Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Pralka nie pobiera płynu do płukania – sprawdź przyczynę

pralka nie pobiera płynu
Data aktualizacji:

Pralka jest niezwykle pomocnym urządzeniem AGD, bez którego trudno się obejść. Częsty kontakt z wodą i detergentami powoduje, że awarie nie są rzadkością. Nie zawsze są to poważne problemy, których nie dałoby się rozwiązać samodzielnie. Może się zdarzyć, że pralka nie pobiera płynu. Dotyczy to urządzeń mniej znanych marek, jak i takich jak Bosch, Beko, Whirlpool i Electrolux. Co zrobić w takiej sytuacji?

Pralka Bosch nie pobiera płynu do płukania – zabrudzona szuflada zasobnika

Gdy pralka nie pobiera płynu do płukania, w pierwszej kolejności przyjrzyj się szufladzie zasobnika. Jeżeli jest zabrudzona, może dochodzić właśnie do takiej sytuacji. W szufladzie gromadzą się osady z płynów do płukania i resztki proszku, co wpływa na nieprawidłową pracę pralki ze względu na zapchane otwory. Pobranie płynu staje się niemożliwe z powodu niskiego ciśnienia strumienia wody. Czytaj więcej jak przeprowadzić prawidłowo czyszczenie pralki octem i sodą

Co zrobić w takiej sytuacji? Nie musisz kupować specjalistycznych preparatów czyszczących. Po prostu wymyj szufladę przy pomocy bieżącej wody. Aby usunąć warstwę osadu, użyj starej szczoteczki do zębów lub innej małej szczoteczki, która usunie zabrudzenia z zakamarków szuflady. Warto użyć sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Pamiętaj o systematycznym czyszczeniu szuflady, jeżeli ponownie nie chcesz mieć problemu. To jedna z podpowiedzi, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania, ale być może powód jest jeszcze inny.

pralka nie pobiera płynu do płukania

Pralka Beko nie pobiera płynu do płukania – zapchany dozownik

Część szuflady zasobnika stanowi dozownik. Znajdują się w nim otwory, dzięki którym strumień wody w szufladzie jest odpowiednio regulowany. Jeżeli dojdzie to zapchania dozownika, woda nie będzie mogła przepływać przez otwory pod odpowiednim ciśnieniem. W rezultacie płyn do płukania nie zostanie pobrany. Nie zawsze można od razu stwierdzić, czemu pralka nie pobiera płynu do płukania, ale należy zacząć od sprawdzenia najprostszych rzeczy. Brud zatykający dozownik możesz spróbować usunąć przy pomocy miękkiego drucika. Naprawa pralek

Pralka Whirlpool nie pobiera płynu do płukania – awaria elektrozaworu

Gdy pralka nie pobiera płynu, a przyczyną nie jest zabrudzenie szuflady lub zapchanie dozownika, może okazać się, że problem dotyczy elektrozaworu. Niektóre modele pralek mają podwójny lub potrójny elektrozawór, aby kierować wodę do odpowiednich komór w szufladzie. Usterka zaworu sprawia, że woda nie przedostaje się do danej komory. W takiej sytuacji niezbędne będzie skorzystanie z profesjonalnego serwisu AGD. Sprawdź również artykuł: Dlaczego pralka nie pobiera wody?

Pralka Electrolux nie pobiera płynu do płukania – niesprawny wąż dopływowy

Poprawne działanie pralki w dużym stopniu opiera się na stałym dopływie wody pod odpowiednim ciśnieniem. Gdy wąż dopływowy zostanie uszkodzony, również płyn do płukania nie będzie pobierany przez pralkę. W pierwszej kolejności sprawdź, czy nie jest przypadkiem skręcony lub zagięty. Jeżeli nie jest, a pralka nie pobiera płynu do płukania, obejrzyj go pod kątem pęknięć. Przyczynę problemu może stanowić również zapchana lub uszkodzona siatka w jego wnętrzu. Jeżeli jej oczyszczenie lub wymiana, nie pomogą, konieczna będzie wymiana całego węża.

Poprzednia porada
Suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła – przeczytaj przed zakupem
Następna porada
Zapalarka cały czas pracuje w Kuchence gazowej