Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Jak odkamienić pralkę?

Pralka
Data aktualizacji:

Twarda woda używana w pralce może stać się przyczyną osadzania kamienia. I choć z pozoru wydaje się być to błahym problemem, tak naprawdę może przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Jeśli więc chcesz wydłużyć życie swojej pralki, pamiętaj o regularnym odkamienianiu i sprawdź poniżej jak odkamienić pralkę.

Przed przystąpieniem do odkamieniania pralki, warto sprawdzić twardość wody. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po gotowe paskowe testery. Wystarczy zanurzyć je w wodzie, a następnie odczytać wskazania i porównać z próbnikiem. Jeśli testy wykażą, że woda jest twarda, do każdego prania należy dołączyć zmiękczacz. Jeśli woda jest miękka, wówczas można obyć się bez żadnych dodatków.

Gdzie najczęściej osadza się kamień w pralce?

Powstawanie kamienia w pralce związane jest z praniem w wysokich temperaturach. A ponieważ najczęściej pierzemy właśnie w gorącej wodzie, prędzej czy później kamień się osadzi.

Jeśli chodzi o miejsca, najszybciej kamień osadza się na grzałce (tam panują najwyższe temperatury). Ponadto bardzo często pojawia się na bębnie oraz w filtrze. Nierzadko osad z kamienia pojawia się w gumowym kołnierzu przy drzwiach. Czyli jak odkamienić pralkę? Przeczytasz poniżej.

Chemiczne środki do walki z kamieniem w pralce

Chcąc odkamienić pralkę, możesz sięgnąć po gotowe już środki chemiczne. Dostępne w formie proszków, płynów i żelów, świetnie sprawdzą się w przypadku pralki (a także innych sprzętów AGD). Ich działanie jest właściwie natychmiastowe, dzięki czemu już nawet jednorazowa aplikacja pozwoli uporać się z problemem.

Warto jednak pamiętać, by po czynności odkamieniania pralki środkami chemicznymi bardzo dokładnie wypłukać pralkę. Dobrze jest nastawić nawet 2-3 cykle prania.

Naprawa pralek Kielce

Jak odkamienić pralkę domowymi sposobami?

Jeśli chemiczne środki odkamieniające pralkę nie są rozwiązaniem dla ciebie, zawsze możesz skorzystać z domowych sposobów. Ocet, kwasek cytrynowy czy soda potrafią zdziałać cuda, choć na efekty zwykle trzeba nieco poczekać. Czyszczenie pralki octem – jak to zrobić? Sprawdź poniżej.

Zaopatrz się w 0,5-kilogramowe opakowanie kwasku cytrynowego i wsyp całą zawartość albo bezpośrednio do bębna, albo do pojemnika na detergenty. Ustaw na wysoką temperaturę (może być nawet 90oC) i uruchom pralkę.

Możesz także skorzystać z octu, wlewając jego sporą ilość bezpośrednio do bębna. Ustaw pralkę na wysoką temperaturę (minimum 40oC) i uruchom urządzenie. Następnie ustaw kolejne pranie, by wypłukać resztki octu.

Lepiej zapobiegać…

Gdy już pozbędziesz się kamienia z pralki, do kolejnego prania zawsze dodawaj środek zmiękczający wodę. Dzięki temu zapobiegniesz ponownemu tworzeniu się osadów – naszym zdaniem takie wynalazki są nieopłacalne – koszt zakupu takich dodatków w całym okresie pralko będzie większy niż zakup nowej pralki. Nie rezygnuj jednocześnie z działań profilaktycznych – od czasu do czasu nadal przeprowadzaj odkamienianie pralki (choćby domowymi sposobami).

Sprawdź również artykuł: Jak czyścić pralkę z kamienia – praktyczne porady

Poprzednia porada
Typowe usterki płyt indukcyjnych!
Następna porada
Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?