyścić filtr w pralce), które również powodować mogą tego typu niedogodności. Jeśli już wyczyściliśmy pralkę, wówczas kolejnym etapem będzie zajęcie się jej bębnem. Jeśli jesteśmy pewni, że na jego powierzchni już pojawiła się rdza, rozwiązaniem będzie albo użycie odrdzewiacza, który pomoże usunąć rdzę, lub w przypadku zbyt dużego uszkodzenia bębna, konieczne będzie wezwanie fachowca (sprawdź ofertę: naprawa pralki Lublin) i wymiana tego elementu na nowy lub skorzystać z naszej porady: jak wyczyścić pralkę octem i sodą.

Warto pamiętać również, by od tej pory regularnie stosować detergenty służące do czyszczenia pralki. To ważne, bowiem pomaga uchronić urządzenie przed opisanymi problemami. Pamiętajcie również, iż nie należy zamykać drzwiczek tuż po wyciągnięciu z pralki prania, bowiem może powodować to powstawanie w jej wnętrzu grzyba oraz rdzy. Równie ważnym elementem jest prawidłowe dozowanie proszku do prania oraz rozmaitych dodatków, typu kulki zapachowe, czy płyn do płukania tkanin, ponieważ tylko w ten sposób możemy w stu procentach ustrzec się przed gromadzeniem się ich nadmiaru w pralce, a w konsekwencji na ubraniach.

Poprzednia porada
Pierwsze uruchomienie zmywarki - krok po kroku
Następna porada
Zmywarka: dlaczego na naczyniach pozostają plamy?