Naprawa i Serwis sprzętu AGD

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Jak odkamienić pralkę?

Pralka

Twarda woda używana w pralce może stać się przyczyną osadzania kamienia. I choć z pozoru wydaje się być to błahym problemem, tak naprawdę może przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Jeśli więc chcesz zwiększyć żywotność pralki, pamiętaj o regularnym odkamienianiu.

Przed przystąpieniem do czynności usuwania kamienia, warto sprawdzić twardość wody. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po gotowe paskowe testery. Wystarczy zanurzyć je w wodzie, a następnie odczytać wskazania i porównać z próbnikiem. Jeśli testy wykażą, że woda jest twarda, do każdego prania należy dołączyć zmiękczacz. Jeśli woda jest miękka, wówczas można obyć się bez żadnych dodatków.

Gdzie najczęściej osadza się kamień?

Powstawanie kamienia związane jest z praniem w wysokich temperaturach. A ponieważ najczęściej pierzemy właśnie w gorącej wodzie, prędzej czy później kamień się osadzi.

Jeśli chodzi o miejsca, najszybciej osadza się na grzałce (tam panują najwyższe temperatury). Ponadto bardzo często pojawia się na bębnie oraz w filtrze. Nierzadko osad z kamienia pojawia się w gumowym kołnierzu przy drzwiach.

Chemiczne środki do walki z kamieniem

Chcąc usunąć kamień z pralki, możesz sięgnąć po gotowe już środki chemiczne. Dostępne w formie proszków, płynów i żelów, świetnie sprawdzą się w przypadku pralki (a także innych sprzętów AGD). Ich działanie jest właściwie natychmiastowe, dzięki czemu już nawet jednorazowa aplikacja pozwoli uporać się z problemem.

Warto jednak pamiętać, by po czynności odkamieniania środkami chemicznymi bardzo dokładnie wypłukać pralkę. Dobrze jest nastawić nawet 2-3 cykle prania.

Naprawa pralek Kielce

Domowe sposoby na osady z kamienia

Jeśli chemiczne środki odkamieniające nie są rozwiązaniem dla ciebie, zawsze możesz skorzystać z domowych sposobów. Ocet, kwasek cytrynowy czy soda potrafią zdziałać cuda, choć na efekty zwykle trzeba nieco poczekać.

Zaopatrz się w 0,5-kilogramowe opakowanie kwasku cytrynowego i wsyp całą zawartość albo bezpośrednio do bębna, albo do pojemnika na detergenty. Ustaw na wysoką temperaturę (może być nawet 90oC) i uruchom pralkę.

Możesz także skorzystać z octu, wlewając jego sporą ilość bezpośrednio do bębna. Ustaw pralkę na wysoką temperaturę (minimum 40oC) i uruchom urządzenie. Następnie ustaw kolejne pranie, by wypłukać resztki octu.

Lepiej zapobiegać…

Gdy już pozbędziesz się kamienia z pralki, do kolejnego prania zawsze dodawaj środek zmiękczający wodę. Dzięki temu zapobiegniesz ponownemu tworzeniu się osadów. Nie rezygnuj jednocześnie z działań profilaktycznych – od czasu do czasu nadal przeprowadzaj odkamienianie (choćby domowymi sposobami).

Naprawa pralek Kielce

Poprzednia porada
Najczęstsze usterki lodówek
Następna porada
Zmywarka: dlaczego na naczyniach pozostają plamy?