svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Czyszczenie ceramicznych płyt gazowych

Ceramiczna płyta gazowa to alternatywa dla urządzeń ze stali nierdzewnej. Jej atutem jest elegancki design sprawiający, że kuchnia nabiera delikatnego charakteru nowoczesności. Trzeba jednak wiedzieć, że ceramiczna płyta gazowa jest dość wymagająca. By zapewnić jej nienaganną prezencję, koniecznością jest czyszczenie i konserwacja.

Dbałość o czystość płyty powinno być nie tylko przejawem chęci utrzymania porządku w kuchni. Systematyczność w zakresie czystości i konserwacji odgrywa tutaj znaczącą rolę, pozwalając na przedłużenie żywotności urządzenia i jego bezawaryjnej pracy.

Czyść płytę po każdym użyciu

By czyszczenie płyty ceramicznej nie sprawiało żadnych problemów, najlepiej czynność tę wykonywać po każdym użyciu. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas, ponieważ usuwanie lekkich zabrudzeń zajmuje dosłownie chwilę. W przeciwieństwie sytuacji, w których musisz usunąć przypalone resztki jedzenia.

  • Jeśli zabrudzenia są lekkie (nieprzypalone) – wówczas wystarczy zetrzeć je wilgotną ściereczką. Najlepiej zrezygnować z dodatku środka czyszczącego, ponieważ niekiedy na płycie mogą pojawić się nieestetyczne niebieskie plamy (wymagające dokładniejszego czyszczenia).
  • Jeśli do płyty przywarły przypalone resztki jedzenia, należy usunąć je skrobakiem (trzeba jednak uważać, aby nie porysować płyty).

Jak usunąć uporczywe plamy?

Czasami zdarzy się, że wykipi woda z garnka czy wyleją się potrawy z zawartością cukru/soli. W efekcie na powierzchni płyty mogą pojawić się nieestetyczne plamy.

  • Plamy o zabarwieniu perłowym (pozostałości aluminium) należy usunąć za pomocą specjalnego środka czyszczącego – pod warunkiem, że powierzchnia grzejna zostanie ostudzona.
  • Plamy będące pozostałościami wapiennymi (po wykipieniu wody, wylaniu się potraw z cukrem, wysypaniu cukru) należy usunąć z ciepłej jeszcze płyty. Jeśli pojawią się zeschnięte resztki, należy je usunąć skrobakiem.

Czyść palniki

Od czasu do czasu także i palniki nawierzchniowe wymagają solidnego czyszczenia. Wystarczy zdjąć wszystkie elementy, a następnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem środków zmywających tłuszcz.

Po zakończeniu tej czynności, palniki należy dokładnie wysuszyć. Warto bowiem mieć świadomość, że mokre elementy palnika mogą spowodować złe palenie się gazu. Jest to efektem zahamowania wypływu gazu.

Pamiętaj o przeglądach okresowych

Wykonując czynności prowadzące do bieżącego utrzymania płyty w czystości, raz na jakiś czas pamiętaj o przeprowadzeniu przeglądów okresowych. Warto wykonać przegląd elementów sterujących i zespołów roboczych płyty – dla bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny.

Poprzednia porada
Najczęstsze usterki w kuchenkach
Następna porada
Zmywarka: dlaczego na naczyniach pozostają plamy?