Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Wąż do pralki – sprawdź jaki wybrać!

Data aktualizacji:

Aby pralka mogła poprawie funkcjonować m.in. konieczne jest podłączenie węża. Jest to niestety część, która tak jak każda inna ulega awarią, dlatego niezależnie od jej jakości, prędzej czy później konieczna będzie wymiana węża odpływowego, jak dopływowego do pralki. Warto więc wiedzieć czym się kierować przy wyborze węża do pralki i na co zwracać uwagę. Z artykułu dowiesz się jak wybrać wąż odpływowy do pralki, a także jaki wybrać wąż doprowadzający wodę do pralki oraz czy długość węża ma znaczenie, aby wykonać prawidłowe podłączenie odpływu pralki.

Jakie węże potrzebne są do podłączenia pralki?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że każda pralka posiada wąż doprowadzający i wąż odpływowy. Ten pierwszy można wybrać dużo łatwiej. Producenci zazwyczaj wybierają złącza 3/4 cala i wybór ogranicza się jedynie do długości węża. Wąż zasilający wodę do pralki powinien być tak długi, żeby nie musiał być przez cały czas napięty. W przeciwnym razie bardzo szybko może dojść do jego pęknięcia.

Z kolei, jeśli chodzi o wąż odpływowy do pralki wybór jest dużo bardziej skomplikowany. Wielu producentów stosuje własne rozwiązania, przez co ich wymiana staje się trudna.

Wąż doprowadzający wodę do pralki, czyli podłączenie pralki do wody

Jak wspomniano wcześniej wąż doprowadzający wodę do pralki można wymienić w bardzo łatwy sposób. Korzysta on z ciśnienia sieci, więc nawet kiedy jest zbyt długi bez problemu dostarcza wodę do pralki. Problem może się natomiast pojawić, kiedy wykonujemy podłączenie pralki do wody a wąż jest za krótki.

Czytaj również:  Pranie kołder w pralce – sprawdź jak zrobić to poprawnie!

Z uwagi na możliwe pęknięcia węża, które może skutkować zalaniem łazienki, warto zdecydować się na trochę droższe, ale bezpieczniejsze rozwiązanie, czyli wąż do pralki z systemem Aquastop. Charakteryzuje się on specjalną konstrukcją, która sprawia, że dodatkowe zawory zamykają się w przypadku przerwania ciągłości wody, co chroni przed powodzią. Można powiedzieć, że jest to wąż podwójny. Woda dopływa wewnętrznym wężem, ale kiedy dojdzie do jego awarii, przedostaje się ona do węża zewnętrznego. Ten podłączony jest do specjalnego systemu zapadkowego, który w razie problemów zamyka dopływ wody. W bardzo podobny sposób działają węże z tzw. elektrozaworami.

Wybierając wąż do pralki dopływowy można się zdecydować na dowolną długość. Trzeba jednak uważać, aby nie zerwał się pod własnym ciężarem. Warto także sprawdzić typ złącza.

Wąż odpływowy do pralki

Wąż odpływowy do pralki – o czym warto wiedzieć?

Dobór węża odprowadzającego wodę z pralki jest bardziej skomplikowany. Jak już zaznaczono, niektórzy producenci stosują rozwiązania indywidualne. W związku z powyższym nie można wymienić węża odpływowego na standardową wersję. Co więcej, w niektórych przypadkach w ogóle samodzielna wymiana węża odpływowego do pralki i ponowne podłączenie odpływu pralki nie jest możliwy i wymagane jest skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu lub skorzystania z usługi naprawy pralki. W przeciwnym razie można utracić gwarancję.

Samodzielna wymiana węża odpływowego do pralki (kiedy jest to możliwe) wcale nie jest taka łatwa. Mocowania są bardzo różne, a zamienniki często nie należą do najtańszych. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pralek wirnikowych, ponieważ w tego typu modelach wąż odpływowy do pralki, jest mocowany w dość łatwy sposób, a zakup odpowiedniego zamiennika nie jest tak trudny.

Długość węża odpływowego pralki

Długość węża odpływowego do pralki także ma większe znaczenie niż ma to miejsce w przypadku węża doprowadzającego. Aby możliwe było podłączenie odpływu pralki, wąż powinien mieć długość zgodną ze wskazaniami instrukcji obsługi. Przeważnie nie może być on dłuższy niż 4 metry, ponieważ ma to związek z większym obciążeniem pompy.

Czytaj również:  Jak podłączyć kuchenkę gazową?

Węże do pralek, zarówno odpływowe, jak i doprowadzające zwykle są wykonane ze specjalnego tworzywa. Różnią się one między sobą grubością, szerokością i rodzajem mocowania, a także jak wspomniano wcześniej długością. Z tego powodu różna jest także ich wytrzymałość i elastyczność. Wybierając wąż zamienny, warto także zwrócić uwagę na szereg czynników zewnętrznych. Na przykład, jeżeli ma on być prowadzony dłuższą i bardziej skomplikowaną drogą powinien być bardziej elastyczny. Z kolei, jeżeli montaż wymaga tego, aby na dłuższym odcinku nie był on niczym podpierany warto wybrać rozwiązanie sztywne i mocne.

Poprzednia porada
Mata antywibracyjna pod pralkę - czy warto ją kupić?
Następna porada
Pranie butów w pralce - jak zrobić to bezpiecznie?