Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Dlaczego pralka wolno pobiera wodę?

Data aktualizacji:

Pralka stanowi jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w domach i niestety zdarza się, że nie działa poprawnie. Jedną z problematycznych sytuacji jest wolne pobieranie wody, czego efektem staje się dłuższy czas oczekiwania na zakończenie prania. Jakie przyczyny mogą odpowiadać za usterkę?

Zapchany zawór wody w pralce.

Większość dostępnych zaworów do wody posiada sitko, które przy twardej wodzie po dłuższym okresie potrafi zapchać się kamieniem. Zapchane sitko powoduje zmniejszony przepływ wody lub nawet całkowite zatrzymanie poboru wody przez pralkę. Zawór powinno się wyczyścić raz na rok z osadu np: zanurzając sitko w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym – czyszczenie pralki octem

Zamknięty zawór wody do pralki

Poszukiwanie źródła problemu pralki najlepiej zacząć od najbardziej prozaicznych przyczyn. Jeżeli po każdym praniu zawór jest zakręcany, łatwo o tym zapomnieć. Należy sprawdzić, czy jest otwarty, a jeśli nie, oczywiście ustawić go we właściwej pozycji. Zdarza się, że zawór został otwarty tylko do połowy, a wtedy woda nie może swobodnie przepływać, więc również trzeba odkręcić go do końca.

Problem z wężem dopływowym w pralce

Zagięcie lub zatkanie węża utrudnia pobieranie wody. Częstym źródłem problemu jest zatkanie filtra węża. Filtr w postaci sitka należy starannie oczyścić (czyszczenie filtra w pralce). Niestety jakość wody pozostawia zwykle wiele do życzenia i na ściankach węża mogą osadzać się związki mineralne, które powodują, że jego światło ulega zwężeniu. Jeżeli wąż jest w kiepskim stanie i nie da się go w pełni oczyścić, należy dokonać jego wymiany. Niektóre węże są wyposażone w system aquastop, którego działanie polega na odcinaniu dopływu wody, gdy dojdzie do awarii pralki. Zawór jest narażony na osadzanie się kamienia, co stanowi przyczynę spowolnienia poboru wody – czyszczenie pralki z kamienia. W razie konieczności wąż dopływowy do pralki typu aquastop również można wymienić.

Czytaj również:  Dlaczego pranie śmierdzi po wysuszeniu

Niepoprawne działanie elektrozaworu

Elektrozawór w momencie otwarcia umożliwia wypełnienie zbiornika pralki wodą. Jeżeli gromadzi się na nim warstwa osadu, wówczas przepływ jest ograniczony. Uszkodzony elektrozawór można wymienić. Zdarza się, że wolne pobieranie wody wynika ze zbyt niskiego ciśnienia wody.

Niewłaściwie podłączony hydrostat

Nieprawidłowe podłączenie lub usterka hydrostatu prowadzą do wolnego pobierania wody. Funkcjonowanie hydrostatu można sprawdzić, wprowadzając powietrze do dowolnego otworu. Jeżeli działa właściwie, jego włączenie powinno wiązać się z wyraźnym dźwiękiem. Problem może stanowić także przeciekający lub zatkany wężyk. Należy się upewnić, czy nie stanowi przyczyny usterki zanim zdecydujemy się na wymianę hydrostatu.

Usterka modułu elektronicznego

Do usterek modułu elektronicznego nie dochodzi często, ale jednak się zdarzają. Konieczny jest wówczas zakup nowego modułu. Zanim decyzja o jego wymianie zostanie podjęta warto sprawdzić, czy inne podzespoły działają poprawnie, ponieważ to właśnie one mogą odpowiadać za wolne pobieranie wody. Przy wyborze modułu elektronicznego należy zwrócić uwagę, aby był dobrze dopasowany do modelu pralki. Na rynku są dostępne moduły, które są już odpowiednio skonfigurowane, jak i takie, które trzeba dopiero zaprogramować. Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie z problemem – sprawdź ofertę naprawa pralek

Defekt programatora

Programator jest kolejnym elementem, który może zawodzić w pralce. Może mieć miejsce zacinanie się zapadek lub ich niekontrolowane przeskakiwanie. Istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia silniczka, jak i nieprawidłowego działania styków na złączach. Wadliwe urządzenie należy wymienić na nowe.

Poprzednia porada
Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?
Następna porada
Dlaczego pralka nie pobiera wody?