Naprawa i Serwis sprzętu AGD

Współpracujący z Nami fachowcy zajmują się naprawą pralek, lodówek, zmywarek, zamrażarek, kuchenek i piekarników. Zadzwoń już teraz 727 799 001 lub Zamów ONLINE. Naprawa zostanie wykonana przez serwisanta bezpośrednio u Ciebie w domu!

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Zmywarka

Woda jest niezbędna do spełniania swojej roli przez zmywarkę. Równie ważny jest sprawnie działający system jej obiegu i spryskiwaczy. Jeżeli urządzenie nie pobiera wody, wyświetla się odpowiedni komunikat. Tzw. kod błędu może wyświetlać się w różny sposób w zależności od marki i modelu urządzenia. Co stanowi źródło problemu?

 

Kontrola zaworu zmywarki

Gdy zmywarka nie pobiera wody, najpierw warto sprawdzić, czy zawór wody jest otwarty. Jeżeli jest w pełni odkręcony, a ciśnienie wody prawidłowe, przyczyna leży gdzie indziej. Warto sprawdzić, czy wąż dopływowy nie jest zagięty lub uszkodzony. Jeśli zmywarka została dopiero podłączona, przyczynę może stanowić nieprawidłowe podpięcie węża. W przypadku dłużej użytkowanych urządzeń za problem odpowiada usterka, której należy szukać w innych miejscach.

 

Zapchany płaszcz wodny

Płaszcz wodny stanowi istotny element każdej zmywarki. Składa się z drobnych kanalików, które łatwo mogą zostać zapchane. Wówczas zmywarka nie ma szans na prawidłowe pobranie i rozprowadzenie wody. Gdy dojdzie do zapchania płaszcza wodnego, nie ma większych problemów z jego wyczyszczeniem, ponieważ łatwo go wyjąć. Po oczyszczeniu należy go z powrotem zamontować na miejscu. Należy zadbać o jego skuteczne oczyszczenie, aby problem nie pojawił się ponownie po kilku dniach. W tym celu warto skorzystać z odpowiedniego preparatu. W przygotowanym roztworze płaszcz można zostawić na całą noc. Jeżeli jest jednak uszkodzony, zaleca się wymianę.

 

Niesprawny elektrozawór w zmywarce

Awaria elektrozaworu to kolejna przyczyna braku wody w zmywarce. Jeśli uległ popsuciu, powinien zostać wymieniony. Z reguły jest umiejscowiony na końcu węża, który zasila zmywarkę. Aby sprawdzić sprawność elektrozaworu, należy odłączyć wszystkie rury i przewody. Sam elektrozawór podłączamy do prądu. Jeśli nie występuje awaria, otworzy się i będzie słychać brzęczenie. Brak jakiejkolwiek reakcji oznacza konieczność jego wymiany.

 

Awaria programatora zmywarki

Zepsuty programator zamiast realizować ustawiony program może zmieniać programy, a w efekcie zmywarka nie otrzymuje odpowiednich poleceń i nie pobiera wody. Przyczyną może być zwarcie lub uszkodzenie jego elementu. W takiej sytuacji pozostaje tylko wymiana programatora na nowy. W zależności od modelu zmywarki konieczne może być rozkręcenie drzwiczek. Programator można wymienić samodzielnie, ale najlepiej powierzyć to zadanie fachowcowi.

 

Zabrudzone styki przełącznika zmywarki

Żadne urządzenie nie jest perfekcyjne, a zmywarki są dość awaryjne. Brak poboru wody może być wywołany brudem gromadzącym się na stykach przełącznika, który łączy się z pływakiem. Pływak stanowi ochronę przed zalaniem zmywarki, a jeżeli styki są zabrudzone, wówczas nieustannie jest wysyłana informacja o przepełnieniu jej wodą, więc automatycznie woda nie jest pobierana. W takim przypadku konieczne jest wyjęcie i oczyszczenie pływaka, a przede wszystkim mechanizmu usytuowanego na jego końcu. Jeżeli nie masz pewności, czy potrafisz rozłożyć i następnie złożyć prawidłowo elementy zmywarki, powierz zadanie w ręce specjalistów.

Poprzednia porada
Na ubraniach zostaje osad z proszku – sprawdź przyczynę
Następna porada
Dlaczego pralka wolno pobiera wodę?