Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Jak skutecznie czyścić zmywarkę? Poradnik

Czyścić zmywarkę
Data aktualizacji:

Zmywarka do naczyń to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię, zwłaszcza w przypadku kilkuosobowej rodziny. Aby taki sprzęt służył nam przez dłuższy czas, trzeba nie tylko regularnie go używać (podobnie jak samochód, zmywarka nieużywana niszczy się nawet bardziej niż podczas intensywnego użytkowania), ale także odpowiednio o niego dbać. Oto kilka podpowiedzi jak wyczyścić zmywarkę oraz czym czyścić zmywarkę.

Czyszczenie zmywarki — praktyczne porady

W przypadku zmywarki polecamy na wstępie zapoznać się z instrukcją obsługi, w której znajdziemy informacje jak czyścić zmywarkę. Ponadto znajdziemy informację w jakiś sposób wyczyścić filtr zmywarki oraz jak włączyć program „czyszczenie zmywarki” – jeśli zmywarka taki posiada. Jeżeli zmywarka ma program „czyszczenie zmywarki” jest on dostosowany do dostępnych na rynku środków chemicznych np.: kapsułek czyszczących czy płynów w buteleczkach — pod względem odpowiedniej temperatury czyszczenia oraz trybu pracy.

Na początki wyjmujemy z komory zmywarki kosze na naczynia. Można namoczyć je przez ok. pół godziny w gorącej wodzie z płynem do naczyń – później łatwiej będzie je doczyścić. Demontujemy również filtr, aby upewnić się, czy nie utknęły na nim resztki jedzenia i dokładnie go wyczyścić (filtr zmywarki polecamy przeczyścić pod bieżącą wodą raz w tygodniu — dzięki temu ułatwimy życie pracy pompy odpływowej w zmywarce).

Czym czyścić zmywarkę? Wnętrze zmywarki czyścimy z zastosowaniem przeznaczonych do tego detergentów. Pamiętajmy także o umyciu obudowy i panelu kontrolnego oraz uszczelek, do których można użyć np. starej szczoteczki do zębów. Jak wynika z badań, na uszczelkach od zmywarki znajduje się bardzo duża ilość bakterii i grzybów. Ponadto znaleziono na uszczelkach zmywarki grzyby takie jak Candida, które wywołują pleśniawki.

Warto także sprawdzić, czy nie zatkały się ramiona spryskiwaczy oraz wąż odpływowy zmywarki. Na zakończenie wsypujemy opakowanie sody oczyszczonej do pojemnika na tabletki do zmywarki, a na dno komory myjącej wlewamy szklankę octu, po czym ustawiamy jak najwyższą temperaturę i uruchamiamy zmywarkę (oczywiście bez naczyń w środku). Dzięki temu zmywarka będzie wyczyszczona na wysoki połysk.

Na rynku dostępne są gotowe środki chemiczne do czyszczenia zmywarki. Z doświadczenia możemy polecić raz na miesiąc skorzystania z takich środków czyszczących. Nie będziemy wymieniać konkretnych produktów — każdy działa na swój sposób — efekt jest podobny lub taki sam.

Sprawdź również artykuł: Zmywarka nie odprowadza wody

Jak czyścić zmywarkę na co dzień

Oprócz opisanych powyżej „generalnych porządków” w zmywarce, które wykonujemy mniej więcej raz na miesiąc, warto także pamiętać o kluczowych zasadach codziennego czyszczenia zmywarki. To konieczne, aby nie doprowadzić zmywarki do stanu, w którym pomoże już tylko naprawa zmywarki albo zakup nowego urządzenia.

  • Przed włożeniem naczyń do zmywarki trzeba dokładnie je opłukiwać, ponieważ większe resztki jedzenia mogą zatkać filtr lub odpływ – wtedy konieczne może być rozkręcanie zmywarki.
  • Panel kontrolny, drzwiczki, uszczelki oraz filtr należy czyścić przynajmniej raz na tydzień, aby zapobiegać gromadzeniu się bakterii i grzybów.
  • Warto używać nabłyszczacza oraz sól do zmywarek, która zmiękcza wodę, a dzięki temu zapobiega szybkiemu osadzaniu się kamienia – zmniejsza się ryzyko zatkania poszczególnych części zmywarki.
  • Trzeba pamiętać o prawidłowym załadowywaniu zmywarki – duże naczynia powinny znajdować się na samym dole, odwrócone dnem do góry.
  • Po zakończeniu pracy zmywarki za każdym razem warto zostawić uchylone drzwiczki przynajmniej na 15 minut czy nawet pół godziny – to pomoże szybciej osuszyć i wystudzić wnętrze urządzenia oraz zapobiegać powstawaniu szkodliwych bakterii, grzybów i pleśni.

Stosując tych kilka reguł na co dzień oraz używając zmywarki z odpowiednią częstotliwością, można skutecznie przedłużyć jej żywotność. Poza tym utrzymując urządzenie w czystości, zawsze mamy pewność, że nasze naczynia będą perfekcyjnie umyte i po wyjęciu ze zmywarki nie trzeba będzie ich doszorowywać ani przecierać, aby usunąć pozostały osad. Jeżeli zmywarka nie domywa lub nie dosusza naczyń, prawdopodobnie mamy do czynienia z jakąś mniejszą lub większą usterką. Wówczas, w zależności od powagi sytuacji, możemy podjąć samodzielną próbę naprawy lub wezwać fachową pomoc.

Sprawdź naszą ofertę Naprawa Zmywarek Lublin

Czyszczenie ramion natryskowych zmywarki Samsung:

Poprzednia porada
Czyszczenie kuchenki gazowej i elektrycznej
Następna porada
Jak wyczyścić piekarnik? Przewodnik krok po kroku