svg1

Rzetelni Specjaliści

svg1

Bez Ukrytych Kosztów

svg2

Naprawa u Klienta

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

svg1

Rzetelni Fachowcy

svg1

Krótkie Terminy

svg2

Naprawa u Klienta

svg1

Darmowy Dojazd

Zatkany odpływ w zmywarce – jak sobie z tym poradzić?

zatkany odpływ w zmywarce
Data aktualizacji:

Kiedy psuje nam się pralka, spłuczka czy zmywarka – zwłaszcza w najmniej odpowiednim momencie – często zrzucamy winę na tzw. złośliwość przedmiotów martwych. Niestety, w większości przypadków okazuje się, że sami mieliśmy choćby niewielki udział w „zbrodni”: niedokładnie spłukane naczynia, źle zamontowany wąż czy torebka z herbatą lub papierowa serwetka, która niezauważenie spadła nam do komory myjącej i spowodowała usterkę. Jednak gdy ze zmywarki cieknie woda, szukanie winowajcy w pierwszej kolejności niewiele pomoże. Lepiej od razu zakasać rękawy i spróbować poradzić sobie z problemem zapchana zmywarki.

Jak funkcjonuje zmywarka?

Mycie naczyń w zmywarce odbywa się przy pomocy wody pod wysokim ciśnieniem, z dodatkiem detergentów. Ze względu na brak bezpośredniego kontaktu z naszą skórą środki czyszczące do zmywarki są mocniejsze niż zwykły płyn do zmywania i mogą dokładniej oczyszczać naczynia. Zmywarka pobiera zimną wodę, którą następnie podgrzewa i rozprowadza do spryskiwaczy. Woda w zmywarce jest również filtrowana i używana kilkakrotnie podczas jednego zmywania. Dopiero po umyciu naczyń woda jest odpompowywana do odpływu, po czym pobierana jest czysta woda do płukania. Ostatnim etapem jest ponowne wypompowanie wody i wysuszenie naczyń. Jeżeli jednak woda po zmywaniu pozostaje w komorze myjącej, oznacza to zazwyczaj, że coś dostało się do filtra lub odpływu.

Zapchana zmywarka – na początek sprawdź filtr

Przed podjęciem jakichkolwiek działań trzeba najpierw odłączyć zmywarkę od prądu i zakręcić dopływ wody. Następnie opróżniamy komorę myjącą z resztek wody oraz wyjmujemy z niej pojemniki na naczynia i koszyczki. Wtedy dopiero możemy wyjąć filtr i wyczyścić go, jeżeli zostały na nim np. resztki jedzenia.

Skręcony wąż odpływowy

Przyczyną tego, że zmywarka jest zapchana może być również źle zamontowany lub zanadto skręcony wąż odpływowy – należy go również odłączyć i zamontować poprawnie, sprawdzając przy okazji, czy i tam nie utknęły jakieś resztki. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, wąż możemy również przepłukać.

Udrożnienie odpływu w zmywarce

Jeżeli problem sięga odpływu zmywarki wody do kanalizacji, przyczyną mogą być już niekoniecznie (a w każdym razie nie tylko) fragmenty jedzenia lub przedmiotów, które mogliśmy przez nieuwagę upuścić do zmywarki, lecz również zatkane rury. Silne detergenty mogą bowiem pozostawiać w rurach osad, który utrudnia opływ wody ze zmywarki. Próbę udrożnienia odpływu możemy podjąć samodzielnie, przy pomocy środków chemicznych  np: czyszczenie rur kretem (kret do zmywarki) – w takim wypadku istnieje jednak ryzyko, że tylko pogorszymy sytuację, ponieważ na rurach zgromadzi się kolejna warstwa osadu. Najlepiej jest użyć przepychacza sanitarnego, jeżeli taki posiadamy. Jeżeli jednak nie jesteśmy do końca pewni, co jest przyczyną zatkanego odpływu zmywarki, najrozsądniej jest skorzystać z pomocy hydraulika, który precyzyjnie zdiagnozuje problem i będzie mógł podjąć skuteczne działania, aby go naprawić.

Potrzebujesz pomocy? Sprawdź naszą ofertę Naprawa Zmywarek Kraków

Poprzednia porada
Czym się kierować przy wyborze sprzętu AGD?
Następna porada
Co należy zrobić, gdy zmywarka nie odprowadza wody?