Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Zmywarka – czy zakup się opłaca?

Zmywarka
Data aktualizacji:

Zmywarka to urządzenie, które już dawno przestało być luksusem. Coraz więcej osób decyduje się na jej montaż – także w domach, w których do tej pory czynność zmywania naczyń odbywała się ręcznie. Rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego wiele osób zastanawia się czy zmywarka to faktycznie takie praktyczny i nieodzowny sprzęt. Sprawdźmy zatem, czy opłaca się zakup zmywarki.

Zastanawiając się nad zakupem zmywarki, należy wziąć pod uwagę wszystkie „za i przeciw”. Przeprowadzając krótką analizę, można z łatwością podjąć słuszną decyzję.

Zmywarka czy się opłaca – to oszczędność czasu

Wyobraź sobie, że masz do umycia stertę naczyń – pozostałość po rodzinnym obiedzie czy świątecznym spotkaniu. Czy wiesz, ile czasu spędzisz zmywając talerze, garnki czy sztućce ręcznie? Zamiast odpoczywać i relaksować się po wyjściu ostatnich gości, spędzisz nad zlewem nawet kilkadziesiąt minut.

Posiadając zmywarkę, Twoja rola będzie ograniczała się wyłącznie do umieszczenia naczyń w sprzęcie, a następnie jego uruchomieniu. Ile czasu Ci to zajmie? 5 minut maksymalnie.

Czy widzisz już różnicę?

Zmywarka czy warto – mniejsze zużycie wody

Zastanawiałeś / Zastanawiałaś się kiedyś, ile wody zużywasz na ręczne zmywanie? Przeprowadzane testy wykazały że ręczne zmywanie pełnego kompletu naczyń (12 pełnych nakryć) wymaga zużycia około 94 litrów gorącej wody. Umieszczając taki sam komplet naczyń w zmywarce, urządzenie pobierze zaledwie 12 litrów wody.

Mniejsze zużycie wody jest tutaj bardzo wyraźne. I wcale nie chodzi o troskę o ekologię, lecz oszczędność pieniędzy – tak warto kupić zmywarkę.

Zmywanie w zmywarce to większe zużycie energii

Przeciwnicy zmywarek podkreślają zawsze, że sprzęt pobiera sporą ilość prądu, co przekłada się na drastyczny wzrost rachunków za energię elektryczną. Ale ile jest w tym prawdy?

Owszem, aby móc korzystać ze zmywarki konieczne jest podłączenie do prądu. Jednak jeden cykl (pozwalający umyć komplet naczyń) zużywa średnio 1,5-2,0 kWh. Oznacza to wydatek rzędu 0,90-1,20 zł. Nawet przy założeniu, że zmywarka chodzi codziennie, rachunek za prąd wzrasta o ok. 36 zł.

Decydując się na zmywanie ręczne, należy z kolei doliczyć koszty ciepłej wody. Wydatki będą więc zbliżone.

Czy opłaca się kupić zmywarkę?

Decyzja o zakupie zmywarki jest sprawą indywidualną. Jeśli natomiast chodzi o opłacalność, na pewno jest to sprzęt, którego zakup warto rozważyć. Pozwala bowiem na znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. W końcu urządzenie potrzebuje znacznie mniejszej ilości wody, by oczyścić nawet silnie zabrudzone naczynia.

Sprawdź nasza ofertę: Naprawa zmywarek

Poprzednia porada
Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?
Następna porada
Jak podłączyć kuchenkę gazową?