svg1

Rzetelni Specjaliści

svg1

Bez Ukrytych Kosztów

svg2

Darmowy Dojazd

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

svg1

Rzetelni Fachowcy

svg1

Krótkie Terminy

svg2

Darmowy Dojazd

svg1

Doświadczeni Serwisanci

Pranie butów w pralce – jak zrobić to bezpiecznie?

Pranie butów w pralce
Data aktualizacji:

Zastanawiasz się czy możesz zabrudzone buty po prostu wyprać w pralce? Może się wydawać, że jest to najszybsze rozwiązanie, jednak, aby nie zniszczyć obuwia warto wiedzieć, czy wszystkie buty nadają się do prania w pralce automatycznej, a także warto wiedzieć o czym pamiętać, aby nie spowodować żadnych szkód.  Przeczytaj czy pranie butów w pralce będzie bezpieczne?

Buty skórzane w pralceJakich butów nie powinno się prać w pralce?

Pranie butów w pralce jest bardzo wygodne. Warto jednak wiedzieć, jakiego obuwia absolutnie nie można włożyć do pralki. Z pewnością nie jest to wskazane rozwiązanie jeśli chodzi o buty wykonane z zamszu oraz ze skóry. Aby usunąć z nich brud, powinno się użyć wilgotnej ściereczki. W przypadku zamszowego obuwia dobrym rozwiązaniem może się także okazać zwyczajna gumka do ścierania.

Z prania butów w pralce powinno się także zrezygnować w przypadku obuwia, które mają chociażby drobne elementy wykończenia wykonane ze skóry lub zamszu. Kolejnym rodzajem obuwia, którego nie powinno się wkładać do pralki są buty wykonane z membran. Pralka nie służy też butom klejonym, spoiny mogą się rozluźnić pod wpływem zbyt długiego moczenia.

Warto także wspomnieć, że w pralce nie powinno się prać wszelkiego obuwia, które posiada delikatne wykończenie, szpilki, koturny, paseczki do wiązania itd. Mogłoby to doprowadzić uszkodzenia zarówno ich jak i samego bębna.

Jakie buty można wyprać w pralce?

Pranie butów w pralce jest jak najbardziej możliwe w przypadku tenisówek lub trampek. Szczególnie, jeżeli są one szyte. W pralce można też wyprać białe obuwie sportowe. Nawet jeżeli trochę zżółknie to można je później uratować za pomocą wybielacza.

Oprócz trampek i tenisówek, do pralki można także włożyć większość modelów butów sportowych. Jeżeli jednak są to droższe buty, warto się zastanowić czy jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w przypadku zniszczenia producent nie uwzględni gwarancji.

jak prać buty sportoweJak wyprać trampki i  buty sportowe w pralce?

Warto wiedzieć jak prać buty w pralce, aby usunąć zabrudzenia i nie doprowadzić do zniszczenia obuwia oraz bębna. W pierwszej kolejności powinno się przeczytać informacje zawarte na metce. Ważną wskazówką jest wyjęcie sznurówek i wypranie ich osobno. Tylko wtedy pranie adidasów w pralce przyniesie satysfakcjonujące efekty, ponieważ zostaną usunięte wszelkie zabrudzenia, także te w trudno dostępnych miejscach.

Jak prać buty w pralce

Osoby, które zastanawiają się jak prać buty sportowe w pralce powinny także pamiętać o specjalnym worku. Dzięki niemu obuwie nie będzie się obijało o bęben i w żadne sposób go nie uszkodzi. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego worka wystarczy wykorzystać ręcznik. Wystarczy włożyć do pralki wybrane pary butów oraz dwa ręczniki. Ich zadaniem będzie amortyzowanie uderzeń.

Piorąc buty w pralce wystarczy użyć małej ilości proszku do prania. Powinno się także ustawić niską temperaturę, która będzie bezpieczna dla obuwia np. 30 st. C. Warto także zrezygnować z funkcji wirowania. aby po wyjęciu z pralki buty były czyste i utrzymane w dobrym stanie, warto wstępnie je oczyścić przed włożeniem do bębna. Usunięcie błota, piasku czy kamieni jest niezwykle ważne w kontekście ochrony przed uszkodzeniem sprzętu. Kolejną kwestią jest wyjęcie wkładki. Dzięki temu możliwe będzie jak najdokładniejsze usunięcie zabrudzeń. Ponadto wkładka może się zniszczyć w trakcie prania automatycznego. Podczas prania nie powinno się też używać środków zmiękczających. Po wyciągnięciu z pralki, warto wypchać buty gazetami, aby nie straciły one swojego fasonu i nie uległy deformacji.

Nawet jeżeli podczas prania butów w pralce będą przestrzegane wszelkie reguły dotyczące bezpieczeństwa, nigdy nie można całkowicie wyeliminować ryzyka uszkodzenia obuwia. Przede wszystkim może się ono rozkleić z uwagi na wysoką temperaturę i długie moczenie. Kolejną kwestią jest możliwość oderwania się drobnych elementów jak np. cekiny, ćwieki czy fleczki podczas dynamicznych obrotów bębna. Po zakończeniu prania może się także okazać, że materiał będzie brzydki i zmechacony. Obuwie może się także skurczyć i zdeformować.

Sprawdź również artykuł: Pranie kurtki puchowej

0 0 vote
Article Rating
Poprzednia porada
Wąż do pralki - sprawdź jaki wybrać!
Następna porada
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x