Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Jak wyczyścić piekarnik? Przewodnik krok po kroku

Czyścić piekarnik
Data aktualizacji:

Pieczenie ciasta w piekarniku przesiąkniętym tłuszczem i wonią kiełbasy raczej mija się z celem – nawet dla kogoś, kto lubi bardzo nieoczywiste połączenia smaków i zapachów. Choć czyszczenie piekarnika nie należy do najprzyjemniejszych ani najciekawszych aktywności fizycznych, to jednak jest koniecznością. Warto zatem wygospodarować odrobinę czasu na dokładne czyszczenie piekarnika, aby później cieszyć się nienagannym smakiem każdej pieczonej w nim potrawy. Jak czyścić piekarnik?

Zanim ścierki pójdą w ruch czyli jak wyczyścić piekarnik

Przed przystąpieniem do czyszczenia piekarnika trzeba się odpowiednio przygotować, aby wszystko poszło sprawnie i szybko, a przede wszystkim bezpiecznie. Na początku warto zajrzeć do instrukcji, z której można wyczytać istotne w tej sytuacji informacje o rodzaju piekarnika, np. czy nie ma on przypadkiem funkcji samoczyszczenia takiego jak piroliza, czy też katalityczne czyszczenie piekarnika. Następnie upewnij się, że masz wszystkie niezbędne środki czyszczące piekarnik oraz przydatne akcesoria, jak gąbki, gumowe rękawiczki czy też skrobaczka do piekarnika. Nie można również zapomnieć o tym, że piekarnik musi być wystudzony i odłączony od prądu.

 

Jak wyczyścić piekarnik w kilku krokach

Kiedy jesteśmy już dobrze przygotowani, samo wykonanie czyszczenia piekarnika to niemalże czysta formalność — czyli jak czyścić piekarnik:

  • wyjmij z piekarnika ruszty i blachy – najlepiej od razu zanurzyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego (płynu lub mleczka do czyszczenia) – jeżeli przez dłuższą chwilę namokną, łatwiej będzie je doczyścić. Ten, kto ma zmywarkę może dokupić dodatkową dyszę, dzięki której można blachy od piekarnika umyć w zmywarce.
  • rozprowadź środek czyszczący po całej powierzchni piekarnika (najłatwiej będzie użyć sprayu, choć w tym przypadku detergent również może mieć formę mleczka, płynu czy żelu
  • pozostaw środek czyszczący w piekarniku na co najmniej pół godziny lub dłużej, jeżeli piekarnik jest naprawdę mocno zanieczyszczony
  • po upływie określonego czasu wyszoruj całe wnętrze piekarnika gąbką – do uporczywych zabrudzeń możesz użyć skrobaczki do piekarnika, ale uważaj, by nie uszkodzić ścianek czy drzwi piekarnika
  • po wyczyszczeniu detergentem dokładnie przemyj piekarnik samą gorącą wodą, aby nie pozostały w nim nawet najmniejsze resztki środków chemicznych
  • wyczyść namoczone wcześniej blachy.

Zanim ponownie podłączysz piekarnik do zasilania, upewnij się, że jest on całkowicie osuszony.

Zastanawiasz się jak usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika? Sprawdź nasz artykuł: Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?

Pyroliza oraz katalityczne czyszczenie piekarnika

Niektóre nowoczesne piekarniki są wyposażone w funkcję pyrolizy lub pokryte od środka emalią katalityczną. Jak wpływa to na sposób czyszczenia piekarnika? Emalia katalityczna nadaje zewnętrznym powierzchniom piekarnika charakterystyczną szorstkość, dzięki czemu łatwo wchłania tłuszcz podczas pieczenia. Czyszczenie takiego piekarnika polega na rozgrzaniu go do 200˚C i ostudzeniu. Później przecieramy ścianki i blachy gąbką lub szmatką ze środkiem czyszczącym. Istotne w przypadku emalii katalitycznej jest używanie wyłącznie łagodnych środków myjących. Nie można jej też szorować bardzo twardymi czy chropowatymi zmywakami.

W przypadku gdy piekarnik posiada funkcje pyrolizy, urządzenie musi rozgrzać się do wyższej temperatury. Najpierw wyjmujemy blachy i ruszty – czyścimy je oddzielnie tak jak w przypadku tradycyjnych piekarników. Następnie piekarnik rozgrzewa się aż do 500˚C. W wyniku tego cały nagromadzony w nim tłuszcz i brud zmienia się w popiół. Po wystudzeniu piekarnika wystarczy przetrzeć go ściereczką. Niestety, nagrzewanie się i studzenie piekarnika trwa dość długo (ok. 2,5-3 godziny), więc musimy zarezerwować sobie więcej czasu. Plusem jest to, że tak naprawdę sami niewiele mamy tu do roboty, więc w międzyczasie możemy zająć się czymś innym.

Kluczowym pojęciem zarówno w przypadku czyszczenia piekarnika, jak też innych sprzętów AGD, jest regularność. Dzięki temu unikniemy wielogodzinnego szorowania w pocie czoła i możemy zawsze być pewni, że sernik nie będzie smakował jak schab.

Szukasz fachowca? Sprawdź Naprawa piekarników Warszawa

Jak wyczyścić szybę w piekarniku

Polecamy cotygodniową higienę szyby piekarnik. Po ostudzeniu piekarnika przetrzyj wilgotną szmatką tak, aby zetrzeć tłuszcz i brud. Przy mocniejszych przypaleniach polecamy użycie skrobaczki do piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik i szybę? Na rynku dostępnych jest sporo detergentów przystosowanych do czyszczenia piekarnika. Na stronie producenta piekarników Candy jest przepis na mieszankę do czyszczenia ciężki przypadków z szyby: (300g sody oczyszczonej i 0,10l wody – stosunek 3:1 ) nakładamy na mocne zabrudzenie czy to na szybie czy też na spodzie piekarnika. Mieszankę należy pozostawić na 15minut. Po tym czasie należy usunąć miksturę za pomocą wilgotnej ściereczki.

Poprzednia porada
Jak skutecznie czyścić zmywarkę? Poradnik
Następna porada
Jak efektywnie czyścić lodówkę?