Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Nieprzyjemny zapach z pralki – sprawdź przyczynę

Data aktualizacji:

Po wyjęciu prania z bębna pralki z jego wnętrza powinien wydobywać się wyłącznie zapach świeżości. Również ubrania powinny charakteryzować się przyjemną wonią proszku lub płynu do płukania. Jeżeli zapach jest jednak niezachęcający, trzeba poszukać przyczyny takiej sytuacji. Jakie są najczęstsze przyczyny problemu?

Przetrzymywanie wypranych rzeczy w bębnie

Ubranie należy wyjmować z pralki zaraz po zakończeniu cyklu prania. Dlaczego? Przetrzymywanie prania przez kilka godzin lub tym bardziej dłuższy czas powoduje, że tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni. Wówczas zarówno samo pranie, jak i wnętrze bębna zyskuje nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak dlatego, że ubrania pozostają wilgotne nawet po porządnym odwirowaniu, a mokre środowisko powoduje rozrost pleśni i grzybów. Jeśli od czasu do czasu zdarzy się pozostawić pranie na godzinę lub dwie, nic się nie stanie, ale systematyczne pozostawianie ubrań w pralce nawet na krótki czas może powodować, że nie tylko z bębna będzie wydzielał się zapach stęchlizny, ale przede wszystkim pranie będzie nim przesiąknięte.

Zamknięcie klapy zaraz po wyjęciu prania

Kolejny błąd, którego łatwo się ustrzec stanowi zamykanie klapy pralki natychmiast po wyjęciu prania. We wnętrzu prali pozostaje wilgoć, która odpowiada za powstawanie pleśni, dlatego przed zamknięciem klapy konieczne jest jego osuszenie. Czystą i suchą szmatką wycieramy bęben, a następnie nie zamykamy pralki, lecz pozostawiamy ją otwartą, aby pozostałości wody wyparowały ze wszystkich zakamarków. Dopiero wtedy można zamknąć klapę.

Nadal masz problem z pralką? Sprawdź naszą ofertę: Naprawa pralek Gdańsk

Zanieczyszczenia kumulujące się pod fartuchem pralki

Fartuch, określany także mianem kołnierza, pralki stanowi element podatny na gromadzenie się zanieczyszczeń. Pomiędzy bębnem a fartuchem istnieje szczelina, gdzie mogą dostawać się nawet większe przedmioty takie jak bielizna lub skarpetki, ale przede wszystkim jest to miejsce sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pralki można często zniwelować, czyszcząc kołnierz. Zapach nie zawsze znika po jednym praniu, ale maksymalnie po trzech praniach nie powinien być już wyczuwalny. Jeżeli zanieczyszczenie fartucha stanowi efekt długoterminowych zaniedbań, może się okazać, że przesiąkł zapachem stęchlizny i jedyne rozwiązanie będzie stanowić jego wymiana. Sprawdź również artykuł: Nieprzyjemny zapach ubrań po praniu

Czytaj również:  Pranie butów w pralce - jak zrobić to bezpiecznie?

Brak dbałości o czystość dozownika

Dozownik do pralki

Robiąc pranie, niemal mechanicznie wsypujemy proszek lub wlewamy płyn do dozownika i po praniu często w ogóle nie zwracamy na niego uwagi. Tymczasem po każdym praniu pozostają ślady detergentu, które się nawarstwiają. W rezultacie w dozowniku jest coraz więcej proszku, który chłonie wilgoć i wytwarza świetne warunki do rozwoju wspominanych nieustannie bakterii i grzybów. Po każdym praniu zaleca się wyjęcie dozownika, staranne wypłukanie go i osuszenie. Dozownik łatwo ściągnąć i założyć, ponieważ jest montowany na zatrzask. Jedno kliknięcie i można go bez problemu oczyścić. Warto o nim pamiętać, aby zaoszczędzić sobie problemów.

Sprawdź również: Grzyb w pralce – pozbądź się go skutecznie

Poprzednia porada
Dlaczego pralka nie pobiera wody?
Następna porada
Dlaczego pralka nie wiruje podczas prania?