svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Dlaczego pralka nie wiruje? Poznaj przyczyny

Pralka nie wiruje wody

Posiadanie pralki stanowi olbrzymi komfort, ale z upływem czasu zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Problem nie zawsze jest poważny, a jego rozwiązanie kosztowne, ale wszystko zależy od tego, co faktycznie się popsuło. Zdarza się, że pralka nie wiruje. Jakie są najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy?

Za duża ilość wody w bębnie pralki

Nowoczesne pralki są wyposażone w blokadę związaną z gromadzeniem się zbyt dużej ilości wody w bębnie. Wówczas wirowanie nie jest załączane. Przepełniony bęben oznacza, że pralka prawdopodobnie nie wylewa wody, a wówczas przyczynę problemu może stanowić niedrożny odpływ, filtr lub niesprawnie działająca pompa. W pierwszej kolejności warto spróbować wymienić filtr. Gdy to nie pomoże, należy sprawdzić pompę.

 

Problem z paskiem napędowym w pralce

Pasek napędowy opina koło pasowe, dzięki czemu możliwy jest jego ruch. Jeżeli jednak pasek ulegnie zerwaniu lub nawet rozciągnięciu i zacznie spadać, objawem jest brak wirowania. Za nowy pasek zapłacimy niewiele, a jego założenie nie należy do skomplikowanych czynności. Trzeba zahaczyć go o oś napędową silnika i naciągnąć tak, aby założyć bezpośrednio na koło pasowe. Podczas zakładania najlepiej kręcić kołem, żeby pas został poprawnie umieszczony. Gdy pasek znajdzie się na kole, pralka po uruchomieniu powinna działać poprawnie. Jeżeli pasek nie odpowiada za brak wirowania, należy przyjrzeć się silnikowi, a dokładnie stykom kostki.

 

Zanieczyszczone styki na kostce

Po zlokalizowaniu silnika trzeba przyjrzeć się wiązce kabli, które są zakończone kostką. Wpiętą w złącze silnika kostkę należy odłączyć i zobaczyć, jak wyglądają znajdujące się w niej styki. Wszelkie zanieczyszczenia mogą powodować problemy z pralką. Jeżeli są zabrudzone lub zaśniedziałe, można skorzystać ze zwykłej szczoteczki do zębów, papieru ściernego lub szczoteczki drucianej – z czegoś, co będzie się dało wprowadzić do otworów kostki i umożliwi ich przeczyszczenie. Przedmiot, którego używamy do czyszczenia nie powinien być jednak za ostry, ponieważ grozi to uszkodzeniem styków. Z kolei pozostawienie zabrudzonych styków sprawia, że prąd nie przepływa prawidłowo i nie zasila odpowiednio obwodu pralki. Jeżeli styki nie wyglądają na zabrudzone lub są pokryte tylko lekkimi zanieczyszczeniami, być może kable nie zostały właściwie dociśnięte do styków. Jest to jedna z kwestii warta sprawdzenia.

 

Uszkodzenia przewodów pralki

Kolejnym z problemów może być uszkodzenie przewodów. Z tego względu wszystkie powinny zostać starannie sprawdzone. Należy przyjrzeć się na ich całej długości, czy nie zostały przetarte lub nie pojawił się inny defekt. Przerwanie obwodu elektrycznego powoduje, że pralka nie spełnia swojej funkcji. Kontrolowanie stanu przewodów zapewnia zapobieganie wielu problemom z urządzeniem. Najbaczniej należy się przyglądać połączeniom z silnikiem, programatorem, modułem sterującym i blokadą drzwi. Jeżeli nie masz pojęcia, co może powodować brak wirowania, wezwij fachowca, który rzeczowo oceni sytuację.

Polecamy zapoznać się z artykułem producenta pralek LG: https://www.lg.com/pl/support/video-tutorials/CT20198043-1422344758884-others

Poprzednia porada
Co zrobić, gdy zmywarka nie suszy naczyń?
Następna porada
Co zrobić, gdy pralka nie chce się otworzyć?