Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Czyszczenie płyty ceramicznej – sprawdz jak

Data aktualizacji:

Ceramiczna płyta gazowa to alternatywa dla urządzeń ze stali nierdzewnej. Jej atutem jest elegancki design sprawiający, że kuchnia nabiera delikatnego charakteru nowoczesności. Trzeba jednak wiedzieć, że ceramiczna płyta gazowa jest dość wymagająca. By zapewnić jej nienaganną prezencję, koniecznością jest regularne czyszczenie płyty gazowej.

Dbałość o czystość płyty powinno być nie tylko przejawem chęci utrzymania porządku w kuchni. Systematyczność w zakresie czystości i konserwacji odgrywa tutaj znaczącą rolę, pozwalając na przedłużenie żywotności urządzenia i jego bezawaryjnej pracy.

Czyszczenie płyty ceramicznej po każdym użyciu

By czyszczenie płyty ceramicznej nie sprawiało żadnych problemów, najlepiej czynność tę wykonywać po każdym użyciu. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas, ponieważ usuwanie lekkich zabrudzeń zajmuje dosłownie chwilę. W przeciwieństwie sytuacji, w których musisz usunąć przypalone resztki jedzenia.

  • Jeśli zabrudzenia są lekkie (nieprzypalone) – wówczas wystarczy zetrzeć je wilgotną ściereczką. Najlepiej zrezygnować z dodatku środka czyszczącego, ponieważ niekiedy na płycie mogą pojawić się nieestetyczne niebieskie plamy (wymagające dokładniejszego czyszczenia).
  • Jeśli do płyty przywarły przypalone resztki jedzenia, należy usunąć je skrobakiem (trzeba jednak uważać, aby nie porysować płyty).

Białe plamy na płycie ceramicznej – jak usunąć

Czasami zdarzy się, że wykipi woda z garnka czy wyleją się potrawy z zawartością cukru/soli. W efekcie na powierzchni płyty ceramicznej mogą pojawić się nieestetyczne plamy.

  • Plamy o zabarwieniu perłowym (pozostałości aluminium) należy usunąć za pomocą specjalnego środka czyszczącego – pod warunkiem, że powierzchnia grzejna zostanie ostudzona.
  • Plamy będące pozostałościami wapiennymi (po wykipieniu wody, wylaniu się potraw z cukrem, wysypaniu cukru) należy usunąć z ciepłej jeszcze płyty. Jeśli pojawią się zeschnięte resztki, należy je usunąć skrobakiem.
Czytaj również:  Dlaczego ubrania po praniu w pralce śmierdzą?

Sprawdź również artykuł: jak wyczyścić kuchenkę elektryczną.

Czyść palniki płyty gazowej

Od czasu do czasu także i palniki płyty gazowej nawierzchniowe wymagają solidnego czyszczenia. Wystarczy zdjąć wszystkie elementy, a następnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem środków zmywających tłuszcz.

Po zakończeniu tej czynności, palniki płyty gazowej należy dokładnie wysuszyć. Warto bowiem mieć świadomość, że mokre elementy palnika mogą spowodować złe palenie się gazu. Jest to efektem zahamowania wypływu gazu. Naprawa Kuchenek gazowych Warszawa

Pamiętaj o przeglądach okresowych płyty gazowej

Wykonując czynności prowadzące do bieżącego utrzymania płyty ceramicznej gazowej w czystości, raz na jakiś czas pamiętaj o przeprowadzeniu przeglądów okresowych. Warto wykonać przegląd elementów sterujących i zespołów roboczych płyty – dla bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu

Poprzednia porada
Najczęstsze usterki w kuchenkach i piekarnikach
Następna porada
Najczęstsze usterki pralek