Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Co zrobić, gdy zmywarka nie suszy naczyń?

Zmywarka nie suszy naczyń
Data aktualizacji:

Przy dużej ilości brudnych naczyń zmywarka stanowi prawdziwe wybawienie. Trudno jednak uniknąć awarii, ponieważ zdarzają się w przypadku wszystkich rodzajów urządzeń AGD. Jeżeli naczynia wyciągnięte ze zmywarki ociekają wodą, należy poszukać przyczyny problemu. Sprawdź w poniższym artykule, dlaczego zmywarka nie suszy naczyń?

Zmywarka nie suszy naczyń: przeładowanie zmywarki

Zmywarka Bosch czy też Siemens lub Electrolux może nie suszyć naczyń z bardzo prostego powodu, jakim jest jej przeładowanie. Za duża ilość naczyń powoduje, że odpływ wody zostaje przytkany i nie jest ona odprowadzana prawidłowo – klasyczny przykład: zapchana zmywarka. Szukanie przyczyn problemu należy zacząć właśnie od zastanowienia się, czy przypadkiem nie przeładowujemy zmywarki. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się, gdy z urządzenia korzysta duża rodzina, ale także podczas takich uroczystości jak urodziny, gdy zbiera się rodzina i przyjaciele, co powoduje, że jest wykorzystywana spora ilość naczyń.

Przypadkowe układanie naczyń w zmywarce

Podobnym problemem, jak przeładowanie jest chaotyczne wkładanie naczyń do zmywarki. Brak porządku może powodować, że przestrzeń zostaje zajęta w sposób stający na przeszkodzie prawidłowemu odpływowi wody – w takim przypadku wyjmujemy mokre naczynia ze zmywarki. Na przykład talerze lub garnki mogą skutecznie blokować przepływ wody i uniemożliwiać jej odprowadzenie. W takiej sytuacji należy po prostu uporządkować naczynia. Jeżeli naczynia po wyjęciu nadal będą mokre, dopiero wtedy trzeba szukać jeszcze innej przyczyny problemu.

Działanie twardej wody na zmywarkę

Obecnie w wielu miejscach występuje problem z twardą wodą, która bywa przyczyną problemów z różnymi urządzeniami, w tym ze zmywarką. Jeżeli występuje problem z twardą wodą, zaleca się stosowanie soli do zmywarek lub środka nabłyszczającego. Tabletki do zmywarki często zawierają w składzie substancję nabłyszczającą, ale jej ilość jest niewielka, dlatego rekomendowane jest dodatkowe stosowanie nabłyszczacza do zmywarki. Sól sprzyja zmiękczeniu wody, co ma kluczowe znaczenie. Natomiast dzięki nabłyszczaczowi naczynia w krótszym czasie stają się suche. Twarda woda powoduje gromadzenie się osadów, a w efekcie powstawanie kamienia. Jeżeli kamień będzie koncentrował się w odpływie wody, w końcu może dojść do jego zatkania lub co najmniej ograniczenia odpływu. Z tego względu należy zwracać uwagę na jakość wody, jaką dysponujemy i stosować środki zmiękczające.

Zmywarka nie grzeje wody i nie suszy

Zmywarka skutecznie eliminuje brud z naczyń pod warunkiem, że ciśnienie wody jest odpowiednie, a spryskiwacze działają prawidłowo, ale niezbędne jest również sprawne funkcjonowanie systemu grzewczego. Dlaczego w takim razie zmywarka nie suszy naczyń? Ciepło przekazywane przez element grzewczy powoduje, że naczynia nagrzewają się i ulegają wysuszeniu. Jeżeli dojdzie do awarii systemu grzewczego, wówczas wyciągamy mokre naczynia ze zmywarki. Usterka systemu wymaga jej usunięcia (Polecamy nasze usługi: Naprawa zmywarek Rzeszów), co zwykle wiąże się z koniecznością wymiany elementu, który nie działa. Sprawdzenie, czy doszło do awarii i ewentualną wymianę modułu najlepiej powierzyć specjaliście. Fachowiec skutecznie zdiagnozuje problem i rozwiąże go w efektywny sposób.

Polecamy również artykuł: https://www.samsung.com/pl/support/home-appliances/jak-postepowac-w-przypadku-kiedy-zmywarka-water-wall-nie-suszy-naczyn-prawidlowo/

Poprzednia porada
Pralka nie grzeje wody – sprawdź przyczynę
Następna porada
Co zrobić, gdy pralka nie chce się otworzyć?