svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Co należy zrobić, gdy zmywarka nie odprowadza wody?

brudne naczynia zmywarki

Zmywarka zakończyła zmywanie, otwieramy klapę, a w środku zamiast czystych lśniących naczyń – resztki brudnej wody. Niezbyt atrakcyjny widok, prawda? Nie należy jednak od razu spisywać urządzenia na straty – prawdopodobnie wystarczy coś odetkać lub wymienić jedną z części. Na początku możemy sami przeprowadzić małe dochodzenie i spróbować znaleźć przyczynę niepoprawnego działania zmywarki.

Opróżnij komorę myjącą zmywarki

Pierwszym krokiem jest oczywiście odłączenie dopływu prądu i wody do zmywarki – dla bezpieczeństwa. Następnie usuwamy z komory resztki wody, wyjmujemy naczynia, półki i koszyczki, a także pojemniki na środki czyszczące.

Wyczyść filtr w zmywarce

Nieprawidłowe działanie zmywarki może być spowodowane zatkanym filtrem. Jeżeli naczynia nie zostały opłukane przed włożeniem do zmywarki, resztki jedzenia mogą osadzać się na filtrze i utrudniać odprowadzanie wody. Wówczas należy wyciągnąć filtry i dokładnie je oczyścić, a następnie z powrotem umieścić w zmywarce.

Przepłucz wąż odpływowy od zmywarki

Sprawcą całego zamieszania może być również przewód odpływowy, w którym – podobnie jak na filtrze – mogą pozostawać fragmenty niespłukanego jedzenia. W takim wypadku przewód należy przepłukać. Wąż odpływowy może być również źle ułożony, np. poskręcany tak, że woda ma utrudniony odpływ – wówczas wystarczy go poprawić lub odkręcić i zamontować na nowo.

Sprawdź pompę spustową w zmywarce

Jeżeli inne sposoby zawiodły i nie wskazały przyczyny usterki, czeka nas trudniejsze zadanie – musimy trochę pomajsterkować, by dostać się do wewnętrznych mechanizmów zmywarki. Na początku zdejmujemy górną pokrywę (nie dotyczy to zmywarek w zabudowie kuchennej), następnie odwracamy urządzenie do góry dnem i odkręcamy dolną pokrywę. Kiedy mamy przed sobą wszystkie elementy zmywarki, możemy zacząć inspekcję i przyjrzeć się każdemu z nich z osobna. Najważniejszy jest silnik pompy myjącej oraz pompa spustowa, odpowiedzialna za odpływ wody. Jeżeli problem dotyczy silnika, prawdopodobnie będziemy musieli go wymienić. Natomiast jeśli chodzi o pompę spustową – należy ją wyjąć i sprawdzić, czy wirnik obraca się bez przeszkód. Możliwe, że to właśnie w tym miejscu utknął jakiś niepożądany element, który wystarczy usunąć, aby całość zaczęła znów funkcjonować poprawnie.

Czytaj więcej również w artykule: Zmywarka nie odprowadza wody – sprawdź przyczynę

Niedrożny odpływ zmywarki

Jeżeli w samym mechanizmie zmywarki wszystko działa jak należy, przyczyną kłopotów z odprowadzaniem wody może być zatkany odpływ. Tam również mogły nagromadzić się większe ilości odpadków – wtedy odpływ należy przepchać sprężyną hydrauliczną. Innym powodem, dla którego woda nie może być skutecznie odpompowywana, jest osad na rurach, powstający w wyniku działania detergentów i twardej wody oraz tłuszczu. Możemy spróbować udrożnić rury domowymi sposobami, jak np. wrzątek z octem lub soda oczyszczona lub dostępne w sklepach środki chemiczne. Natomiast jeśli nie chcemy ryzykować samodzielnej naprawy i nie jesteśmy pewni, czy taka prowizoryczna interwencja nie spowoduje poważniejszych usterek, najbezpieczniej będzie wezwać na pomoc hydraulika lub serwisanta z naprawa pralek Katowice do tego rodzaju urządzeń.

Poprzednia porada
Zatkany odpływ w zmywarce – jak sobie z tym poradzić?
Następna porada
Jak czyścić pralkę z kamienia – praktyczne porady