Dlaczego w lodówce zbiera się woda? – Sprawdź jak temu zaradzić!
Lodówka zalicza się do podstawowych sprzętów AGD w każdym domu i jak wszystkie sprzęty nie jest niezawodna. Zdarza się, że w komorze chłodzącej lub na samym dnie urządzenia zbiera się woda. Jaka jest przyczyna tego, że w lodówce zbiera się woda? Kiedy problem z wodą w lodówce można rozwiązać samodzielnie, a kiedy trzeba skorzystać z fachowej pomocy?
Spis Treści
Jak wyczyścić odpływ wody – woda w lodówce
Woda w lodówce nie zawsze musi oznaczać poważną awarię. Jeżeli kumuluje się na jej dnie, oznacza to, że najprawdopodobniej doszło do zatkania odpływu. Zadaniem odpływu jest odprowadzanie wody na zewnątrz, a jeżeli nie spełnia swojej funkcji, należy sprawdzić, czy nie został zatkany. Do zatkania dochodzi pod wpływem automatycznego odszraniania lodówki, ale często po prostu nie zwracamy uwagi na okruchy jedzenia, które pozostają na półkach i spadają na dół. W takiej sytuacji konieczne jest przetkanie odpływu, co możemy zrobić samodzielnie czyli jak wyczyścić odpływ wody? Można skorzystać z wykałaczki lub cieniutkiego drucika, który będzie wystarczająco twardy, aby resztki zalegające w odpływie uległy przesunięciu. Jeżeli nie chcemy przepychać odpływu wody – ryzyko wepchnięcia resztek jedzenie jeszcze głębiej w odpływ lodówki – można spróbować wyciągnąć zalegające resztki jedzenia małą pincetą czy też pęsetą.
Zapchana rurka odpływowa lodówki
Jeżeli przetkanie odpływu nie wywołuje oczekiwanych efektów i nadal w lodówce zbiera się woda, należy przyjrzeć się rurce odpływowej znajdującej się na zewnątrz lodówki na tylnej ścianie. Gumową rurkę łączącą się z pojemnikiem na dole lodówki znajdziemy pod kratownicą, dzięki której urządzenie oddaje ciepło. Aby dostać się do rurki, nie należy całkowicie ściągać kratownicy, ponieważ grozi to uszkodzeniem lodówki, ale wystarczy ją lekko odkręcić. Wężyk może być zapchany resztkami jedzenia lub gromadzącymi się zanieczyszczeniami – wystarczy go nacisnąć, aby usunąć zator. Może się też okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej rurki do odpływu lodówki.
Nieszczelne drzwi lodówki. Wymiana uszczelki czy inne rozwiązanie?
Prawidłowe funkcjonowanie lodówki zależy od wielu czynników. Różne elementy mogą ulegać awarii, ale o jej prawidłowym działaniu decydują także na pozór mało znaczące elementy takie jak uszczelka w drzwiach. Jeżeli jakość uszczelki wzbudza nasze wątpliwości, wydaje się, że mogliśmy ją uszkodzić podczas czyszczenia lub jest to wywołane jeszcze inną sytuacją, warto przeprowadzić prosty test. Zwykłą kartkę papieru umieszczamy pomiędzy obudowę lodówki a uszczelkę i zamykamy drzwi. Uszczelka nie jest wadliwa, jeżeli kartka pozostaje na miejscu. Wysunięcie się kartki oznacza defekt. W przypadku nieszczelności pozostaje wymiana uszczelki. Należy sprawdzić, czy przypadkiem nie posiadamy lodówki, w której uszczelka jest zintegrowana z drzwiami, ponieważ wówczas konieczna jest wymiana całych drzwi.
Nieprawidłowo działający układ chłodzący – zadanie dla specjalisty
Do gromadzenia się wody w komorze lodówki dochodzi także pod wpływem za wysokiej temperatury w jej wnętrzu, a to stanowi sygnał, że może mieć miejsce uszkodzenie układu chłodzącego. Zdarza się, że bezpośrednim źródłem problemu jest sprężarka wywołująca samoczynne rozmrażanie się lodówki i w takim przypadku w lodówce zbiera się woda. Sprężarka jest sprzężona z termostatem i jej wadliwe działanie wpływa na negatywnie zmiany w jego funkcjonowaniu. Gdy termostat sprawia, że agregat uruchamia się zbyt rzadko, wtedy temperatura wewnątrz lodówki wzrasta. Uszkodzenie układu chłodniczego wymaga wezwania fachowca (jeżeli mieszkasz w w Krakowie możesz skorzystać z naszego świetnego eksperta od naprawa lodówek), który oceni, jaki element dokładnie powoduje zbieranie się wody i wskaże najkorzystniejsze rozwiązanie.
Ubytek czynnika chłodzącego – koncentracja na źródle problemu
W poprawnym działaniu lodówki niebagatelne znaczenie ma właściwy poziom czynnika chłodzącego. Jeżeli pojawia się jego niedobór, w lodówce zbiera się woda. Ubytek chłodziwa wiąże się z usterką układu chłodniczego, dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy w jego obrębie nie występują nieszczelności, przez które chłodziwo mogłoby uciekać. Mogło na przykład dojść do rozszczelnienia sprężarki. Szczególnie uważnie należy przyjrzeć się punktom lutowań. Wyeliminowanie problemu wiąże się z uszczelnieniem układu chłodzącego. Wszelkie prace związane z tą kwestią należy powierzyć fachowcowi Naprawa i Serwis lodówek.
Powiązany artykuł: Dlaczego lodówka mrozi jedzenie