Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Woda w pralce po praniu na dnie bębna – sprawdź przyczynę

pralce po praniu na dnie bębna1
Data aktualizacji:

Trudno obejść się bez pralki – szczególnie, gdy ma się dużą rodzinę. Urządzenie nie zawsze zupełnie odmawia posłuszeństwa, ale mogą pojawiać się sygnały świadczące o usterce, które na dodatek są problematyczne. Do takich kwestii należy woda w pralce po praniu na dnie bębna. Co zrobić, gdy pralka nie wypompowuje wody?

Zatkany wąż odpływowy w pralce

Woda w pralce po praniu na dnie bębna zbiera się między innymi z powodu zatkanego węża odpływowego. W elementach odpływowych łatwo gromadzi się brud, co prowadzi do niedrożności węża. Brud z prania i kamień z wody lubią się osadzać w zakamarkach pralki. Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić stan węża odpływowego, a także filtra oraz połączenia wyjścia zbiornika. Jeżeli wymienione elementy są zanieczyszczone, dochodzi do zablokowania swobodnego przepływu wody. Niezbędne jest usunięcie zanieczyszczeń z wymienionych elementów, aby przywrócić prawidłowe działanie pralki. Odkamienianie warto przeprowadzić przy pomocy specjalne do tego przeznaczonych preparatów. Aby sprawdzić drożność węża odpływowego, należy końcówkę węża włożyć do miski lub wiaderka umieszczonego znacznie poniżej węża. Jeżeli woda spływa, oznacza to drożny układ odpływowy.

Niesprawna pompa odpływowa pralki

Nie zawsze woda w pralce po praniu na dnie bębna pozostaje ze względu na zalegający brud. Czasem winowajcą jest pompa odpływowa, która odpowiada za wypompowywanie wody z pralki. Czasem wystarczy drobne uszkodzenie lub po prostu warstwa kamienia, która skoncentrowała się w jej obrębie. Jeżeli przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania jest osad z kamienia, wówczas trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki, które go usuną. W takiej sytuacji nie jest konieczne wzywanie fachowca – naprawa pralek Katowice. Jeżeli pompa uległa uszkodzeniu, również można samodzielnie spróbować ją wymienić, a w razie wątpliwości powierzyć zadanie fachowcowi.

Sprawdź również artykuł: W pralce zostaje woda w pojemniku na płyn

Wąż łączący bęben z pompą w złym stanie w pralce

Połączenie pomiędzy bębnem i pompą stanowi wąż. W jego mechanizmie znajduje się gumowa kulka, dzięki której nie dochodzi do cofania się brudnej wody do bębna pralki. Przepływ nie będzie prawidłowy, jeżeli dojdzie do zakamienienia lub kulka zostanie uszkodzona przez jakieś ostre drobinki lub inne elementy. Przy odrobinie wiedzy wąż można wymienić na nowy i woda w pralce po praniu na dnie bębna nie będzie już zalegać. Większość pralek ma podobną budowę, dlatego instrukcja sprawdzi się w większości modeli. Najpierw trzeba rozkręcić blat, co oznacza konieczność odkręcenia dwóch śrubek. Blat należy odsunąć do tyłu i wyjąć. W następnym kroku wyciągamy pojemnik na proszek. Teraz konieczne jest odkręcenie trzech śrub znajdujących się przy komorze na szufladę i jednej usytuowanej z boku panelu przedniego. Po wykonaniu tych czynności należy odczepić przedni panel pralki. Teraz pora na demontaż zawiasu drzwi w pralce. Trzeba odkręcić dwie śruby, które mocują zawias obudowy. Pralka nie chce się otworzyć

Niezbędne jest częściowe zdjęcie fartucha pralki, a w tym celu konieczne jest podważenie przedniej opaski umiejscowionej pod fartuchem. Można ją łatwo podważyć przy pomocy łyżki. Teraz trzeba wepchnąć kołnierz do wnętrza bębna pralki. Następnie zdejmujemy pokrywę filtra i odkręcamy śrubę znajdującą się przy filtrze pompy odpływowej. Po ściągnięciu dolnego cokołu odkręcamy dwie śruby, co umożliwi ściągnięcie przedniej blachy. Zdjęcie przedniej blachy kończy rozkręcanie obudowy. Należy jeszcze odpiąć złączkę przy zamku do drzwi i można zdjąć obudowę. Pompa jest połączona wężem z bębnem, ale podłączony do niej jest też wąż odpływowy i odpowietrzający. Aby poluzować wąż odpowietrzający i wyjąć go z pompy, zacisk węża najlepiej odgiąć przy pomocy kombinerek. Potem odginamy zacisk węża łączącego bęben z pompą. U góry węża jest usytuowany króciec, który trzeba odczepić, także przy pomocy kombinerek. Wyjęcie węża wymaga odkręcenia długiej śruby przy gnieździe podłączenia do bębna.

Przy instalacji nowego węża nasuwamy drucianą opaskę na bęben i dokręcamy długą śrubę. Teraz trzeba założyć zacisk węża na górnym końcu i przymocować do rury. Podłączamy też wężyk odpowietrzający. Na końcu podłączamy węża do pompy odpływowej i zaciskamy opaską. Podpinamy złączkę do zamka drzwi i zakładamy przednią blachę. Przed założeniem dolnego cokołu przykręcamy śruby i wyciągamy fartuch na zewnątrz otworu drzwiowego. Na fartuch pralki zakładamy opaskę przednią. Przymocowujemy dolny cokół i pokrywę filtra. Przedni panel dokręcamy śrubami. Wkładamy na miejsce szufladę na proszek i mocujemy blat. Po podłączeniu pralki do gniazdka elektrycznego należy jeszcze odkręcić zawór wody.

Poprzednia porada
W pralce zostaje woda w pojemniku na płyn – sprawdź przyczynę
Następna porada
Sprawdź, dlaczego jest słaby płomień palnika w kuchence gazowej