Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Jaka sól do zmywarki i po co się ją stosuje?

Data aktualizacji:

Zmywarka jest praktycznym urządzeniem, które pozwala zaoszczędzić nieco czasu i sprawia, że stos brudnych naczyń nie piętrzy się w zlewie. Aby działała prawidłowo przez długi czas, trzeba o nią zadbać. Tabletki czyszczące i nabłyszczacz mogą nie być wystarczające. Zaleca się również stosowanie soli do zmywarki. Co należy wiedzieć o soli? Jak ją stosować?

Po co sól do zmywarek – co warto wiedzieć?

Funkcjonowanie i żywotność niektórych urządzeń AGD są zależne od stanu wody. W Polsce wodę otrzymujemy poprzez miejski system wodociągów lub z własnej przydomowej studni. W efekcie mamy do czynienia z dość twardą wodą. Na większości terenów stopień jej twardości można określić jako średni. Im twardsza woda, tym więcej problemów przysparza. Powoduje osadzanie się kamienia. W związku z tym sól do zmywarki jest potrzebna, aby zmiękczyć wodę.

Zastanawiasz się, dlaczego na naczyniach pojawiają się białe nacieki? W twardej wodzie znajduje się dużo rozpuszczonych minerałów, przede wszystkim związków wapnia i magnezu, które osadzają się na naczyniach podczas mycia. Zmywarki są wyposażone w filtr wody, dzięki któremu jony niepożądanych związków są usuwane, ale każdy filtr ulegnie w końcu zapchaniu, jeżeli o niego właściwie nie zadbamy. Bezpośrednie oczyszczanie go wymagałoby rozkręcania zmywarki, a przecież mamy ją po to, aby ułatwiała życie, a nie utrudniała. Na szczęście sól do zmywarek rozwiązuje problem. (jak wyczyścić zmywarkę)

W zmywarkach stosuje się filtry z żywicą jonowymienną, dzięki czemu podczas filtracji wody znaczna część rozpuszczonych jonów zostaje wyeliminowana. Na dodatek czyszczenie filtra zachodzi automatycznie w trakcie mycia naczyń poprzez przepłukanie go wodą z dodatkiem soli. Jeżeli nie dodamy soli, nie powstanie solanka, która chroni filtr zmywarki przed szybkim zapchaniem. Gdy nie będzie systematycznie oczyszczany, szybko konieczna okaże się jego wymiana. Nadal zastanawiasz się, po co sól do zmywarek? Niestosowanie soli może przyczynić się do nieprawidłowego działania lub awarii zmywarki. Oto skutki:

  • osad na naczyniach szklanych i nie tylko – najczęściej w postaci białych smug;
  • niedomyte naczynia – zwykle to efekt zatkania dysz spryskiwacza przez kamień;
  • zablokowanie filtrów zmywarki;
  • zniszczenie poszczególnych elementów podzespołów zmywarki.
Czytaj również:  Jaką wybrać lodówkę?

Nie wszystkie problemy są widoczne na zewnątrz, dlatego warto pamiętać o systematycznym dodawaniu soli do zmywania.

Jaka sól do zmywarki – praktyczne porady

Sól do zmywarki to po prostu chlorek sodu (NaCl). Nasuwa się więc pytanie, jaka sól do zmywarki spełnia wymogi jakościowe? Mogłoby się wydawać, że zamiast specjalnej soli można zastosować zwykłą sól kamienną, morską czy inną kuchenną. Tymczasem istotne znaczenie ma gruboziarnistość oraz czystość chemiczna soli do zmywarki. W zwykłej soli znajdują się dodatki jodu i innych pierwiastków, co negatywnie wpływa na działanie filtra i może doprowadzić do jego uszkodzenia. Gruboziarnistość specjalnej soli do zmywarek powoduje, że granulki wolniej się rozpuszczają, a dzięki temu stężenie chlorku sodu utrzymuje się na podobnym poziomie podczas całego programu myjącego. Sprawdź artykuł: Jaki wybrać nabłyszczacz do zmywarki

Czy detergent z solą jest wystarczający? Na rynku jest mnóstwo środków do czyszczenia i konserwacji sprzętów AGD, które według producenta mają wszechstronne działanie. Niestety zdarza się, że nie przedstawiają rzetelnie informacji o swoim produkcie. Jeżeli tabletki do zmywarki zawierają sól, nie oznacza to, że z soli niezbędnej do oczyszczenia filtra można zrezygnować. Detergent należy włożyć do komory myjącej, a stamtąd nie ma szans dotrzeć do filtra, ponieważ płukanie filtra następuje na drodze: przyłącze wody – zbiornik z solą – filtr – ścieki, a nie na drodze związanej z komorą mycia. Trzeba pamiętać, jaka sól do zmywarek zapewnia prawidłowe działanie urządzenia, aby cieszyć się z jego funkcjonalności przez wiele lat. Sól do zmywarek dostarczają takie marki jak: Finish, Somat i Ludwik.

jaka sól do zmywarki

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Jeżeli jeszcze nie wiesz, gdzie wsypywać sól do zmywarki, poszukaj go na dnie urządzenia w pobliżu odpływu. Następnie odkręć zakrętkę i wsyp sól. Nie przejmuj się, jeżeli w zbiorniku znajduje się woda. Sól i tak zostanie w niej rozpuszczona, zamieniając się w solankę. Nałóż zakrętkę z powrotem i zwróć uwagę, aby ją dobrze dokręcić. Teraz możesz włożyć naczynia i ustawić program zmywania. Stosowanie soli nie wymaga specjalnych zabiegów. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, wszystko powinno być opisane w instrukcji zmywarki. Poszczególne modele różnią się między sobą, więc warto sprawdzić szczegóły obsługi u źródła. Znaczna część z nich jest wyposażona w regulację twardości wody, dlatego przed uruchomieniem programu sprawdź, czy wszystkie ustawienia są we właściwych pozycjach. Stosowanie soli gwarantuje, że naczynia będą czyste, pozbawione zacieków, bez względu na stopień twardości wody.

Czytaj również:  Pierwsze uruchomienie zmywarki - krok po kroku
pojemnik na sol do zmywarki

Ile soli do zmywarki?

Sól jest środkiem, którego nie trzeba stosować podczas każdego uruchamiania zmywarki. Zaleca się stosowanie jej mniej więcej raz na miesiąc, ale należy wziąć pod uwagę twardość wody i częstotliwość korzystania ze zmywarki. Najwygodniejsze są modele zmywarek, które mają kontrolkę informującą o tym, że sól się skończyła i trzeba ją uzupełnić. Odpowiedzi, ile soli do zmywarki użyć, najlepiej szukać na opakowaniu producenta. Ogólnie zaleca się, aby pojemnika nie wypełniać po brzegi. Sól powinna być mniej więcej na wysokości 1 cm poniżej krawędzi otworu. Pamiętaj, aby stosować produkty wysokiej jakości, które zapewniają wysoki poziom skuteczności.

Poprzednia porada
Jakie tabletki do zmywarki wybrać?
Następna porada
Jaki wybrać nabłyszczacz do zmywarki – wszystko, co musisz wiedzieć