Naprawa i Serwis sprzętu AGD

Współpracujący z Nami fachowcy zajmują się naprawą pralek, lodówek, zmywarek, zamrażarek, kuchenek i piekarników. Zadzwoń już teraz 727 799 001 lub Zamów ONLINE. Naprawa zostanie wykonana przez serwisanta bezpośrednio  u Ciebie w domu!

Zmywarka nie domywa naczyń? Poznaj przyczynę

Zmywarka

Zmywarka miała być dla ciebie wybawieniem od codziennego zmywania naczyń? Ty jednak i tak musisz stać nad zlewem, ponieważ naczynia nie są domyte? Zanim wezwiesz serwis sprawdź, jak poradzić sobie z tym kłopotem samodzielnie.

Okazuje się bowiem, że nie zawsze trzeba korzystać z pomocy fachowców. Czasami przyczyna tkwi w niewłaściwym użytkowaniu zmywarki. Poznaj więc najczęstsze powody i ich rozwiązanie.

1. Niewłaściwe ustawienie naczyń

Jeśli zmywarka nie domywa talerzy czy garnków, przyczyna może tkwić w nieprawidłowym ich ustawieniu w zmywarce. Zwróć szczególną uwagę, by wszystkie naczynia znajdowały się w odpowiedniej odległości od siebie – jeśli przylegają, wówczas rzeczywiście woda z detergentem może do nich nie dochodzić.

2. Program niedostosowany do zabrudzeń

Jeśli ustawiasz zmywarkę na krótki program mycia, a naczynia się silnie zabrudzone, ich niedomywanie jest właściwie czymś normalnym. Przywierające resztki jedzenia nie zejdą, jeśli nie zostanie wybrany odpowiednio długi program z właściwą temperaturą.

Zmień więc program zmywania, który trwa nieco dłużej niż ustawiony standardowo. Dzięki temu pozbędziesz się nieczystości.

3. Zablokowane wirniki

Między innymi od obracających się wirników górnych i dolnych zależy wydajna i skuteczna praca zmywarki. Niewłaściwe ułożenie naczyń może powodować blokadę ramion spryskujących, efektem czego nie będą one w stanie rozpylić wody. Jeśli zostały zablokowane, wówczas nie urządzenie nie jest w stanie zapewnić, że naczynia zostaną domyte w 100%.

Za każdym razem – przed uruchomieniem programu, musisz upewnić się że nic ich nie blokuje. Warto bowiem mieć świadomość, że niektóre naczynia (np. duże talerze) mogą powodować unieruchomienie ramion. Najlepiej sprawdzić ich działanie ręcznie – obracając wirnikiem górnym i dolnym.

4. Zatkane filtry

Umieszczanie w zmywarce naczyń z resztkami jedzenia prędzej czy później spowoduje zapchanie filtra. Jeśli nie sprawdzasz jego stanu regularnie, może okazać się, że to właśnie zbierające się resztki żywności odpowiadają za efekt niedomytych naczyń.

Jeżeli masz problem z wyjmowaniem zabrudzonych talerzy, sztućców i garnków ze zmywarki, sprawdź stan filtrów. Od czasu do czasu pamiętaj o jego regularnym oczyszczaniu oraz usuwaniu resztek jedzenia. Najlepiej, jeśli będziesz to robić co ok. 20 cykli zmywania.

5. Zatkane otwory wirników

Pracujące ramiona zmywarki posiadają niewielkie dziurki, z których rozpylana jest woda. Resztki jedzenia mogą jednak powodować ich zatykanie, efektem czego jest uzyskiwanie brudnych albo niedomytych naczyń.

By wyeliminować ten problem, regularnie oczyszczaj ramiona zmywarki, usuwając niepotrzebne resztki jedzenia. Wyjmuj je więc od czasu do czasu, by zapobiegać ich zatykaniu przy kolejnych cyklach zmywania.

Jeśli jednak okaże się, że twoje postępowanie ze zmywarką jest zgodne z zaleceniami producenta, koniecznie skontaktuj się z serwisem. Specjalista z pewnością pomoże rozwiązać problem i sprawi, że urządzenie znów będzie funkcjonować poprawnie.

Potrzebujesz fachowej pomocy? Sprawdź naszą ofertę Naprawa Zmywarek Warszawa

Poprzednia porada
Grzyb w pralce - pozbądź się go skutecznie
Następna porada
Dlaczego pralka nie odprowadza wody?