svg1

Rzetelni Specjaliści

svg1

Bez Ukrytych Kosztów

svg2

Naprawa u Klienta

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

svg1

Rzetelni Fachowcy

svg1

Krótkie Terminy

svg2

Naprawa u Klienta

svg1

Darmowy Dojazd

Dlaczego ubrania po praniu w pralce śmierdzą?

grzyb w pralce
Data aktualizacji:

Pranie wyjęte z pralki powinno pachnieć świeżością i płynem do płukania, ale zdarza się, że spotyka nas przykra niespodzianka, kiedy mamy nieprzyjemny zapach ubrań po praniu. Zapach stęchlizny jest efektem rozwijającej się w niej pleśni. Co zrobić, aby pranie zawsze było czyste i pachnące po wyładowaniu z pralki, a nie? Jak dbać o urządzenie, aby nie dopuścić do zasiedlenia grzybów a pranie śmierdzi stęchlizną? Sprawdź co zrobić, gdy pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki.

Pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki

Niektóre części pralki są słabo dostępne, dlatego łatwo zbiera się w nich osad i brud, a wilgotne środowisko i niska temperatura prania powodują, że są to idealne warunki dla powstawania pleśni. Jeżeli występuje nieprzyjemny zapach ubrań po praniu mamy duże prawdopodobieństwo, że jest to wina pleśni lub jest grzyb w pralce. Kiedyś nasze babcie i mamy gotowały ręczniki w pralce w 90C. Obecnie rzadko się spotyka, aby ktoś korzystał z tej funkcji. Standardowe pranie to 40C i program mieszany. Z doświadczenia polecamy raz w miesiącu zebrać ręczniki z łazienki i ustawić pranie na 90C. Takiej temperatury pleśń i grzyby w pralce nie lubią.

Nieprzyjemny zapach ubrań po praniu

Bęben pralki nigdy nie powinien być nadmiernie obciążony, a przed włożeniem rzeczy do jego wnętrza należy sprawdzić wszystkie kieszenie i opróżnić je ze wszystkich przedmiotów i śmieci. Odzież wyjmujemy natychmiast po zakończeniu prania. Jeżeli będzie długo leżeć, wilgotna bez dostępu powietrza, szybko nasze pranie będzie śmierdzieć stęchlizną.

Podstawowa pielęgnacja pralki

Po wyjęciu całego prania z bębna nie zamykamy drzwiczek, aby wnętrze pralki mogło się osuszyć. Jeżeli będziemy zamykać pralkę — może ona zacząć śmierdzieć poprzez rozwój grzybów i pleśni w wilgotnym środowisku. Gumowe uszczelki stanowią miejsce, gdzie zabrudzenia z łatwością się gromadzą, więc automatycznie stają się siedliskiem pleśni, dlatego po każdym praniu zaleca się wytarcie ich do sucha szmatką.

Pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki — zrób pranie bez wsadu

Gdy pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki, raz na jakiś czas warto zrobić pranie bez wkładania ubrań do bębna. Ewentualnie można umieścić w nim ścierki lub ręczniki gorszej jakości, które można prać w 90°C, ale najlepiej zrobić pranie z pustym bębnem bez dodatku proszku i płynu do płukania, które także nastawiamy na 90°C. Osobiście testowaliśmy pranie w 60C z dodatkiem domestosu i kilku ściereczek — nie zauważyliśmy żadnych problemów. Efekt: bęben pralki lśnił jak nowy. Warto 2x wypłukać pralkę po użytkowaniu domestosu. Dzięki takim sztuczką nie wyjmowaliśmy już śmierdzące pranie z pralki. Na rynku dostępne są specjalnie środki do pielęgnacji pralki. Polecamy raz na miesiąc przeprowadzić czyszczenie pralki.

Polecamy skorzystać ze środków chemicznych do czyszczenia pralki


Skorzystaj z naszej oferty: Naprawa pralek Wrocław

Pralka śmierdzi — Wyczyść filtr w pralce

Filtr w pralce powinien być czyszczony 5-6 razy w roku (Sprawdź temat: jak wyczyścić filtr w pralce). Najczęściej jest usytuowany z przodu pralki w jej dolnej części. Najpierw trzeba delikatnie podważyć klapę, a następnie wyjąć filtr. Należy go umyć szczoteczką pod bieżącą wodą. W przypadku filtru sitkowego w wężu sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba pamiętać, aby zakręcić kran odprowadzający wodę do pralki. Węża znajdującego się z tyłu pralki należy ostrożnie odkręcić, uważając, aby pozostała w nim woda się nie wylała. Filtr jest usytuowany u wylotu węża, więc można go wyjąć przy pomocy pęsety. Po wypłukaniu pod bieżącą wodą umieszczamy go z powrotem na miejscu. Następnie trzeba odkręcić kran odprowadzający wodę. Po sprawdzeniu szczelności węża można zrobić pranie.

Sprawdź również artykuł: pralka brudzi ubrania

Szufladka na proszek – usuwanie resztek detergentów

W szufladce, do której wsypujemy proszek pozostaje po praniu jego osad lub resztki. Pozostałości detergentów trzeba starannie usunąć. W tym celu wyjmujemy szufladkę. Dokładnie ją myjemy, osuszamy i wkładamy na swoje miejsce.

Sprawdź również artykuł: Jak dbać o czystość pralki?

Domowe sposoby na utrzymanie pralki w czystości

Dużą ilość pleśni najłatwiej zlikwidować przy pomocy wybielacza. Powlekamy nim wszystkie miejsca narażone na jej działanie. Pralkę trzeba potem dokładnie wyczyścić, aby resztki wybielacza nie zniszczyły ubrań. Warto także do dozownika na proszek wsypać opakowanie sody oczyszczonej i wykonać puste pranie. Czyszczenie pralki octem

Poprzednia porada
Blokada drzwi w zmywarce nie działa - poznaj przyczynę!
Następna porada
Na ubraniach zostaje osad z proszku – sprawdź przyczynę