svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Blokada drzwi w zmywarce nie działa – poznaj przyczynę!

Czyścić zmywarkę

Obecnie większość zmywarek jest już wyposażona w blokadę, która automatycznie unieruchamia drzwi. Dzięki temu podczas pracy urządzenia nie dochodzi do wycieku wody. Może się jednak zdarzyć, że blokada nie zadziała i wówczas cykl zmywania odbędzie się bez jej udziału. Skutkiem takiej sytuacji jest zwykle morka podłoga. Jakie są przyczyny braku blokady? Czy można im zaradzić?

 

Przepełniona komora zmywarki

Umieszczenie w zmywarce zbyt dużej ilości naczyń należy do najbardziej prozaicznych powodów niesprawnie działającej blokady. Jeżeli w komorze znajduje się za dużo rzeczy, wówczas jedna z nich może po prostu stanowić przeszkodę, przez którą drzwi mogą się nawet nie domykać. Zaleca się wyjęcie części naczyń lub inne, bardziej praktyczne, ustawienie obecnie włożonych, jeżeli istnieje taka możliwość. Po przestawieniu naczyń uruchamiamy cykl zmywania ponownie. Blokada w zmywarce powinna się automatycznie uruchomić. Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie i nie istnieje ryzyko, że komora zmywarki zawiera za dużo naczyń, trzeba poszukać innej przyczyny problemu.

 

Awaria programatora zmywarki

Źródło problemu może stanowić niepoprawnie działający programator zmywarki. Zazwyczaj brakowi blokady towarzyszą również inne zjawiska takie jak niepobieranie wody lub tylko częściowe pobieranie, przez co woda nie dociera do naczyń. W niektórych sytuacjach wyświetlacz przestaje pokazywać dane, a nawet dochodzi do zupełnego wyłączenia zmywarki. Przyczyną bywa rozłączenie obwodu, przez co programator nie otrzymuje niezbędnego napięcia. Zwykle okazuje się potrzebna wymiana programatora. Aby upewnić się, że wymiana zostanie przeprowadzona profesjonalnie i po jej dokonaniu nie pojawią się żadne niespodzianki, warto zgłosić się po pomoc do fachowca.

 Sprawdź naszą ofertę naprawa zmywarek Kraków

Zabrudzony mechanizm blokady zmywarki

Zmywarka przywraca czystość talerzom, sztućcom i innym naczyniom, ale nie można zapominać, że sama również wymaga czyszczenia. Newralgiczne miejsca, w których najintensywniej gromadzi się brud i wszelkie zanieczyszczenia to uszczelki, filtry i drzwi urządzenia. Blokada w drzwiach zmywarki nie zadziała, jeżeli w otworze, w który normalnie wsuwa się mechanizm zatrzaskowy, będą znajdowały się np. resztki pokarmu. Szczególnie resztki tłuszczu lubią wciskać się w szczeliny. W celu usunięcia zanieczyszczeń konieczne jest rozłożenie zamka i wyczyszczenie go z wszelkich pozostałości pokarmowych oraz całego brudu. Zanieczyszczenie zamka może skutkować jego uszkodzeniem, a wtedy obowiązkowo należy wymienić go na nowy.

 

Brak połączenia przewodów zmywarki

Kolejną przyczyną awarii blokady jest rozłączenie przewodów, prowadzące do braku napięcia. Należy sprawdzić, w którym miejscu doszło do przerwania obwodu, co wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy o elektryce. Obwód sprawdzamy stopniowo, aby nie ominąć miejsca usterki. Przewody należy z powrotem połączyć. Jeżeli zadanie wykracza poza nasze umiejętności, zwrócenie się do specjalisty będzie najlepszą opcją.

Sprawdź również rozwiązania proponowane przez Electrolux: https://support.electrolux.com/system/templates/selfservice/Electrolux/#!portal/1115/article/52567/Drzwi-zmywarki-nie-zamykaj-si

Poprzednia porada
Pralka trzęsie się podczas wirowania - Sprawdź przyczynę!
Następna porada
Dlaczego naczynia w górnym koszu zmywarki są niedomyte?