svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Dlaczego w lodówce zbiera się woda? – Sprawdź jak temu zaradzić!

Zatkany odpływ lodówki

Lodówka zalicza się do podstawowych sprzętów AGD w każdym domu i jak wszystkie sprzęty nie jest niezawodna. Zdarza się, że w komorze chłodzącej lub na samym dnie urządzenia zbiera się woda. Jaka jest przyczyna takiej sytuacji? Kiedy problem można rozwiązać samodzielnie, a kiedy trzeba skorzystać z fachowej pomocy?

Niedrożny odpływ – w lodówce zbiera się woda

Woda gromadząca się w lodówce nie zawsze musi oznaczać poważną awarię. Jeżeli kumuluje się na jej dnie, oznacza to, że najprawdopodobniej doszło do zatkania odpływu. Zadaniem odpływu jest odprowadzanie wody na zewnątrz, a jeżeli nie spełnia swojej funkcji, należy sprawdzić, czy nie został zatkany. Do zatkania dochodzi pod wpływem automatycznego odszraniania lodówki, ale często po prostu nie zwracamy uwagi na okruchy jedzenia, które pozostają na półkach i spadają na dół. W takiej sytuacji konieczne jest przetkanie odpływu, co możemy zrobić samodzielnie. Można skorzystać z wykałaczki lub cieniutkiego drucika, który będzie wystarczająco twardy, aby resztki zalegające w odpływie uległy przesunięciu.

Zapchana rurka odpływowa – problem tkwiący na zewnątrz

Jeżeli przetkanie odpływu nie wywołuje oczekiwanych efektów, należy przyjrzeć się rurce odpływowej znajdującej się na zewnątrz lodówki na tylnej ścianie. Gumową rurkę łączącą się z pojemnikiem na dole lodówki znajdziemy pod kratownicą, dzięki której urządzenie oddaje ciepło. Aby dostać się do rurki, nie należy całkowicie ściągać kratownicy, ponieważ grozi to uszkodzeniem lodówki, ale wystarczy ją lekko odkręcić. Wężyk może być zapchany resztkami jedzenia lub gromadzącymi się zanieczyszczeniami – wystarczy go nacisnąć, aby usunąć zator. Może się też okazać, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej rurki do odpływu lodówki.

 

Nieszczelne drzwi lodówki. Wymiana uszczelki czy inne rozwiązanie?

Prawidłowe funkcjonowanie lodówki zależy od wielu czynników. Różne elementy mogą ulegać awarii, ale o jej prawidłowym działaniu decydują także na pozór mało znaczące elementy takie jak uszczelka w drzwiach. Jeżeli jakość uszczelki wzbudza nasze wątpliwości, wydaje się, że mogliśmy ją uszkodzić podczas czyszczenia lub jest to wywołane jeszcze inną sytuacją, warto przeprowadzić prosty test. Zwykłą kartkę papieru umieszczamy pomiędzy obudowę lodówki a uszczelkę i zamykamy drzwi. Uszczelka nie jest wadliwa, jeżeli kartka pozostaje na miejscu. Wysunięcie się kartki oznacza defekt. W przypadku nieszczelności pozostaje wymiana uszczelki. Należy sprawdzić, czy przypadkiem nie posiadamy lodówki, w której uszczelka jest zintegrowana z drzwiami, ponieważ wówczas konieczna jest wymiana całych drzwi.

Naprawa lodówek Wrocław

Nieprawidłowo działający układ chłodzący – zadanie dla specjalisty

Do gromadzenia się wody w komorze lodówki dochodzi także pod wpływem za wysokiej temperatury w jej wnętrzu, a to stanowi sygnał, że może mieć miejsce uszkodzenie układu chłodzącego. Zdarza się, że bezpośrednim źródłem problemu jest sprężarka wywołująca samoczynne rozmrażanie się lodówki. Sprężarka jest sprzężona z termostatem i jej wadliwe działanie wpływa na negatywnie zmiany w jego funkcjonowaniu. Gdy termostat sprawia, że agregat uruchamia się zbyt rzadko, wtedy temperatura wewnątrz lodówki wzrasta. Uszkodzenie układu chłodniczego wymaga wezwania fachowca, który oceni, jaki element dokładnie powoduje zbieranie się wody i wskaże najkorzystniejsze rozwiązanie.

Ubytek czynnika chłodzącego – koncentracja na źródle problemu

W poprawnym działaniu lodówki niebagatelne znaczenie ma właściwy poziom czynnika chłodzącego. Jeżeli pojawia się jego niedobór, w komorze urządzenia zbiera się woda. Ubytek chłodziwa wiąże się z usterką układu chłodniczego, dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy w jego obrębie nie występują nieszczelności, przez które chłodziwo mogłoby uciekać. Mogło na przykład dojść do rozszczelnienia sprężarki. Szczególnie uważnie należy przyjrzeć się punktom lutowań. Wyeliminowanie problemu wiąże się z uszczelnieniem układu chłodzącego. Wszelkie prace związane z tą kwestią należy powierzyć fachowcowi.

Poprzednia porada
Jak efektywnie czyścić lodówkę?
Następna porada
Pralka trzęsie się podczas wirowania - Sprawdź przyczynę!