svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Dlaczego ubrania po praniu w pralce śmierdzą?

grzyb w pralce

Pranie wyjęte z pralki powinno pachnieć świeżością i płynem do płukania, ale zdarza się, że spotyka nas przykra niespodzianka w postaci śmierdzących ubrań. Zapach stęchlizny jest efektem rozwijającej się w niej pleśni. Co zrobić, aby pranie zawsze było czyste i pachnące po wyładowaniu z pralki? Jak dbać o urządzenie, aby nie dopuścić do zasiedlenia grzybów?

Przyczyny tworzenia się pleśni w pralce

Niektóre części pralki są słabo dostępne, dlatego łatwo zbiera się w nich osad i brud, a wilgotne środowisko i wysoka temperatura prania powodują, że są to idealne warunki dla powstawania pleśni.

Kluczowe zasady prania chroniące przed brzydkim zapachem ubrań

Bęben pralki nigdy nie powinien być nadmiernie obciążony, a przed włożeniem rzeczy do jego wnętrza należy sprawdzić wszystkie kieszenie i opróżnić je ze wszystkich przedmiotów i śmieci. Odzież wyjmujemy natychmiast po zakończeniu prania. Jeżeli będzie długo leżeć wilgotna bez dostępu powietrza, szybko przesiąknie zapachem stęchlizny.

Podstawowa pielęgnacja pralki

Po wyjęciu wszystkich rzeczy z bębna nie zamykamy klapy, aby wnętrze mogło się osuszyć. Gumowe uszczelki stanowią miejsce, gdzie zabrudzenia z łatwością się gromadzą, więc automatycznie stają się siedliskiem pleśni, dlatego po każdym praniu zaleca się wytarcie ich do sucha szmatką.

Pranie bez wsadu – prosty sposób na oczyszczenie pralki

Raz na jakiś czas warto zrobić pranie bez wkładania ubrań do bębna. Ewentualnie można umieścić w nim ścierki lub ręczniki gorszej jakości, które można prać w 90°C, ale najlepiej zrobić pranie z pustym bębnem bez dodatku proszku i płynu do płukania, które także nastawiamy na 90°C.

Skorzystaj z naszej oferty: Naprawa pralek Wrocław

Czyszczenie filtra pralki

Filtr w pralce powinien być czyszczony 5-6 razy w roku (Sprawdź temat: jak wyczyścić filtr w pralce). Najczęściej jest usytuowany z przodu pralki w jej dolnej części. Najpierw trzeba delikatnie podważyć klapę, a następnie wyjąć filtr. Należy go umyć szczoteczką pod bieżącą wodą. W przypadku filtru sitkowego w wężu sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba pamiętać, aby zakręcić kran odprowadzający wodę do pralki. Węża znajdującego się z tyłu pralki należy ostrożnie odkręcić, uważając, aby pozostała w nim woda nie wylała się. Filtr jest usytuowany u wylotu węża, więc można go wyjąć przy pomocy pęsety. Po wypłukaniu pod bieżącą wodą umieszczamy go z powrotem na miejscu. Następnie trzeba odkręcić kran odprowadzający wodę. Po sprawdzeniu szczelności węża można zrobić pranie.

Szufladka na proszek – usuwanie resztek detergentów

W szufladce, do której wsypujemy proszek pozostaje po praniu jego osad lub resztki. Pozostałości detergentów trzeba starannie usunąć. W tym celu wyjmujemy szufladkę. Dokładnie ją myjemy, osuszamy i wkładamy na swoje miejsce.

Sprawdź również artykuł: Jak dbać o czystość pralki?

Domowe sposoby na utrzymanie pralki w czystości

Dużą ilość pleśni najłatwiej zlikwidować przy pomocy wybielacza. Powlekamy nim wszystkie miejsca narażone na jej działanie. Pralkę trzeba potem dokładnie wyczyścić, aby resztki wybielacza nie zniszczyły ubrań. Warto także do dozownika na proszek wsypać opakowanie sody oczyszczonej i wykonać puste pranie.

Poprzednia porada
Dlaczego naczynia w górnym koszu zmywarki są niedomyte?
Następna porada
Na ubraniach zostaje osad z proszku – sprawdź przyczynę