Jak odkamienić pralkę?

Twarda woda używana w pralce może stać się przyczyną osadzania kamienia. I choć z pozoru wydaje się być to błahym problemem, tak naprawdę może przyczynić się do uszkodzenia urządzenia. Jeśli więc chcesz wydłużyć życie swojej pralki, pamiętaj o regularnym odkamienianiu i sprawdź poniżej jak odkamienić pralkę.
Przed przystąpieniem do odkamieniania pralki, warto sprawdzić twardość wody. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po gotowe paskowe testery. Wystarczy zanurzyć je w wodzie, a następnie odczytać wskazania i porównać z próbnikiem. Jeśli testy wykażą, że woda jest twarda, do każdego prania należy dołączyć zmiękczacz. Jeśli woda jest miękka, wówczas można obyć się bez żadnych dodatków.
Gdzie najczęściej osadza się kamień w pralce?
Powstawanie kamienia w pralce związane jest z praniem w wysokich temperaturach. A ponieważ najczęściej pierzemy właśnie w gorącej wodzie, prędzej czy później kamień się osadzi.
Jeśli chodzi o miejsca, najszybciej kamień osadza się na grzałce (tam panują najwyższe temperatury). Ponadto bardzo często pojawia się na bębnie oraz w filtrze. Nierzadko osad z kamienia pojawia się w gumowym kołnierzu przy drzwiach. Czyli jak odkamienić pralkę? Przeczytasz poniżej.
Chemiczne środki do walki z kamieniem w pralce
Chcąc odkamienić pralkę, możesz sięgnąć po gotowe już środki chemiczne. Dostępne w formie proszków, płynów i żelów, świetnie sprawdzą się w przypadku pralki (a także innych sprzętów AGD). Ich działanie jest właściwie natychmiastowe, dzięki czemu już nawet jednorazowa aplikacja pozwoli uporać się z problemem.
Warto jednak pamiętać, by po czynności odkamieniania pralki środkami chemicznymi bardzo dokładnie wypłukać pralkę. Dobrze jest nastawić nawet 2-3 cykle prania.
Jak odkamienić pralkę domowymi sposobami?
Jeśli chemiczne środki odkamieniające pralkę nie są rozwiązaniem dla ciebie, zawsze możesz skorzystać z domowych sposobów. Ocet, kwasek cytrynowy czy soda potrafią zdziałać cuda, choć na efekty zwykle trzeba nieco poczekać. Czyszczenie pralki octem – jak to zrobić? Sprawdź poniżej.
Zaopatrz się w 0,5-kilogramowe opakowanie kwasku cytrynowego i wsyp całą zawartość albo bezpośrednio do bębna, albo do pojemnika na detergenty. Ustaw na wysoką temperaturę (może być nawet 90oC) i uruchom pralkę.
Możesz także skorzystać z octu, wlewając jego sporą ilość bezpośrednio do bębna. Ustaw pralkę na wysoką temperaturę (minimum 40oC) i uruchom urządzenie. Następnie ustaw kolejne pranie, by wypłukać resztki octu.
Lepiej zapobiegać…
Gdy już pozbędziesz się kamienia z pralki, do kolejnego prania zawsze dodawaj środek zmiękczający wodę. Dzięki temu zapobiegniesz ponownemu tworzeniu się osadów – naszym zdaniem takie wynalazki są nieopłacalne – koszt zakupu takich dodatków w całym okresie pralko będzie większy niż zakup nowej pralki. Nie rezygnuj jednocześnie z działań profilaktycznych – od czasu do czasu nadal przeprowadzaj odkamienianie pralki (choćby domowymi sposobami).
Jak odkamienić grzałkę w pralce
Aby odkamienić grzałkę w pralce, możesz wykonać następujące kroki:
- Wyłącz pralkę z prądu i odłącz ją od źródła zasilania.
- Otwórz drzwi pralki i wyjmij bęben.
- Zlokalizuj grzałkę wewnątrz pralki. Zazwyczaj znajduje się ona u dołu, pod dnem bębna.
- Usuń nagromadzony kamień z grzałki za pomocą szczotki, gąbki lub wacika nasączonego octem lub specjalnym środkiem do odkamieniania.
- Wyczyść także otwory w bębnie, przez które przepływa woda.
- Po dokładnym odkamienieniu grzałki, zamontuj ją z powrotem w pralce i zamknij bęben.
- Przeprowadź cykl prania bez ubrań z gorącą wodą i dodatkiem specjalnego preparatu do odkamieniania, aby pozbyć się pozostałości kamienia.
Ważne jest, aby regularnie usuwać kamień z grzałki pralki, ponieważ nagromadzenie się kamienia może prowadzić do uszkodzenia grzałki i innych elementów pralki oraz wpłynąć na jakość prania.
Sprawdź również artykuł: Jak czyścić pralkę z kamienia – praktyczne porady