svg1

Rzetelni Specjaliści

svg1

Bez Ukrytych Kosztów

svg2

Darmowy Dojazd

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

svg1

Rzetelni Fachowcy

svg1

Krótkie Terminy

svg2

Darmowy Dojazd

svg1

Doświadczeni Serwisanci

Jak odetkać pralkę?

Pralka

Aktualizacja

Prawidłowa praca pralki uzależniona jest od wielu czynników. Czasami wystarczy jedna niewielka usterka, by sprzęt przestał działać. Tak może być, gdy dojdzie do zatkania pralki. A w przypadku, gdy na pranie czeka sterta ubrań, może okazać się to naprawdę problematyczne. Jak sobie z tym poradzić? Jak wyczyścić syfon w pralce?

Przyczyn zatkania pralki może być wiele: włókna tekstyliów, papierki i chusteczki (zawartość nieopróżnionych kieszeni odzieży), osadzający się kamień, osad ze środków piorących. Wystarczy więc sprawdzić, co spowodowało usterkę, a następnie przystąpić do jej usunięcia.

Przyczyna: zatkanie filtra w pralce

Jeśli przyczyną zatkania pralki jest filtr pompy, należy niezwłocznie podjąć się wyeliminowania problemu. Najczęściej do jego zatkania dochodzi na skutek osadzającego się kamienia. Naprawa wydaje się być prosta – wystarczy sięgnąć po gotowe środki odkamieniające, które rozpuszczą osad. Alternatywą może okazać się wymiana filtra na nowy – koszt zakupu wynosi nie więcej niż kilkadziesiąt złotych – jak odkamienić pralkę.

Jak wyczyścić syfon w pralce?

Gdy okazuje się, że pralka nie spuszcza wody z pralki przyczyną może być zapchany syfon w pralce – wtedy wymagane jest czyszczenie syfonu. Należy wówczas rozkręcić go, wyczyścić ze szlamu i brudu i zamontować ponownie. Składając syfon z pralce proszę pamiętać o prawidłowym montażu sprężyny i tłoczka, który znajduje się w środku. Kulka wraz ze sprężynką w środku syfonu odpowiada za to, aby woda nie cofała się do pralki i nie powodowało to nieprzyjemnego zapachu z kanalizacji. W tym miejscu zwracamy uwagę, że smród z pralki nie koniecznie będzie związany z  zapchanym syfonem w pralce. Mało kto obecnie czyta instrukcję i pamięta o tym aby raz na jakiś czas wstawić ręczniki na pranie w 90C – takie pranie przy okazji wybije bakterie i grzyby osiadające się w pralce.

Przyczyna: zatkana pompa pralki

Usterka może być spowodowana także zatkaną pompą. Z doświadczenia serwisowego wiemy, że mimo zamieszczonego filtra w pralce, w magiczny sposób przedostają się do pompy odpływowej pralki różne przedmioty takie jak: pieniądze, patyczki itp, które potrafią zatrzymać wirnik pompy w pralce. W takim przypadku albo doprowadzimy do zatarcia się pompy lub w odpowiednim momencie zorientujemy się, że coś jest nie tak i uda nam się uratować pompę pralki. Niestety rzadko zdarzają się domowi bohaterowie i nieświadomi użytkownicy pralki dopuszczają do zatarcia pompy pralki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest jej wymiana na nową. Tutaj jednak koszt wymiany będzie wyższy. Do kosztów zakupu nowej części trzeba będzie doliczyć koszty wymiany przez fachowca (sprawdź koszty w restartagd.pl).

Zatkany kanał przepływowy pralki

Skąd wiedzieć, że doszło do zatkania kanału przepływowego między szufladą na detergenty a bębnem? Jeśli w szufladzie pozostaje proszek lub płyn do płukania, to znak że kanał przepływowy może być zatkany. Jak sobie z tym poradzić?

W pierwszej kolejności należy wyjąć szufladę i dokładnie ją wyczyścić, szczególną uwagę zawracając na wszelkie wystające elementy (rurki). Warto także oczyścić wnętrze komory, pozbywając się wszelkich osadów z detergentów. Na koniec zaleca się uruchomienie programu piorącego (najlepiej z temperaturą 90oC) – bez dodatku żadnych środków. Gorąca woda powinna rozpuścić i wypłukać osady.

Problem z rurą odpływową – zatkany odpływ pralki

Jak wyczyścić wąż odpływowy pralki? Jeśli przyczyną zatkania może być wąż odpływowy do pralki, z usterką można poradzić sobie w sposób mechaniczny. Wykorzystując tzw. spiralę kanalizacyjną, można usunąć z węża odpływowego osadzony szlam. Jest to szybki i właściwie niedrogi sposób na odetkanie pralki. Najpierw polecamy sprawdzić czy zatkany odpływ pralki nie jest spowodowany zagięciem węża odpływowego.

Kiedy wezwać fachowca do naprawy pralki?

Większość usterek związanych z zatkaną pralką możesz wyeliminować samodzielnie. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie zlokalizować problemu, wezwij fachowca. Specjalista szybko postawi trafną diagnozę i podejmie się naprawy usterki. Dzięki temu pralka szybko zacznie prawidłowo funkcjonować.

Naprawa pralek Warszawa

Poprzednia porada
Kamień w pralce - jak z nim walczyć?
Następna porada
Czym się kierować przy wyborze sprzętu AGD?