svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

W pralce zostaje woda w pojemniku na płyn – sprawdź przyczynę

W pralce zostaje woda

Pralka, podobnie jak wiele innych urządzeń, może odmówić posłuszeństwa. Nieprawidłowe funkcjonowanie zależy od wielu czynników. Często sami użytkownicy doprowadzają do pewnych problemów. Niektóre z nich da się łatwo rozwiązać. Zepsuta pralka może przyprawić o ból głowy, ponieważ konieczność ręcznego prania to żmudna praca. Zanoszenie rzeczy do pralni również nie zapewnia odpowiedniego komfortu i wiąże się z wyższymi kosztami.

Dlaczego w pralce zostaje woda w pojemniku na płyn?

Każdy powinien znać przynajmniej kilka sposobów, jak radzić sobie z zepsutą pralką. Czasem wyeliminowanie usterki jest dziecinnie proste. Przekonaj się, jakie są przyczyny zalegania wody i poznaj sposoby rozwiązania problemu.

Zanieczyszczenia gromadzące się w syfonie

W urządzeniach takich jak pralka czy zmywarka, w których istotną rolę odgrywa woda, często dochodzi do zatkania różnych elementów. Do powszechnych problemów w pralce zalicza się woda w pojemniku na płyn. Stanowi skutek gromadzenia się dużej ilości zanieczyszczeń. Konieczne jest systematyczne dbanie o następujące elementy: bęben, syfon, a także przegrody na proszek i płyn do płukania. Jeżeli w ich zakamarkach będzie gromadził się brud, wcześniej czy później pralka przestanie poprawnie funkcjonować. Dbałość o czystość wymienionych elementów stanowi podstawę, aby urządzenie nie stwarzało problemów. Jeżeli dojdzie do zatkania syfonu, woda nie będzie odprowadzana i zatrzyma się w szufladzie na płyn.

Szuflada na proszek – sprawdź, czy jest czysta

Jeżeli w pralce zostaje woda w pojemniku na płyn, przyczynę może stanowić szuflada obok, czyli ta, do której wsypuje się proszek. Bezwzględnie należy sprawdzić jej stan, ponieważ często zapominamy o jej wyczyszczeniu, a jest to miejsce, w którym łatwo zbierają się zanieczyszczenia. Po każdym praniu pozostają jakieś pozostałości proszku, więc jeżeli pojemnik nie będzie myty przynajmniej co kilka prań, wówczas zabrudzenia szybko się zgromadzą. Po umyciu pojemnika należy go dobrze wysuszyć, ponieważ na wilgotnej powierzchni mogą rozwijać się pleśnie i grzyby, co nie tylko jest niekorzystne dla zdrowia, ale również prowadzi do rozwoju brudu. Zatkany pojemnik powoduje szereg problemów, między innymi wpływa na zastój wody w pojemniku na płyn, ponieważ może tamować odpływ płynu. Ponadto może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu, którym przesiąka pranie. Zastój wody stanowi wyraźny sygnał, że konieczne jest wyczyszczenie poszczególnych elementów pralki.

Wylot wody – osad z kamienia

Gdy woda w pojemniku na płyn nadal pozostaje pomimo wyczyszczenia pojemnika na proszek i innych elementów, za problem może odpowiadać wylot wody. Ponownie przyczynę może stanowić brak dbałości o pralkę – jeżeli nie jest wystarczająco często lub w ogóle czyszczona, gromadzący się brud może zatkać wylot wody, ale może też dojść do nagromadzenia się kamienia. W rezultacie przepływ wody zostaje zablokowany lub mocno ograniczony, co skutkuje jej zastojem w pojemniku na płyn. Kamień w pralce jest jedną z najczęstszych przyczyn jej awarii. Systematyczne usuwanie twardego nalotu jest jak najbardziej wskazane (Naprawa pralek Poznań). Kamień można usuwać skutecznie przy pomocy domowych metod. Można wykorzystać ocet, sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy. Eliminowanie kamienia przy pomocy octu polega na wlaniu butelki octu do pustego bębna i włączeniu najkrótszego programu prania. Roztworem wody z octem można też przeczyścić poszczególne elementy pralki, włączając w to pojemniki na proszek i płyn.

Zbiornik na płyn – niewielki element, którego brak może stwarzać problemy

W momencie zakupu pralki nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że dodatkowe akcesoria bywają bardzo pomocne i chronią przed niepożądanymi sytuacjami. Przydatnym dodatkiem jest zbiorniczek na płyn, który umieszcza się w przegrodzie, do której wlewamy płyn do płukania. Jeżeli go zabraknie, wówczas w pojemniku na płyn może zbierać się woda. Zbiorniczek na płyn jest elementem, który można kupić osobno. Jak widać przyczynę, dlaczego w pralce zostaje woda w pojemniku na płyn, mogą stanowić różne rzeczy. Zanim wezwiesz fachowca sprawdź wszystko po kolei. Gromadząca się woda stanowi problem przede wszystkim ze względu na wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Podczas prania zanieczyszczenia przenoszą się na odzież. Niestety nie jest to obojętne dla zdrowia ani dla czystości prania. O pralkę warto zadbać w każdym aspekcie, a będzie służyła przez wiele lat bez żadnych awarii. Jej czyszczenie, osuszanie i usuwanie kamienia stanowi podstawę dla należytego funkcjonowania.

Poprzednia porada
Iskrownik w kuchence gazowej nie działa – sprawdź przyczynę
Następna porada
Woda w pralce po praniu na dnie bębna – sprawdź przyczynę