svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Najczęstsze usterki w kuchenkach

Piekarnik

Kuchenka (gazowa lub elektryczna) to sprzęt AGD, który w każdym domu pracuje właściwie każdego dnia. Intensywne użytkowanie urządzenia sprawia, że prędzej czy później zaczynają się pojawiać problemy. Problemy, które są początkiem mniej lub bardziej poważnych usterek. Jeśli twoja kuchenka odmawia posłuszeństwa, sprawdź jaki jest tego powód.

Musisz mieć świadomość, że nie zawsze istnieje konieczność wzywania „pogotowia sprzętu AGD”. Z niektórymi usterkami możesz sobie poradzić samodzielnie.

Piekarnik źle piecze

O tym, że piekarnik źle pracuje, najczęściej świadczy niedopieczony spód ciasta. Taka usterka zdarza się bardzo często, a jej przyczyną jest po prostu przepalenie dolnej grzałki piekarnika. By ją zlikwidować, należy wymienić uszkodzony element.

Kuchenka powoduje wybijanie bezpieczników

Uruchamiasz piekarnik lub płytę grzewczą, a tu „bum” – nagle gasną światła i brakuje prądu? Wybijanie korków przez kuchenkę także zdarza się dość często. Dlaczego tak się dzieje? Powody mogą być różne, ponieważ właściwie każdy element kuchenki może wybijać bezpieczniki. Jest to efekt zalania przewodów (np. spowodowane kipiącymi garnkami) lub zalania łącznika krzywkowego funkcji. Może to wynikać z przepalenia którejś z grzałek. Może to być wina słabych styków przy połączeniach przewodów.

Jeśli chcesz usunąć usterkę, musisz dokładnie sprawdzić każdy element. Z tym jednak najlepiej udać się do specjalisty.

Piekarnik nie grzeje / grzeje zbyt słabo

Zdarza się, że piekarnik grzeje zbyt słabo lub nie grzeje wcale. I jeśli nie jest to efekt przepalonych grzałek, powody mogą być dwa. Po pierwsze – sprawdź zegar. Po drugie – sprawdź termostat.

W przypadku zegarów mechanicznych należy ustawić pozycję inną niż zero. W przypadku zegarów elektronicznych sprawdź czy wyświetlana godzina nie miga.

Jeśli jednak niegrzejący piekarnik to nie wina zegara, przyjrzyj się termostatowi. Przekręć grzałkę i sprawdź czy słychać kliknięcie oznaczające załączenie / rozłączenie styków. Jeśli klik nie jest słyszalny, termostat trzeba wymienić.

Kuchenka gazowa świeci słabym płomieniem

Jeśli nie pilnujesz tego, by umieszczony na palniku garnek nie kipiał, możesz mieć problem ze słabym płomieniem płyty gazowej. Jest to efekt pozatykanych dysz palników. Łatwo do tego doprowadzić, ponieważ ich otwory mają zaledwie ułamki milimetrów.

By usunąć usterkę, należy po prostu oczyścić dysze palników. Na przyszłość warto robić to regularnie, aby uniknąć takich problemów.

Dwa pola po jednej stronie płyty nie działają

Jeśli posiadasz płytę elektryczną, możesz spotkać się z usterką polegającą na tym, że dwa pola grzewcze po tej samej stronie płyty nie działają. Jest to efekt wybicia bezpiecznika którejś z faz (płyta powinna być podłączona na dwie fazy). To sprawia, że zadziała tylko jedna strona płyty.

Poprzednia porada
Dlaczego pralka nie odprowadza wody?
Następna porada
Czyszczenie ceramicznych płyt gazowych