svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Zmywarka nie odprowadza wody – sprawdź przyczynę

Zmywarka nie odprowadza wody

Po zakończeniu pracy zmywarki oczekujemy, że wyjmiemy z niej idealnie czyste naczynia, ale zdarzają się niespodzianki w postaci wylewającej się brudnej wody. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, jasne staje się, że szwankuje proces odpompowywania wody. Gdzie szukać źródła problemu?

Gdy zmywarka nie odpompowuje wody, sprawdź filtr

W przypadku usterek sprzętu gospodarstwa domowego konieczne bywa wezwanie fachowca, ale jeżeli dysponujemy odrobiną czasu i jakimkolwiek zmysłem technicznym, możemy poszukać przyczyny awarii na własną rękę. Często okazuje się, że powód niepoprawnego działania urządzenia jest naprawdę błahy. Przyczynę braku odprowadzenia wody ze zmywarki może stanowić zapchany filtr. Za jego zły stan sami odpowiadamy, jeżeli przed włożeniem naczyń do zmywarki, nie usuwamy resztek jedzenia z powierzchni. Warstwy tłuszczu skutecznie zapychają nie tylko filtr. Z kubka po kawie należy starannie usunąć fusy, które również się na nim osadzają . W celu oczyszczenia z wszelkich zabrudzeń trzeba go wyjąć, starannie oczyścić i opłukać, a następnie włożyć na miejsce.

 

Zapchany wąż odpływowy i znowu zmywarka nie wypompowuje wody

Resztki jedzenia trafiają również do węża odpływowego, co powoduje zmniejszenie jego światła lub zupełne zablokowanie. Wąż należy odkręcić i podobnie jak filtr dokładnie oczyścić, aby zagwarantować swobodny przepływ wody. Problem z wypompowywaniem pojawia się również, jeżeli wąż przez przypadek uległ skręceniu. Konieczne jest jego wyprostowanie. Jeżeli wąż odpływowy uległ uszkodzeniu, należy kupić nowy i wymienić go.

 

Usterka pompy odpływowej – pralka nie wypuszcza wody

Poważniejsze źródło problemu stanowi awaria pompy odpływowej. Jest to element zmywarki napędzany silnikiem. W celu sprawdzenia, czy pompa działa poprawnie czy też uległa uszkodzeniu, konieczne jest jej wymontowanie. Wirnik pompy powinien obracać się bez żadnych oporów. Może okazać się, że nie ma żadnej usterki, ale nie działa prawidłowo ze względu na zalegające resztki pokarmu, które go po prostu blokują. Z tego względu należy go oczyścić i dopiero z powrotem zainstalować. Prezentowane przyczyny usterki pokazują, jak ważne jest usuwanie wszelkich pozostałości jedzenia z talerzy i pozostałych naczyń przed umieszczeniem w zmywarce. Jeżeli jednak pompa uległa uszkodzeniu, należy wymienić ją na nową. Wymianę można przeprowadzić samodzielnie, ale w rozwiązaniu problemu może wyręczyć nas fachowiec.

Sprawdź ofertę: naprawa zmywarek Wrocław

Bez sprawnego silnika zmywarka nie działa poprawnie

Silnik stanowi serce wielu urządzeń. Bez niego pompa odpływowa w zmywarce by nie działała. Również pompa myjąca nie spełniałaby swojej funkcji. Silniki w urządzeniach AGD nie psują się często, ale intensywne eksploatowanie lub niepoprawne używanie może prowadzić np. do spalenia silnika. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji pozostaje jego wymiana. W przypadku wymiany jakichkolwiek elementów urządzenia należy pamiętać, aby były dostosowane do posiadanego przez nas modelu zmywarki.

Poprzednia porada
Dlaczego pralka nie wiruje podczas prania?
Następna porada
Pralka nie odprowadza wody – sprawdź przyczynę