svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Co należy zrobić, gdy zmywarka nie odprowadza wody?

brudne naczynia zmywarki

Zmywarka zakończyła zmywanie, otwieramy klapę, a w środku zamiast czystych lśniących naczyń – resztki brudnej wody. Niezbyt atrakcyjny widok, prawda? Nie należy jednak od razu spisywać urządzenia na straty – prawdopodobnie wystarczy coś odetkać lub wymienić jedną z części. Na początku możemy sami przeprowadzić małe dochodzenie i spróbować znaleźć przyczynę niepoprawnego działania zmywarki.

Opróżnij komorę myjącą zmywarki

Pierwszym krokiem jest oczywiście odłączenie dopływu prądu i wody do zmywarki – dla bezpieczeństwa. Następnie usuwamy z komory resztki wody, wyjmujemy naczynia, półki i koszyczki, a także pojemniki na środki czyszczące.

Wyczyść filtr w zmywarce

Nieprawidłowe działanie zmywarki może być spowodowane zatkanym filtrem. Jeżeli naczynia nie zostały opłukane przed włożeniem do zmywarki, resztki jedzenia mogą osadzać się na filtrze i utrudniać odprowadzanie wody. Wówczas należy wyciągnąć filtry i dokładnie je oczyścić, a następnie z powrotem umieścić w zmywarce.

Przepłucz wąż odpływowy od zmywarki

Sprawcą całego zamieszania może być również przewód odpływowy, w którym – podobnie jak na filtrze – mogą pozostawać fragmenty niespłukanego jedzenia. W takim wypadku przewód należy przepłukać. Wąż odpływowy może być również źle ułożony, np. poskręcany tak, że woda ma utrudniony odpływ – wówczas wystarczy go poprawić lub odkręcić i zamontować na nowo.

Sprawdź pompę spustową w zmywarce

Jeżeli inne sposoby zawiodły i nie wskazały przyczyny usterki, czeka nas trudniejsze zadanie – musimy trochę pomajsterkować, by dostać się do wewnętrznych mechanizmów zmywarki. Na początku zdejmujemy górną pokrywę (nie dotyczy to zmywarek w zabudowie kuchennej), następnie odwracamy urządzenie do góry dnem i odkręcamy dolną pokrywę. Kiedy mamy przed sobą wszystkie elementy zmywarki, możemy zacząć inspekcję i przyjrzeć się każdemu z nich z osobna. Najważniejszy jest silnik pompy myjącej oraz pompa spustowa, odpowiedzialna za odpływ wody. Jeżeli problem dotyczy silnika, prawdopodobnie będziemy musieli go wymienić. Natomiast jeśli chodzi o pompę spustową – należy ją wyjąć i sprawdzić, czy wirnik obraca się bez przeszkód. Możliwe, że to właśnie w tym miejscu utknął jakiś niepożądany element, który wystarczy usunąć, aby całość zaczęła znów funkcjonować poprawnie.

Czytaj więcej również w artykule: Zmywarka nie odprowadza wody – sprawdź przyczynę

Niedrożny odpływ zmywarki

Jeżeli w samym mechanizmie zmywarki wszystko działa jak należy, przyczyną kłopotów z odprowadzaniem wody może być zatkany odpływ. Tam również mogły nagromadzić się większe ilości odpadków – wtedy odpływ należy przepchać sprężyną hydrauliczną. Innym powodem, dla którego woda nie może być skutecznie odpompowywana, jest osad na rurach, powstający w wyniku działania detergentów i twardej wody oraz tłuszczu. Możemy spróbować udrożnić rury domowymi sposobami, jak np. wrzątek z octem lub soda oczyszczona lub dostępne w sklepach środki chemiczne. Natomiast jeśli nie chcemy ryzykować samodzielnej naprawy i nie jesteśmy pewni, czy taka prowizoryczna interwencja nie spowoduje poważniejszych usterek, najbezpieczniej będzie wezwać na pomoc hydraulika lub serwisanta tego rodzaju urządzeń.

Sprawdź naszą ofertę Naprawa Zmywarek Wrocław

Poprzednia porada
Zatkany odpływ w zmywarce – jak sobie z tym poradzić?
Następna porada
Jak czyścić pralkę z kamienia – praktyczne porady