svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Zmywarka: dlaczego na naczyniach pozostają plamy?

Zmywarka

Zmywarka to urządzenie, dzięki któremu czynność zmywania naczyń przestaje być przykrym obowiązkiem. Problem w tym, że nie zawsze maszyna jest w stanie dokładnie wyczyścić talerze, szklanki czy inne naczynia. Zdarza się, że pozostają na nich nieestetyczne plamy. Zamiast jednak wymieniać zmywarkę na nową, warto zapoznać się z głównymi przyczynami.

Bardzo często okazuje się, że problem nie tkwi w niewłaściwie pracującym urządzeniu, a w błędach popełnianych przez użytkownika. Na co więc należy zwracać szczególną uwagę?

Plamy z herbaty, kawy, szminki

Istnieje kilka powodów, dla których na naczyniach mogą pozostawać plamy z kawy, herbaty czy szminki. Zwróć uwagę na:

  • wybór odpowiedniego programu – wybieraj te programy, które pozwalają na dłuższe zmywanie w wyższych temperaturach;
  • przechowywanie detergentu – jeśli jest przechowywany w złych warunkach, wówczas narażony jest na zawilgocenie, a to z kolei przekłada się na pogorszenie właściwości myjących;
  • uszkodzenia powierzchni naczyń / sztućców – jeśli doszło do uszkodzenia powierzchni naczyń, nie należy myć ich w zmywarce.

Plamy wapienne

Bardzo często pojawiają się plamy wapienne sprawiające, że naczynia mają nieco zamglony wygląd. Przyczyną takiego stanu może być:

  • niewystarczająca ilość środka płuczącego – spróbuj dodać więcej środka płuczącego i sprawdź, czy przynosi to efekt;
  • niewystarczające zmiękczenie wody – jeśli twoja zmywarka posiada funkcję regulacji zmiękczania wody, ustaw ją; ewentualnie dodaj odpowiednią ilość soli do zmywarek;
  • wyciek soli – wyciekająca sól może być przyczyną nieestetycznych plam; następnym razem użyj lejka do soli, by granulki trafiły bezpośrednio do odpowiedniego zbiornika i sprawdź, czy pokrywa jest dokładnie zamknięta.

Tęczowe zabarwienie naczyń szklanych

Jeśli naczynia szklane pod światło przybierają tęczowe zabarwienie, może to oznaczać zbyt dużą ilość środka płuczącego. Obniż jego nastawienie i sprawdź, czy dało to efekty.

Czarne i rdzawe plamy na sztućcach

Zdarza się, że na sztućcach pojawiają się czarne plamy oraz rdza. Najczęściej jest to skutek nieszczelnego zamknięcia pokrywy pojemnika na sól. Wyciekająca sól odpowiada za utlenianie powierzchni metalowych. Co możesz zrobić? Przede wszystkim zachowaj ostrożność przy wsypywaniu soli do zbiorniczka – zawsze korzystaj z lejka. Następnie upewnij się, że pokrywa pojemnika jest szczelnie zamknięta.

Jeśli mimo wszystko plamy na naczyniach nie znikają, sprawdź uziemienie zmywarki. Zdarza się, że elektryczność statyczna generowana w urządzeniu może odpowiadać za zniszczenie powłoki ochronnej powierzchni metalowych, efektem czego jest czernienie sztućców.

Jesteś zainteresowany  diagnozą usterki? Sprawdź ofertę na naprawa zmywarki Kielce

Poprzednia porada
Czyszczenie ceramicznych płyt gazowych
Następna porada
Jaką wybrać lodówkę?