svg1

Rzetelni Specjaliści

svg1

Bez Ukrytych Kosztów

svg2

Darmowy Dojazd

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

svg1

Rzetelni Fachowcy

svg1

Krótkie Terminy

svg2

Darmowy Dojazd

svg1

Doświadczeni Serwisanci

Co należy zrobić, gdy zmywarka nie odprowadza wody?

brudne naczynia zmywarki

Aktualizacja

Zmywarka zakończyła zmywanie, otwieramy klapę, a w środku zamiast czystych lśniących naczyń – woda stoi w zmywarce. Niezbyt atrakcyjny widok, prawda? Nie należy jednak od razu spisywać urządzenia na straty – prawdopodobnie wystarczy coś odetkać lub wymienić jedną z części. Na początku możemy sami przeprowadzić małe dochodzenie i spróbować znaleźć przyczynę dlaczego zmywarka nie odprowadza wody.

Gdy woda stoi w zmywarce: opróżnij komorę myjącą

Kiedy woda stoi w zmywarce pierwszym krokiem powinno być oczywiście odłączenie dopływu prądu i wody do zmywarki – dla bezpieczeństwa. Następnie usuwamy z komory resztki wody, wyjmujemy naczynia, półki i koszyczki, a także pojemniki na środki czyszczące.

Jeśli woda stoi w zmywarce przyczyn może być kilka wymienionych poniżej. Sprawdź krok po kroku rozwiązania – większość jest do samodzielnego zrealizowania

Awaria węża dopływowego typu aquastop.

Jeżeli po zakończonym cyklu zmywania zmywarka jest sucha natomiast w miarę upływu czasu woda zaczyna gromadzić się na dnie zmywarki przyczyną, może być awaria elektrozaworu lub węża typu aquastop zamykającego dostęp do wody dopływowej. Niestety węże typu Aquastop są nierozbieralne i nie jesteśmy w stanie ich samodzielnie napawić.

Wyczyść filtr w zmywarce

Jeśli zmywarka nie wypompowuje wody może być to spowodowane zatkanym filtrem. Jeżeli naczynia nie zostały opłukane przed włożeniem do zmywarki, resztki jedzenia mogą osadzać się na filtrze i utrudniać odpompowanie wody ze zmywarki. Wówczas należy wyciągnąć filtry i dokładnie je oczyścić, a następnie z powrotem umieścić w zmywarce.

Przepłucz wąż odpływowy od zmywarki

Sprawcą zamieszania w przypadku gdy zmywarka nie wypuszcza wody może być również przewód odpływowy, w którym – podobnie jak na filtrze – mogą pozostawać fragmenty niespłukanego jedzenia. W takim wypadku przewód należy przepłukać. Wąż odpływowy może być również źle ułożony, np. poskręcany tak, że woda ma utrudniony odpływ – wówczas wystarczy go poprawić lub odkręcić i zamontować na nowo.


Sprawdź pompę spustową w zmywarce

Jeżeli inne sposoby zawiodły i nie wskazały przyczyny usterki a woda stoi w zmywarce, czeka nas trudniejsze zadanie – musimy trochę pomajsterkować, by dostać się do wewnętrznych mechanizmów zmywarki. Na początku zdejmujemy górną pokrywę (nie dotyczy to zmywarek w zabudowie kuchennej), następnie odwracamy urządzenie do góry dnem i odkręcamy dolną pokrywę. Kiedy mamy przed sobą wszystkie elementy zmywarki, możemy zacząć inspekcję i przyjrzeć się każdemu z nich z osobna. Najważniejszy jest silnik pompy myjącej oraz pompa spustowa, odpowiedzialna za wypompowanie wody ze zmywarki. Jeżeli problem dotyczy silnika, prawdopodobnie będziemy musieli go wymienić. Natomiast jeśli chodzi o pompę spustową – należy ją wyjąć i sprawdzić, czy wirnik obraca się bez przeszkód oraz oczyścić go z osadu. Możliwe, że to właśnie w tym miejscu utknął jakiś niepożądany element, który wystarczy usunąć, aby całość zaczęła znów funkcjonować poprawnie.

Czytaj więcej również w artykule: Zmywarka nie odprowadza wody – sprawdź przyczynę

Niedrożny odpływ zmywarki

Jeżeli w samym mechanizmie zmywarki wszystko działa jak należy, przyczyną kłopotów ze stojąca wodą w zmywarce może być zatkany odpływ. Tam również mogły nagromadzić się większe ilości odpadków – wtedy odpływ należy przepchać sprężyną hydrauliczną. Innym powodem, dla którego woda stoi w zmywarce, jest osad na rurach, powstający w wyniku działania detergentów i twardej wody oraz tłuszczu. Możemy spróbować udrożnić rury domowymi sposobami, jak np. wrzątek z octem lub soda oczyszczona lub dostępne w sklepach środki chemiczne. Natomiast jeśli nie chcemy ryzykować samodzielnej naprawy i nie jesteśmy pewni, czy taka prowizoryczna interwencja nie spowoduje poważniejszych usterek, najbezpieczniej będzie wezwać na pomoc hydraulika lub serwisanta z naprawa pralek Katowice do tego rodzaju urządzeń.

Poprzednia porada
Zatkany odpływ w zmywarce – jak sobie z tym poradzić?
Następna porada
Jak czyścić pralkę z kamienia – praktyczne porady