svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Kuchenka Gazowa

Chociaż popularność kuchenek elektrycznych wzrasta, to właśnie kuchenki gazowe nadal wiodą prym – także w najlepszych restauracyjnych kuchniach. Jeżeli i Ty planujesz montaż kuchenki na gaz, musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. A wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.

Warto mieć świadomość, że montaż kuchenki gazowej może odbyć się na dwa sposoby:

  • korzystając z gazu ziemnego (w przypadku doprowadzonej sieci gazowej),
  • korzystając z butli propan-butan (jeśli sieć gazowa nie została doprowadzona).

Bez względu na wybrany sposób, należy kierować się poniższymi wskazówkami.

Montaż kuchenki wyłącznie z uprawnieniami

Nie ma znaczenia, skąd będziesz czerpać źródło gazu – montażu kuchenki gazowej zawsze musi dokonać osoba z uprawnieniami. Jest to najważniejszy wymóg związany z koniecznością zachowania bezpieczeństwa. Warto bowiem pamiętać, że nieprawidłowo wykonana instalacja gazowa nie jest szczelna. A ponieważ ulatniający się gaz jest bezwonny, nie jest trudno o wybuch czy zaczadzenie.

Montaż kuchenki przez osobę posiadającą uprawnienia jest też warunkiem koniecznym do uzyskania gwarancji na sprzęt. Instalator, po podłączeniu urządzenia, musi przybić pieczątkę potwierdzającą jego uprawnienia. Jeśli w karcie gwarancyjnej nie będzie takiego stempla, w razie uszkodzenia urządzenia producent odmówi jego naprawy na swój koszt.

Akcesoria niezbędne do wykonania instalacji gazowej

Podłączenie kuchenki gazowej bazuje na stworzeniu odpowiedniej instalacji, wykorzystując do tego celu szereg niezbędnych elementów. Należy stworzyć sieć rur (zwykle stalowych lub miedzianych) bez szwu albo sieć rur przewodowych ze szwem. To właśnie one będą odpowiadać za doprowadzenie gazu z sieci lub z butli. Z biegnącą od licznika gazowego rurą zakończoną zaworem odcinającym dopływ gazu należy połączyć elastyczne przewody (tzw. szybkozłączki gazowe). Ich drugi koniec powinien znaleźć się już przy kuchence.

Uwzględnić kwestie bezpieczeństwa

Podłączając i eksploatując kuchenkę gazową, należy uwzględnić wszystkie kwestie bezpieczeństwa – nie tylko dotyczące prawidłowego montażu. O czym więc należy pamiętać?

  • Zabronione jest łączenie obu typów instalacji gazowej (z sieci oraz butli) w jednym budynku.
  • W jednym lokalu można użytkować maksymalnie 2 butle propan-butan w maksymalnej wadze 11 kg (każda z nich).
  • Zabronione jest sprawdzanie szczelności instalacji gazowej przy otwartym ogniu.
  • Zaleca się montaż nawiewników okiennych w przypadku kuchni z instalacją gazową.

Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, warto także pokusić się o montaż czujników czadu. To niedrogie rozwiązanie pozwoli zapobiec poważnym zatruciom tlenkiem węgla w razie utraty szczelności instalacji gazowej.

Poprzednia porada
Zmywarka – czy zakup się opłaca?
Następna porada
Kamień w pralce - jak z nim walczyć?