Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Zmywarka: dlaczego na naczyniach pozostają plamy?

Zmywarka
Data aktualizacji:

Zmywarka to urządzenie, dzięki któremu czynność zmywania naczyń przestaje być przykrym obowiązkiem. Problem w tym, że nie zawsze maszyna jest w stanie dokładnie wyczyścić talerze, szklanki czy inne naczynia. Zdarza się, że pozostają na nich nieestetyczne plamy. Zamiast jednak wymieniać zmywarkę na nową, warto zapoznać się z głównymi przyczynami. Dlaczego zmywarka zostawia osad na naczyniach? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Bardzo często okazuje się, że problem nie tkwi w niewłaściwie pracującym urządzeniu, a w błędach popełnianych przez użytkownika. Na co więc należy zwracać szczególną uwagę, kiedy występują plamy na sztućcach po myciu w zmywarce?

Zmywarka zostawia osad plamy z herbaty, kawy, szminki

Istnieje kilka powodów, dla których na naczyniach mogą zmywarka zostawia osad taki jak plamy z kawy, herbaty czy szminki. Zwróć uwagę na:

  • wybór odpowiedniego programu – wybieraj te programy, które pozwalają na dłuższe zmywanie w wyższych temperaturach;
  • przechowywanie detergentu – jeśli jest przechowywany w złych warunkach, wówczas narażony jest na zawilgocenie, a to z kolei przekłada się na pogorszenie właściwości myjących;
  • uszkodzenia powierzchni naczyń / sztućców – jeśli doszło do uszkodzenia powierzchni naczyń, nie należy myć ich w zmywarce.

Sprawdź artykuł: Zmywarka nie domywa naczyń

Plamy wapienne — czyli zmywarka zostawia osad na naczyniach

Bardzo często pojawiają się plamy wapienne sprawiające, że naczynia mają nieco zamglony wygląd i mamy wrażenie, że zmywarka zostawia osad na naczyniach. Przyczyną takiego stanu może być:

  • niewystarczająca ilość środka płuczącego – spróbuj dodać więcej środka płuczącego i sprawdź, czy przynosi to efekt;
  • niewystarczające zmiękczenie wody – jeśli twoja zmywarka posiada funkcję regulacji zmiękczania wody, ustaw ją; ewentualnie dodaj odpowiednią ilość soli do zmywarek;
  • wyciek soli – wyciekająca sól może być przyczyną nieestetycznych plam; następnym razem użyj lejka do soli, by granulki trafiły bezpośrednio do odpowiedniego zbiornika i sprawdź, czy pokrywa jest dokładnie zamknięta.

Tęczowe zabarwienie naczyń szklanych — osad na naczyniach w zmywarce

Jeśli naczynia szklane pod światło przybierają tęczowe zabarwienie (czyli smugi na naczyniach ze zmywarki) a my mamy wrażenie, że na naczyniach w zmywarce zbiera się osad, może to oznaczać zbyt dużą ilość środka nabłyszczającego. Obniż jego nastawienie i sprawdź, czy dało to efekty.

Naprawa zmywarek

Rdza na sztućcach ze zmywarki.

Zdarza się, że pojawiają się czarne plamy oraz rdza na sztućcach ze zmywarki. Najczęściej rdza na sztućcach ze zmywarki jest skutkiem nieszczelnego zamknięcia pokrywy pojemnika na sól. Wyciekająca sól odpowiada za utlenianie powierzchni metalowych. Co możesz zrobić, gdy sztućce rdzewieją w zmywarce? Przede wszystkim zachowaj ostrożność przy wsypywaniu soli do zbiorniczka – zawsze korzystaj z lejka. Następnie upewnij się, że pokrywa pojemnika jest szczelnie zamknięta.

Jeśli mimo wszystko występują plamy na sztućcach po myciu w zmywarce, sprawdź uziemienie zmywarki. Zdarza się, że elektryczność statyczna generowana w urządzeniu może odpowiadać za zniszczenie powłoki ochronnej powierzchni metalowych, efektem czego jest czernienie sztućców. Jeżeli naczynia w górnym koszu zmywarki są niedomyte problemem, może być zatkanie lub awaria górnego spryskiwacza, lub zbyt duża ilość naczyń w górnym koszu

Jesteś zainteresowany diagnozą usterki? Sprawdź ofertę na naprawa zmywarki Kielce

Poprzednia porada
Pralka brudzi ubrania - Sprawdź przyczynę?
Następna porada
Dlaczego naczynia w górnym koszu zmywarki są niedomyte?