Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Najczęstsze usterki pralek

Data aktualizacji:

Pralka – to sprzęt AGD niezbędny w każdym domu. Nikt nie wyobraża sobie bowiem prania ręcznego, chociaż jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to właściwie codziennością. Niestety, mimo wkroczenia technologii na nowy poziom, żadna pralka nie jest niezawodna. Poniżej prezentujemy najczęstsze usterki tego typu urządzeń.

W przypadku awarii pralki, istotną rolę odgrywa szybka diagnoza. Pozwoli to na podjęcie natychmiastowej naprawy, zapobiegając powstawaniu piętrzącej się sterty zabrudzonej odzieży.

Głośna praca pralki

Jeśli doszło do zużycia łożysk bębna, wówczas pralka pracuje dość głośno (na pewno głośniej niż do tej pory). Szczególnie jest to słyszalne podczas wirowania.

Usterka jest prosta do zdiagnozowania i łatwa do naprawy. Wystarczy tylko dokonać wymiany łożysk. Niestety fachowcy zwykle nie wykonują takiej pracy na miejscu, z uwagi na konieczność demontażu właściwie całego sprzętu.

Silnik się kręci, ale bęben nie wykonuje ruchów obrotowych

Jeśli słychać pracę silnika, ale bęben się nie kręci, usterka jest prosta do zdiagnozowania. Najprawdopodobniej doszło do zerwania lub po prostu spadnięcia paska napędowego.

Czytaj więcej na: Dlaczego pralka nie wiruje podczas prania?

Ubrania po wyjęciu z pralki są brudne

Zdarza się, że wyjmujesz z pralki brudne ubrania, które powinny być czyste? Jeśli tak się dzieje, wówczas winę za to najpewniej ponoszą zużyte uszczelki łożysk przy bębnie.

W tym przypadku naprawa jest prosta i nieskomplikowana – trzeba po prostu dokonać wymiany uszczelek, które uległy zużyciu.

Pralka zacina się, nie reaguje na „polecenia”

Jeżeli pralka nie reaguje na polecenia z programatora lub zacina się w trakcie, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia programatora.

Czytaj również:  Kamień w pralce - jak z nim walczyć?

W zależności od usterki, tę część będzie można naprawić. W wielu jednak przypadkach jedynym rozwiązaniem jest wymiana programatora na nowy. W tym drugim wariancie naprawa zwykle jest droższa.

Sprawdź również artykuł: Co zrobić, gdy pralka nie chce się otworzyć?

Wyciekanie wody z pralki

W sytuacji, gdy woda zaczyna wyciekać z pralki, wówczas mogło dojść do awarii pompy. Nie jest to jednak jednoznaczna przyczyna, ponieważ czasami powód jest dość prozaiczny – zapchany filtr.

Jeśli fachowiec stwierdzi, że doszło do uszkodzenia pompy, może zlecić wymianę uszczelki korzystając z naszego serwisu w Warszawie więcej pod adresem: Naprawa i serwis Pralek Warszawa :. Czasami jednak zachodzi konieczność wymiany całej pompy.

Czytaj więcej na ten temat: Jak odetkać pralkę?

To zaledwie kilka z usterek, z jakimi może borykać się osoba posiadająca pralkę. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zdiagnozować przyczyny awarii, najlepiej nie naprawiać sprzętu na własną rękę. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców. Specjaliści z RestartAGD.pl zawsze służą pomocą.

Ponadto pozostałe najczęstsze usterki pralek to:

  1. Uszkodzenie łożysk bębna – spowodowane częstym użytkowaniem, starzeniem się pralki lub niewłaściwym używaniem, takim jak przeciążanie bębna. Objawami są głośne dźwięki podczas wirowania lub wycieki wody.
  2. Awaria pompy wody – może to być spowodowane przez uszkodzenie samej pompy lub przez zablokowanie rurki odpływowej przez zanieczyszczenia. Objawy to woda pozostająca w bębnie po zakończeniu cyklu prania lub brak wirowania.
  3. Uszkodzenie układu elektronicznego – może to być spowodowane przez przepięcia napięcia lub uszkodzenie układów pamięci i sterowania. Objawami są awarie cyklu prania lub problemy z wyświetlaczem.
  4. Zablokowane rury wodne – może to być spowodowane przez osadzanie się kamienia lub przez zapchanie rury przez zanieczyszczenia. Objawami są trudności z napełnianiem lub spuszczaniem wody.
  5. Awaria modułu grzewczego – jeśli pralka ma funkcję podgrzewania wody, może dojść do uszkodzenia grzałki. Objawami są problemy z podgrzewaniem wody lub zużycie dużych ilości prądu.
  6. Uszkodzenie drzwi – może to być spowodowane przez złamanie zawiasów lub uszkodzenie zamka. Objawami są trudności z otwieraniem i zamykaniem drzwi lub wycieki wody.
  7. Awaria silnika – może to być spowodowane przez zużycie, zatarcie lub przeciążenie. Objawami są trudności z obracaniem bębna lub brak reakcji na programowanie pralki.
Czytaj również:  Pralka nie pobiera płynu do płukania – sprawdź przyczynę

Warto pamiętać, że każda pralka może mieć swoje specyficzne problemy, a przyczyną awarii może być wiele różnych czynników.

Poprzednia porada
Czyszczenie płyty ceramicznej - sprawdz jak
Następna porada
Czy naprawa sprzętu AGD jest opłacalna?