svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Typowe usterki płyt indukcyjnych!

Płyta Indukcyjna

Instalacja płyt indukcyjnych – zamiast gazowych – cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim większą wygodą (jeśli chodzi o utrzymanie w czystości) oraz estetyką. Warto jednak mieć świadomość, że i płyt indukcyjnych nie omijają awarie.

Jeżeli chodzi o usterki, większość z nich jest prosta i szybka w diagnozie. Wystarczy skontaktować się z profesjonalnym fachowcem, by poznać przyczynę awarii i ją usunąć. Poniżej prezentujemy najczęściej pojawiające się usterki dotyczące płyt indukcyjnych.

Niepoprawne podłączenie płyty

Chociaż może wydawać się to mało prawdopodobne, typowym problemem jest błędne podłączenie płyty indukcyjnej. Wynika to najczęściej po prostu z rutynowego działania albo zwykłej nieuwagi. Nierzadko usterka spowodowana jest nieprawidłowym podłączeniem kabli, ponieważ różni producenci stosują różne oznaczenia kolorystyczne. Działając rutynowo, zamiast zajrzeć do instrukcji obsługi, pomyłka jest gwarantowana.

Płyta wybijająca bezpieczniki

Często dochodzi do wybijania bezpieczników, za co odpowiada płyta indukcyjna. Powodów takiego stanu może być kilka.

Zwykle jednak przyczyną są po prostu nieodpowiednie (za słabe) bezpieczniki. Dlatego też należy zapoznać się z instrukcją obsługi, w której producent dokładnie określa wartości, jakie powinny być stosowane, by uniknąć wybijania bezpieczników.

Za ciekawostkę można podać fakt, iż jakiś czas temu dostępna była seria płyt indukcyjnych, która odpowiadała za wybijanie bezpieczników, gdy jeden garnek zajmował dwa pola. W efekcie dochodziło do przepalenia, co powodowało wybijanie korków.

Usterki związane z modułem sterowania

Jak każdy sprzęt, który ma coś wspólnego z elektroniką, tak i płyty indukcyjne narażone są na usterki związane z modułem sterowania. Do typowych awarii zaliczyć można między innymi:

  • wyświetlanie błędów,
  • niereagowanie na naciśnięcie sensorów (regularnie lub okresowo),
  • grzanie tylko z jednego pola indukcyjnego,
  • płyta wyłącza się samoistnie / płyta nie chce się wyłączyć.

W takim przypadku najczęściej zachodzi konieczność wymiany modułu, co niestety nie należy do najniższych wydatków. Bardzo często okazuje się, że jeden moduł z wymianą to koszt przekraczający 50% wartości nowego sprzętu. Trzeba więc dokładnie zastanowić się, czy w takiej sytuacji naprawa jest opłacalna. Z drugiej jednak strony może okazać się, że wymieniony moduł będzie niezawodny przez co najmniej kilka kolejnych lat. Wówczas inwestycja w nową płytę indukcyjną może okazać się zbędnym wydatkiem.

Poprzednia porada
Czy naprawa sprzętu AGD jest opłacalna?
Następna porada
Jak odkamienić pralkę?