Naprawa i Serwis sprzętu AGD

Współpracujący z Nami fachowcy zajmują się naprawą pralek, lodówek, zmywarek, zamrażarek, kuchenek i piekarników. Zadzwoń już teraz 727 799 001 lub Zamów ONLINE. Naprawa zostanie wykonana przez serwisanta bezpośrednio  u Ciebie w domu!

Grzyb w pralce – pozbądź się go skutecznie

grzyb w pralce

Wilgotne środowisko to doskonałe warunki rozwoju grzybów pleśniowych. Dlatego grzyb w pralce to bardzo często spotykany problem, z którym trzeba jak najszybciej się uporać. Pleśń wpływa szkodliwie na zdrowie człowieka, a ponadto jest przyczyną brzydkiego zapachu.

Grzyb w pralce bardzo łatwo rozpoznać. Najpierw przyjmuje postać szaroczarnych kropek, które stopniowo zaczynają tworzyć rozległe plamy. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nic nie da usuwanie ich ściereczką , ponieważ pleśni będzie pojawiać się na nowo. Dlatego trzeba podjąć bardziej radykalne kroki.

Walka domowymi sposobami

Ocet to niezastąpiony środek zwalczający uciążliwą pleśń w pralce. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a usuniesz grzyby.

1. Zmocz ściereczkę octem, a następnie przetrzyj miejsca, w których pojawiła się pleśń.

2. Wlej 0,5 l octu do pojemnika na płyn do płukania tkanin. Ustaw pralkę na cykl prania z maksymalnie wysoką temperaturą (najlepiej 90-95oC).

3. Po zakończonym praniu, ustaw kolejny cykl. Zamiast octu wlej jednak wybielacz.

4. Po kolejnym praniu włącz następny cykl – tym razem bez dodatku octu oraz wybielacza.

5. Po zakończonym praniu, wytrzyj dokładnie wnętrze urządzenia, zwracając szczególną uwagę na gumowy komin. Pozostaw otwarte drzwiczki, by pozbyć się zapachu wybielacza i octu.

Po upływie 1-2 miesięcy powtórz cały cykl od początku.

Walka z gotowymi środkami

Jeśli uważasz, że domowe sposoby to nie rozwiązanie dla ciebie, sięgnij po gotowe preparaty. Powstałe z myślą o zwalczaniu uciążliwych grzybów, szybko uporają się z zapleśniałymi elementami pralki. Takie preparaty znajdziesz właściwie w każdym sklepie z chemią gospodarczą lub ze sprzętem AGD.

Na pomoc – ozonowanie

Woda ozonowana to jeden ze sposobów walki z mnożącymi się grzybami i bakteriami. Można ją uzyskać ze specjalnych urządzeń zwanych ozonatorami. Wytwarzany w nich ozon stanowi skuteczny środek przeciwko pleśni. Wystarczy więc taką wodą przepłukać wnętrze pralki, by pozbyć się grzybów oraz innych drobnoustrojów.

Najlepsza profilaktyka

Jeśli masz za sobą skuteczną walkę z grzybem w pralce, nie dopuść do ponownego pojawienia się pleśni. Zastosuj działania profilaktyczne, dzięki którym zapomnisz o jej istnieniu.

  • Pamiętaj, by po zakończonym praniu nigdy nie zamykać drzwiczek.
  • Wycieraj do sucha gumowy kołnierz pralki po każdym praniu.
  • Otwieraj szufladę dozownika na detergenty (tam również może zbierać się pleśń).
  • Zaraz po zakończonym praniu wywieś pranie – przetrzymywanie mokrej odzieży może sprzyjać rozwojowi pleśni.
  • Przynajmniej raz w miesiącu zrób „puste” pranie – włącz pralkę i nastaw ją na temperaturę 90oC.

Możesz także sięgnąć po gotowe preparaty do czyszczenia pralek. Zawierają one składniki, które nie tylko usuną z wnętrza gromadzący się szlam, ale i zapobiegną rozwojowi pleśni.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, grzyb już więcej nie będzie się pojawiać.

Masz problem z pralką? Zapoznaj się z Naszą ofertą Naprawa Pralek Wrocław

Poprzednia porada
Jak usunąć spaleniznę z piekarnika?
Następna porada
Zmywarka nie domywa naczyń? Poznaj przyczynę