svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Jak skutecznie czyścić zmywarkę? Poradnik

Czyścić zmywarkę

Zmywarka do naczyń to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię, zwłaszcza w przypadku kilkuosobowej rodziny. Aby taki sprzęt służył nam przez dłuższy czas, trzeba nie tylko regularnie go używać (podobnie jak samochód, zmywarka nieużywana niszczy się nawet bardziej niż podczas intensywnego użytkowania), ale także odpowiednio o niego dbać. Oto kilka podpowiedzi na temat czyszczenia i konserwacji zmywarki do naczyń.

Czyszczenie zmywarki – praktyczne porady

Przystępując do czyszczenia zmywarki, warto mieć pod ręką instrukcję obsługi urządzenia. Na początki wyjmujemy z komory zmywarki kosze na naczynia. Można namoczyć je przez ok. pół godziny w gorącej wodzie z płynem do naczyń – później łatwiej będzie je doczyścić. Demontujemy również filtr, aby upewnić się, czy nie utknęły na nim resztki jedzenia i dokładnie go wyczyścić. Wnętrze zmywarki czyścimy z zastosowaniem przeznaczonych do tego detergentów. Pamiętajmy także o umyciu obudowy i panelu kontrolnego oraz uszczelek, do których można użyć np. starej szczoteczki do zębów. Warto także sprawdzić, czy nie zatkały się ramiona spryskiwaczy oraz wąż odpływowy. Na zakończenie wsypujemy opakowanie sody oczyszczonej do pojemnika na tabletki, a na dno komory myjącej wlewamy szklankę octu, po czym ustawiamy jak najwyższą temperaturę i uruchamiamy zmywarkę (oczywiście bez naczyń w środku). Dzięki temu urządzenie będzie wyczyszczone na wysoki połysk.

Sprawdź również artykuł: Zmywarka nie odprowadza wody

Jak dbać o zmywarkę na co dzień

Oprócz opisanych powyżej „generalnych porządków” w zmywarce, które wykonujemy mniej więcej raz na miesiąc, warto także pamiętać o kluczowych zasadach codziennego użytkowania. To konieczne, aby nie doprowadzić zmywarki do stanu, w którym pomoże już tylko naprawa albo zakup nowego urządzenia.

  • Przed włożeniem naczyń do zmywarki trzeba dokładnie je opłukiwać, ponieważ większe resztki jedzenia mogą zatkać filtr lub odpływ – wtedy konieczne może być rozkręcanie zmywarki.
  • Panel kontrolny, drzwiczki, uszczelki oraz filtr należy czyścić przynajmniej raz na tydzień.
  • Warto używać nabłyszczacza oraz soli do zmywarek, która zmiękcza wodę, a dzięki temu zapobiega szybkiemu osadzaniu się kamienia – zmniejsza się zatem ryzyko zatkania niektórych części zmywarki.
  • Trzeba pamiętać o prawidłowym załadowywaniu zmywarki – duże naczynia powinny znajdować się na samym dole, odwrócone dnem do góry.
  • Po zakończeniu pracy zmywarki za każdym razem warto zostawić uchylone drzwiczki przynajmniej na 15 minut czy nawet pół godziny – to pomoże szybciej osuszyć i wystudzić wnętrze urządzenia oraz zapobiegać powstawaniu szkodliwych bakterii, grzybów i pleśni.

Stosując tych kilka reguł na co dzień oraz używając zmywarki z odpowiednią częstotliwością, można skutecznie przedłużyć jej żywotność. Poza tym utrzymując urządzenie w czystości, zawsze mamy pewność, że nasze naczynia będą perfekcyjnie umyte i po wyjęciu ze zmywarki nie trzeba będzie ich doszorowywać ani przecierać, aby usunąć pozostały osad. Jeżeli zmywarka nie domywa lub nie dosusza naczyń, prawdopodobnie mamy do czynienia z jakąś mniejszą lub większą usterką. Wówczas, w zależności od powagi sytuacji, możemy podjąć samodzielną próbę naprawy lub wezwać fachową pomoc.

Sprawdź naszą ofertę Naprawa Zmywarek Lublin

Czyszczenie ramion natryskowych zmywarki Samsung:

Poprzednia porada
Czyszczenie kuchenki gazowej i elektrycznej
Następna porada
Jak wyczyścić piekarnik? Przewodnik krok po kroku