Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Mata antywibracyjna pod pralkę – czy warto ją kupić?

Data aktualizacji:

Funkcjonowanie pralki przede wszystkim kojarzy się z nieprzyjemnym hałasem, który zakłóca wszelkie działanie podejmowane przez domowników. Wiele osób ma duży problem z wygospodarowaniem dla siebie chwili wolnego czasu, dlatego po powrocie do domu marzą oni o spokoju i ciszy, która umożliwi zasłużony odpoczynek. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest specjalna mata antywibracyjną pod pralkę. Wygłusza ona pracę pralki, chroni podłogę, a także niweluje wibracje. Warto wiedzieć jak działa taka mata antywibracyjna, o czym pamiętać przy zakupie i jak wybrać najlepszy egzemplarz.

Mata antywibracyjna pod pralkę — zalety

Mata antywibracyjna pod pralkę to specjalna mata, która ma za zadanie zapobieganie wibracją towarzyszącym działaniu pralki, a także innych urządzeń domowych. Warto podkreślić, że nie usuwa ona powstających wibracji, ale jej struktura sprawia, że pralka ma stabilniejsze podłoże, co naturalnie wpływa na odgłosy towarzyszące jej działaniu. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także bardzo praktyczne. Stosując matę antywibracyjną pod pralkę można mieć pewność, że zawsze będzie ona ustawiona w tym samym miejscu i nie przesunie się, a co za tym idzie wąż ani inne przewody się z niej nie wypną.

Jak wspomniano wcześniej mata wygłuszająca pod pralkę amortyzuje jej działanie, pochłania wibracje, a także zmniejsza hałas, który normalnie towarzyszy jej pracy. Jej zastosowanie jest szczególnie wskazane, kiedy pralka została ustawiona w okolicy innych mebli, z uwagi na to, że może się obijać i niszczyć inne materiały.

Dużą zaletą, jaką niesie za sobą mata wibracyjna do pralki, jest zmniejszenie możliwości wystąpienia ewentualnych awarii. Rytmiczne uderzenia pralki o podłogę mogą doprowadzić do mniej lub bardziej poważnych usterek. Wiele części pralki zupełnie inaczej pracuje podczas wibracji na twardym podłożu, a inaczej na miękkim. Szczególnie narażone na drganie jest łożysku. W niektórych modelach pralki jest ono wmontowane na stałe, dlatego nie ma nawet możliwości jego wymiany i w razie awarii konieczne jest kupienie nowej pralki.

Czytaj również:  Blokada drzwi w zmywarce nie działa - poznaj przyczynę!

Rodzaje mat antywibracyjnych pod pralkę

Maty antywibracyjne różnią się od siebie materiałem, z którego je wykonano. Można wyróżnić dwa najważniejsze rodzaje tego typu produktów:

  • maty z pianki amortyzującej — są – są one bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, bardzo dobrze wygłuszają działanie pralki i skutecznie utrzymują ją w tej samej pozycji podczas pracy,
  • maty z gumy — mają – mają bardziej zbitą i twardą powierzchnię, niezwykle dobrze radzą sobie z zachowaniem sprzętów w jednym miejscu i ze zredukowaniem drgań i hałasu.

Warto także wspomnieć, że poszczególne maty wygłuszające pod pralkę mogą różnić się od siebie grubością. Im jest ona grubsza tym ma także lepsze działanie izolacyjne. Jednak sama wielkość podkładki nie ma także dużego znaczenia. Ważne, tylko żeby mata antywibracyjna nie była mniejsza niż spód pralki, bo wtedy nie spełni swojego zadania. Z powodzeniem można zdecydować się na zakup większej maty antywibracyjnej i później przyciąć ją samodzielnie zgodnie z potrzebami.

Mata wygłuszająca pod pralkę może ulec zniszczeniu, dlatego należy na nią uważać. Dużym błędem jest przesuwanie pralki na podkładce np. podczas remontu. W ten sposób można ją nawet rozerwać.

Sprawdź również artykuł: Pralka trzęsie się podczas wirowania

Na co zwrócić uwagę kupując matę antywibracyjną

Trudno jednoznacznie wskazać, który rodzaj maty antywibracyjnej powinno się wybrać, jednak podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim znaczenie ma jakość materiałów, z jakiego ją wykonano, bez względu na to czy będzie to mata gumowa czy wykonana z pianki amortyzującej. W sklepach można znaleźć różne podróby i gorsze egzemplarze, dlatego warto upewnić się, czy mata będzie wystarczająco wytrzymała i nie będzie trzeba jej wymienić po krótkim czasie.

Podczas zakupów warto także zwrócić uwagę na to, czy mata antywibracyjna jest pokryta specjalną antypoślizgową strukturą. Jest ona odpowiedzialna także za zwiększenie odporności na wilgoć. Inną kwestią, której nie należy pomijać przy wyborze maty jest jej grubość. Nie powinno się wybierać podkładek, które są cieńsze niż 1 centymetr. W przeciwnym razie mogą one nie spełniać odpowiednio swoich zadań.

Czytaj również:  Czym się kierować przy wyborze sprzętu AGD?

Z pewnością warto zdecydować się na zakup maty antywibracyjnej. Użytkownicy, którzy ją zastosowani niemal odraz odczuli różnice w pracy urządzenia. Maty wygłuszające to szczególnie polecane rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki ich użyciu sen niemowlaka nie zostanie zakłócony. Ponadto maty pod pralkę podniosą ogólny komfort korzystania z niej. Redukują hałas oraz drgania, chronią meble i podłogi, a także minimalizują nieprzyjemne efekty, które towarzyszą wibrowaniu. Sprawdź nasze usługi: Naprawa pralek oraz serwis pralek Warszawa

Samo montowanie maty antywibracyjnej nie jest skomplikowane i z powodzeniem można go wykonać samodzielnie. Wystarczy podłożyć podkładkę pod pralkę zarówno wolno stojącą, jak i taką, która jest umieszczona w zabudowie. Podczas wykonywania tego zadania trzeba jednak przede wszystkim mieć na uwadze własne bezpieczeństwo. Kluczowe jest także pozostawienie kilku wolnych centymetrów po bokach pralki, dzięki temu możemy mieć pewność, że urządzenie się nie zsunie.

Poprzednia porada
Gorące pranie po wyjęciu z pralki - sprawdź przyczynę
Następna porada
Wąż do pralki - sprawdź jaki wybrać!