svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Dlaczego zmywarka wyłącza się podczas mycia?

dlaczego zmywarka wyłącza się podczas mycia

Zmywarka jest już stałym elementem wyposażenia wielu kuchni i niektórym osobom trudno wyobrazić sobie powrót do ręcznego mycia wszelkiego rodzaju naczyń. Z tego względu istotne jest jej prawidłowe funkcjonowanie. Jednak jak każde urządzenie w każdej chwili może odmówić posłuszeństwa. Nie zawsze konieczne jest wezwanie fachowca, ale trzeba dysponować odrobiną wiedzy na temat ewentualnych problemów ze zmywarkami. Zdarza się, że dotychczas niezawodny sprzęt wyłącza się w trakcie mycia. O czym może to świadczyć? Jak rozwiązać problem?

W przypadku urządzeń gospodarstwa domowego zdarzają się drobne usterki, z którymi można sobie samodzielnie poradzić. Niektóre problemy ze zmywarką również są proste w wyeliminowaniu pod warunkiem, że jest się w stanie samodzielnie znaleźć ich przyczynę. Oto powody, dlaczego zmywarka wyłącza się podczas mycia.

Filtr zatkany przez zanieczyszczenia

Jeżeli zmywarka wyłącza się podczas mycia, jedną z przyczyn może być zapchany filtr. Mogą się na nim osadzać resztki jedzenia, co prowadzi często do wyłączenia zmywarki, a przykrą konsekwencją bywa zalanie pomieszczenia. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, trzeba sprawdzać systematycznie, czy w dyszach ramion zmywarki nie gromadzą się zanieczyszczenia. Jeżeli dysze są zapchane, zmywarka może nie tylko wyłączać się, ale również nie domywać naczyń. Aby oczyścić filtr, należy odłączyć wszystkie źródła zasilania zmywarki, a także zakręcić dopływ wody. Z komory myjącej trzeba usunąć resztki wody, a następnie wyjąć pojemniki na naczynia. Gdy urządzenie zostanie opróżnione, można wyciągnąć filtr i starannie oczyścić go z pozostałości jedzenia. Czyszczenie filtra powinno odbywać się co kilka miesięcy. Według wskazań niektórych producentów zaleca się czyszczenie filtra co dziesiąty cykl zmywarki. W zależności od danego modelu zmywarki można mieć do czynienia nie z jednym filtrem, a z całym systemem filtrów. Wówczas wszystkie należy starannie oczyścić.

Problem z uszkodzonym programatorem

W sytuacji, gdy filtr nie jest zatkany lub jego oczyszczenie nie zapewniło spodziewanych efektów, trzeba przyjrzeć się programatorowi. Uszkodzony programator stanowi jedną z najczęstszych odpowiedzi, dlaczego zmywarka wyłącza się podczas mycia. Do jej wyłączenia może dojść niemal natychmiast po włączeniu lub znacznie później. Programator steruje całą pracą zmywarki, dlatego jego awaria może przyczyniać się do różnorodnych problemów. W przypadku jego uszkodzenia zdarza się, że zmywarka pobiera wodę wyłącznie do płaszcza. Zdarza się, że nie przerywa to cyklu mycia, ale może też powodować wyłączanie się urządzenia w pewnym momencie. Warto sprawdzić napięcie, które powoduje otwarcie zaworka. Jeżeli jest niskie, zyskujemy pewność, że za problem odpowiada programator. Niestety najczęściej konieczna jest ocena fachowca, który stwierdzi, w jakim stanie jest programator. W większości przypadków potrzebna jest jego wymiana. Bez kompetencji w zakresie elektroniki trudno zorientować się, w czym tkwi problem.

Brak zasilania

Zasilanie jest niezbędne, aby zmywarka mogła działać. Bez prądu nie spełnia swojej funkcji. Skoro zmywarka wyłącza się podczas mycia, oznacza to, że jest podłączona do prądu, ale ma miejsce przerwanie jego dostaw. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy napięcie dociera do programatora. Potrzebne jest urządzenie mierzące napięcie elektryczne, a jest nim woltomierz.

Nieprawidłowo działający przepływomierz

Przepływomierz jest mechanizmem odpowiadającym za właściwy przepływ wody w trakcie pracy zmywarki. Pobór zbyt małej ilości wody lub zbyt dużej może zakończyć się wyłączeniem urządzenia podczas zaprogramowanego cyklu zmywania. Uszkodzony przepływomierz stanowi więc problem, który trzeba wyeliminować, aby zmywarka mogła działać poprawnie. Jak widać, szereg czynników wywołuje wadliwe funkcjonowanie sprzętu, ale nie zawsze usterka jest na tyle poważna, aby naprawa okazała się nieopłacalna.

Potrzebujesz fachowej pomocy? Sprawdź naszą ofertę Naprawa zmywarek Wrocław

Zepsuta grzałka

Kolejną przyczyną, dlaczego zmywarka wyłącza się podczas mycia może być niesprawna grzałka. Może zdarzyć się sytuacja, że przestanie grzać lub będzie grzać zbyt mocno. Jeżeli woda będzie intensywnie podgrzewana, wówczas zmywarka prawdopodobnie wyłączy się w czasie pracy. Za problemy najczęściej odpowiedzialna jest grzałka przepływowa. Nie każda zmywarka jest jednak wyposażona w ten rodzaj grzałki. Jeżeli jednak jest ona obecna w urządzeniu, trzeba się jej przyjrzeć, ponieważ może stanowić jedną z przyczyn wyłączania się zmywarki w trakcie cyklu mycia.

Poprzednia porada
Jak dbać o czystość pralki?
Następna porada
Iskrownik w kuchence gazowej nie działa – sprawdź przyczynę