svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Jak efektywnie czyścić lodówkę?

Zatkany odpływ lodówki

Czyszczenie lodówki może być przebiegłą metaforą oznaczającą wyjadanie z niej wszystkiego, co da się zjeść. Jednak od czasu do czasu każdej lodówce przyda się także dosłowne czyszczenie. Mycie lodówki nie należy do najtrudniejszych prac domowych, pod warunkiem że regularnie pojawia się na naszej liście obowiązków. Zaniedbana lodówka może nie być już tak łaskawa, a z pewnością będzie wymagała znacznie więcej wysiłku i czasu. Sprawdź zatem, jak dbać o lodówkę na co dzień, aby przechowywanie w niej jedzenia nie stało się ryzykowną zabawą.

Codzienna higiena lodówki

Na co dzień trzeba dbać o to, aby w lodówce i zamrażalniku nie zalegały zepsute czy przeterminowane produkty. Nie tylko przyczyniają się one do szybszego zanieczyszczania wnętrza lodówki, ale również powodują rozwój pleśni, grzybów i szkodliwych dla zdrowia bakterii, w tym np. E.coli. Warto zatem przynajmniej raz w tygodniu robić przegląd i wyrzucić wszystko to, czego już nawet zwierzęta domowe nie chcą wąchać. Poza tym nie należy wstawiać do lodówki nie do końca wystudzonych dań, ponieważ przez to ogrzewa się powietrze w lodówce, a brak właściwej temperatury również oznacza szybsze psucie się żywności. Duże znaczenie ma także to, w jaki sposób przechowujemy i układamy produkty w lodówce. Aby uniknąć powstawania mało przyjemnej mieszanki zapachowej, najlepiej trzymać jedzenie w zamkniętych opakowaniach. Dodatkowo można wstawić do lodówki miseczkę czy mały talerzyk z sodą oczyszczoną lub kawą – te substancje niejako „wciągają” zapachy, więc w taki sposób utrzymamy w lodówce w miarę neutralną atmosferę.

Czyszczenie lodówki

Najbardziej dogodną porą na czyszczenie lodówki jest zima, ponieważ możemy wtedy po prostu wystawić produkty na balkon, bez obaw, że cokolwiek się rozmrozi. Jednak zima nie trwa wiecznie, a lodówkę wypada czyścić częściej niż raz do roku. W takim wypadku można np. zwrócić się o pomoc do sąsiada i poprosić go o przechowanie kilku rzeczy lub po prostu wykorzystać większość produktów i nie robić większych zakupów przed sprzątaniem.

Najpierw oczywiście odłączamy lodówkę od prądu. Wyjmujemy z niej również wszystkie półki i pojemniki – czyścimy je osobno. Można je na dłuższą chwilę zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, aby wszystkie zabrudzenia łatwiej dało się usunąć. Wewnętrzną powierzchnię lodówki możemy umyć gotowym środkiem czyszczącym ze sklepowej półki lub samodzielnie przygotowanym roztworem z octu i wody. W tej drugiej sytuacji warto jeszcze później przemyć całość wodą z sokiem z cytryny, aby pozbyć się woni octu. Jeżeli używamy detergentu, należy po wyczyszczeniu dokładnie opłukać całe wnętrze lodówki ciepłą wodą, aby nie pozostały w niej resztki środków chemicznych. W usunięciu bardziej uporczywych zabrudzeń może pomóc soda oczyszczona rozrobiona z wodą na gęstą papkę, którą nakładamy bezpośrednio na zanieczyszczenia i zostawiamy na ok. godzinę, a następnie ścieramy. Po umyciu wszystkich części wkładamy z powrotem półki i pojemniki oraz układamy żywność.

Poprzednia porada
Jak wyczyścić piekarnik? Przewodnik krok po kroku
Następna porada
Dlaczego w lodówce zbiera się woda? - Sprawdź jak temu zaradzić!