svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Co zrobić, gdy pralka skacze podczas wirowania?

Pralka skacze podczas wirowania

Wędrówki po łazience, a nawet próby wydostania się z niej to nie jest to, czego oczekujemy od pralki. Czasem jednak pralka zaczyna się intensywnie trząść i podskakiwać. Jakie są tego przyczyny? Co można w takiej sytuacji zrobić?

Nieusunięte zabezpieczenia transportowe

W przypadku nowej pralki należy sprawdzić, czy na pewno usunęliśmy fabryczne blokady służące do transportu. Zabezpieczenia są instalowane w różnych miejscach, dlatego trzeba je znaleźć i usunąć. W przeciwnym razie pralka będzie się ciągle trząść i może dojść do jej uszkodzenia.

Brak właściwego wypoziomowania pralki

Pralka musi stać na równym podłożu. Inaczej będzie stwarzać problemy. Jeżeli urządzenie jest ustawione w miejscu, gdzie istnieje niewielka nierówność albo podłoże jest ruchome, co może mieć miejsce w przypadku paneli, najlepszym rozwiązaniem pozostaje zakup maty wyciszającej i jednocześnie wyrównującej podłoże. Matę można kupić za kilkadziesiąt złotych. Oprócz tego trzeba wyregulować nóżki, aby ich wysokość zapewniała stabilność urządzenia.

 

Niewłaściwa ilość rzeczy w pralce

W przypadku prania ciężkich rzeczy należy uważać, żeby nie przeładować pralki. Pościel, kurtki, koce i inne rzeczy nie zawsze rozkładają się równomiernie, co powoduje przeciążenia bębna po jednej stronie. Trzeba również pilnować, aby nie wsadzać do pralki więcej niż jest to dopuszczalne. Kiedy do bębna wpompowywana jest woda, pranie staje się kilka razy cięższe. Nadmierne obciążenia mogą wywoływać intensywne wstrząsy pralki i jej przemieszczanie się. Wkładanie do pralki zbyt małej ilości rzeczy może się skończyć podobnie. Za niska waga prania i jego intensywne przemieszczanie się wewnątrz bębna powodują, że również dochodzi do nierównomiernego rozłożenia i sensacji podczas wirowania.

 

Zużycie sprężyn bębna w pralce

Jeżeli za problem nie odpowiada żadna z podanych powyżej przyczyn, prawdopodobna jest poważniejsza usterka. Im dłużej urządzenie jest eksploatowane, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Z upływem czasu na zużycie są narażone przede wszystkim sprężyny bębna. Jeżeli istnieje podejrzenie, że one stanowią przyczynę skaczącej pralki, należy ją rozkręcić i sprawdzić ich stan. Gdy faktycznie są zużyte, konieczna będzie wymiana. Osoby, które lubią majsterkować w domu i wykonywać naprawy samodzielnie nie powinny mieć problemów z wymianą sprężyn. Wymagana jest jedynie umiejętność posługiwania się śrubokrętem.

 

Awaria amortyzatorów lub łożysk

Bęben pralki zwykle jest instalowany na amortyzatorach. Stanowią kolejny element, który jest podatny na uszkodzenia tak jak sprężyny. Co wskazuje na problem z amortyzatorami? Ich awaria wiąże się z wydawaniem przez pralkę nietypowych dźwięków. Mogą świadczyć nie tylko o usterce amortyzatorów, ale również łożysk. Jedynym rozwiązaniem jest ich wymiana. Amortyzatory nie kosztują dużo, a wymiana nie należy do skomplikowanych zadań. Jeżeli istnieją obawy, że sami sobie nie poradzimy fachowcy są do dyspozycji – sprawdź ofertę naprawy pralek w Katowicach. Pomogą w prostych czynnościach, jak i usuwaniu problematycznych awarii.

Poprzednia porada
Co zrobić, gdy pralka nie chce się otworzyć?
Następna porada
Jak dbać o czystość pralki?