Rzetelni
Specjaliści

Rzetelni Specjaliści

koszty

Bez Ukrytych Kosztów

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Serwisant AGD

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

Rzetelni Fachowcy

Rzetelni Fachowcy

Termin

Krótkie Terminy

Naprawa u Klienta

Naprawa u Klienta

Dojazd

Darmowy Dojazd

Jaką wybrać lodówkę?

Data aktualizacji:

Lodówka należy do sprzętów AGD, bez których trudno się obejść. Umożliwia długotrwałe przechowywanie żywności i zachowanie ich świeżości. Gdy lodówki dopiero pojawiły się na rynku, jedynym problemem było dysponowanie odpowiednim budżetem, ale teraz mamy do wyboru rozmaite warianty, co powoduje, że zakup wymaga głębszego przemyślenia. Należy zwrócić uwagę na wygodę korzystania, funkcjonalności i parametry techniczne. A wszystko to w optymalnym połączeniu z ceną. Podpowiadamy, jaka lodówka może spełnić Twoje oczekiwania.

Jaką lodówkę kupić? Czynniki wyboru

Przy wyborze lodówki weź pod uwagę, że będzie służyć przez około 10 lat, więc musi prezentować się estetycznie i spełniać potrzeby domowników. Dostępne modele oglądaj pod kątem wygody użytkowania, liczby członków rodziny oraz trybu życia. Sprawdź dodatkowe funkcje. Kierowani doświadczeniem odradzamy zakup lodówki z kostkarką do lodu, ponieważ często ulega awarii, a niewielu fachowców zajmuje się jej naprawą. Stanie się jedynie efektownym detalem, którego obecność niestety wpływa na podwyższenie ceny zakupu, więc wato zaoszczędzić, wybierając inny model. Ważna jest kwestia wielkości lodówki – jaką wybrać, aby urządzenie pozwalało na swobodne poruszanie się po kuchni? Metraż pomieszczenia i rozmieszczenie wyposażenia mają istotne znaczenie. Poza tym zastanów się, jak dużo jedzenia zamierzasz przechowywać, co w znacznym stopniu wiąże się z liczbą domowników. Zanim przystąpisz do wyboru odpowiedniej lodówki, określ budżet, jakim dysponujesz. To zdecydowanie zawęzi zakres poszukiwań. Pamiętaj również o późniejszych kosztach eksploatacji.

Lodówka - jaką wybrać

Lodówka – jaką wybrać? Chłodziarka czy chłodziarkozamrażarka?

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest chłodziarka z zamrażalnikiem. Chłodziarka umożliwia dłuższe zachowanie świeżości produktów zużywanych w krótkim czasie, a zamrażalnik umożliwia głębokie mrożenie, dzięki czemu żywność nadaje się do spożycia o wiele dłużej. Obecnie chłodziarkozamrażarki są podzielone na dwie odrębne komory z drzwiczkami, dzięki czemu w razie nieszczelności zamrażalnika lodówka nadal działa prawidłowo. Sama lodówka może okazać się mało praktycznym rozwiązaniem. Odrębny zakup lodówki i zamrażarki zaleca się przede wszystkim w lokalach gastronomicznych lub w przypadku naprawdę dużych rodzin ze względu na większą pojemność urządzeń, ale trzeba wziąć pod uwagę, że zużycie energii będzie większe. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem jest chłodziarkozamrażarka.

Czytaj również:  Dlaczego pralka nie pobiera wody?

Naprawa lodówek Warszawa

Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca?

Lodówka LG GSJ960NSCZ. Źródło: LG.com

Lodówka do zabudowy wymaga idealnego dopasowania do mebli kuchennych, dzięki czemu uzyskasz harmonijny styl wnętrza. Urządzenia do zabudowy są jednak droższe od wolnostojących, a zabudowa generuje dodatkowe koszty. Z kolei lodówka wolnostojąca nie jest zintegrowana z pozostałym wyposażeniem, co pozwala na postawienie jej w dowolnym miejscu. Pod kilkoma względami lepsza jest wolnostojąca lodówka. Jaką wybrać ostatecznie, to zależy również od tego, czy jesteś na etapie projektowania lub urządzania pomieszczenia. Tylko w takim momencie możesz zdecydować się na lodówkę do zabudowy. Musi zostać idealnie dopasowana do wnęki, a przestrzeń, jaką zajmują meble i pozostała zabudowa AGD, determinuje wielkość lodówki. W przypadku awarii niezbędny jest demontaż. Niepodważalną zaletę stanowi za to możliwość zamaskowania lodówki w taki sposób, że wygląda jak szafka. Za to lodówkę wolnostojącą trzeba jedynie odsunąć od ściany, aby zająć się jej naprawą. Na dodatek w przypadku przeprowadzki wystarczy odłączyć ją od prądu i jest gotowa do wyniesienia. Lodówkę zabudowaną najczęściej się zostawia, ponieważ jej zabranie przysparza więcej trudności i niekoniecznie będzie pasować do wyposażenia nowej kuchni. Lodówki wolnostojące zapewniają swobodę w urządzaniu kuchni, a ich zróżnicowane i atrakcyjne wzory oraz kolorystyka gwarantują estetyczną aranżację kuchni w każdym stylu.

Wielkość lodówki – jaką wybrać?

Lodowka-jaka-kupic-1024x669.jpegO wielkości lodówki decyduje sposób je użytkowania, co oznacza, że liczy się również liczba korzystających z niej osób. Zastanawiasz się, jaką lodówkę kupić i nie wiesz, jak ocenić swoje potrzeby? Jeżeli jesteś singlem, wystarczy urządzenie jednodrzwiowe. Sprawdzi się również w innych sytuacjach, gdy w kuchni jest mało miejsca. Wbrew pozorom wąskie lodówki mogą sporo pomieścić. Wystarczy wybrać wysoki model. W większych pomieszczeniach, a w szczególności w przypadku wieloosobowej rodziny optymalnym rozwiązaniem będzie chłodziarkozamrażarka dwudrzwiowa. Zastanów się nad zakupem lodówki side by side, która przypomina pojemną szafę z chłodziarką z jednej strony i zamrażarką z drugiej. Tego typu urządzenia często są wyposażone w kostkarki do lodu. Zapewniają komfort, ale ich cena jest wyraźnie wyższa od innych urządzeń.

Aby dopasować wielkość lodówki do pomieszczenia, zmierz szerokość i głębokość miejsca, w którym planujesz ją ustawić. Nie zapomnij o uwzględnieniu przestrzeni wentylacyjnej, aby uchronić urządzenie przed przegrzaniem. Wymiary lodówki to jedno, ale zwróć uwagę na informacje producenta dotyczące pojemności netto i brutto. Im większa pojemność, tym więcej produktów w niej przechowasz. Ważniejsza jest pojemność netto, która oznacza ilość miejsca, którą możesz faktycznie wykorzystać po montażu szuflad i półek.

Czytaj również:  Pralka nie grzeje wody – sprawdź przyczynę

Jaka lodówka? Z zamrażalnikiem na dole czy na górze?

Komfort korzystania z lodówki zależy m.in. od tego, czy zamrażalnik będzie na dole, czy na górze. Zamrażalniki znajdujące się na górze zwykle mają mniejszą pojemność niż te na dole. Pojemność górnych wariantów wynosi najczęściej 30-40 l, podczas gdy dolnych nawet ponad 120 l. Starszym osobom polecamy lodówki z zamrażalnikami na dole, ponieważ z tej części rzadziej się korzysta, a do zawartości lodówki nie trzeba będzie się wówczas schylać. To również dobra opcja, gdy przechowujesz więcej mrożonek. Gdy z zamrażalnika korzystasz sporadycznie, wówczas zastanów się nad górnym wariantem.

Klasa energetyczna lodówki – jak obniżyć wysokość rachunków?

Źródło: uokik.gov.pl

Oznaczenie klasy energetycznej na urządzeniach RTV i AGD jest wymagane zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej. Lodówka pracuje przez 24 godziny na dobę, dlatego klasa energetyczna ma istotne znaczenie, gdy zastanawiasz się, jaką lodówkę wybrać. Oznaczenia od A do G określają zużycie energii w skali rocznej, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędną klasę, a G najmniej. Niższe zużycie energii przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Jeżeli dysponujesz wystarczającym budżetem, zdecyduj się na lodówkę z klasą energetyczną przynajmniej A+, jednak największą energooszczędnością charakteryzuje się A+++. Każdy plus przy literze to dodatkowe 10% mniej zużycia energii. Zakup urządzenia wysokiej klasy kosztuje więcej, ale inwestycja zwraca się w czasie nie dłuższym niż 2-3 lata. Przykładowo, kupując lodówkę klasy A+++, obniżysz koszty eksploatacji nawet do 50% w stosunku do urządzenia klasy A+.

Jaki poziom hałasu jest dopuszczalny?

Lodówka jest urządzeniem, którego działanie wiąże się z pewnymi odgłosami. Na szczęście obecnie producenci mocno minimalizują poziom hałasu, ale warto zwrócić uwagę na oznaczenia. W ciągu dnia odgłosów lodówki zwykle nie zauważamy, ale w nocy jej działanie może przeszkadzać. Poziom hałasu jest mierzony w decybelach. Normę stanowią już urządzenia generujące hałas poniżej 45 dB. Jeżeli szukasz bardzo cichej lodówki, masz również do dyspozycji modele hałasujące na poziomie poniżej 40 dB. Na głośność urządzenia wpływa również akustyka kuchni.

Czytaj również:  Zapalarka cały czas pracuje w Kuchence gazowej

Dodatkowe wyposażenie i funkcje lodówki

Odpowiadając sobie na pytanie, jaką lodówkę kupić, zastanów się, czy ważne są dla Ciebie dodatkowe funkcje, np.:

  • System samorozmrażania – dzięki niemu lód nie zbiera się na ścianach lodówki i wystarczy rozmrozić ją raz na rok. Samorozmrażanie nie powoduje zmiany temperatury w lodówce.
  • System No Frost– przeciwdziała powstawaniu szronu i lodu poprzez usuwanie ciepłego powietrza oraz wdmuchiwanie zimnego. Odprowadza wilgoć z wnętrza lodówki.
  • Kostkarka do lodu – szybkie uzyskanie kostek lodu w ciepłe dni jest zachęcające, ale musisz liczyć się z wyższą ceną lodówki, wyższymi rachunkami za prąd i ryzykiem, że kostkarka się popsuje i trudno będzie znaleźć fachowca, który ją naprawi.
  • Elastyczny system przechowywania – pozwala na zmianę układu wewnątrz lodówki. Regulowane półki drzwiowe można dostosować do wysokości produktów.
  • System niezależnych obiegów powietrza – niezależne obiegi powietrza dla lodówki i zamrażalnika przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się zapachów między komorami oraz ograniczają wahania temperatury.
  • Alarmy drzwiowe – gdy drzwi lodówki będą zbyt długo otwarte, usłyszysz dźwięk, który o tym informuje. Dzięki temu energia nie jest marnowana, a żywność zachowuje świeżość.
  • System AntyfingerPrint – to idealne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na pełnym porządku w kuchni. Zabrudzenia i odciski palców na lodówce potrafią być irytujące, ale specjalna powłoka zabezpiecza przed nimi lodówkę. Sprawia, że ewentualne ślady usuniesz z o wiele większą łatwością.

To tylko niektóre z dostępnych opcji dodatkowych. Nie wszystkie propozycje producentów są niezbędne, dlatego przemyśl, z czego na pewno będziesz korzystać. Pamiętaj, że im więcej funkcji, tym droższa lodówka.

Jaka lodówka? Urządzenia renomowanych producentów

Asortyment lodówek i zamrażarek nieustannie się poszerza. Na rynek wchodzą kolejne urządzenia średniej klasy, jak i nowoczesne modele z wieloma funkcjami. Szeroka gama produktów sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć wariant dostosowany do indywidualnych potrzeb. Gdy już określisz, jakie masz oczekiwania wobec nowego sprzętu, porównaj kilka modeli różnych producentów. Wśród marek, które cieszą się uznaniem i popularnością, znajdują się m.in.: Amica, Beko, Bosch, Candy, Electrolux, Gorenje, Indesit, LG, Polar, Siemens, Whirlpool i Zanussi. Do wyboru są rozmaite lodówki jednodrzwiowe, dwudrzwiowe i side by side. Urządzenie dopasujesz nie tylko pod kątem preferencji technicznych oraz praktycznych rozwiązań, ale również stylistyki. Dostępne są zarówno nowoczesne modele, jak i ciekawe pomysły utrzymane w klimacie retro. Podejmij przemyślaną decyzję.

Poprzednia porada
Czyszczenie zmywarki kretem - sprawdź jak to zrobić
Następna porada
Jakie tabletki do zmywarki wybrać?