svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Doświadczenie fachowcy

svg2

Gwarancja Satysfakcji

Zadzwoń i zamów Serwisanta:

svg1

Najlepsi specjaliści

svg1

Krótkie terminy

svg2

Gwarancja jakości

svg1

Doświadczeni fachowcy

Jaką wybrać lodówkę?

Lodówka

Wybór lodówki tylko z pozoru jest łatwy. Tak naprawdę trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, nie tylko związanych z funkcjonalnością. Istotną rolę odgrywają również parametry techniczne, nierzadko przekładające się na wydajność czy koszty eksploatacji.

Na lodówkę musisz patrzeć przez pryzmat wygody, praktyczności oraz zużycia prądu. Jeśli nie weźmiesz tych wszystkich czynników pod uwagę, w krótkim czasie będzie czekać Cię zakup kolejnego sprzętu.

Lodówka czy chłodziarko-zamrażarka?

W pierwszej kolejności musisz określić swoje potrzeby. Czy będziesz używać wyłącznie lodówki? Czy może potrzeba Ci chłodziarko-zamrażarki? Nie da się ukryć, że to drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, ponieważ pozwala na przechowywanie żywności w chłodnych warunkach oraz mrożenie. Jeśli nie masz osobnej zamrażarki, sama lodówka może okazać się niewystarczająca (mimo iż posiada ona niewielki zamrażalnik).

Odpowiedni rozmiar lodówki

Wybierając lodówkę, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Chodzi zarówno o odpowiednią wysokość i szerokość, jak również pojemność.

Szacuje się, że na jedną osobę powinno przypadać 120-130 litrów oraz 30 litrów na każdą kolejną. Jeśli więc rodzina składa się z trzech członków, wówczas chłodziarka powinna mieć pojemność około 180-190 litrów.

Warto także wziąć pod uwagę możliwość zakupienia lodówek jednodrzwiowych, dwudrzwiowych (z zamrażalnikiem na doleli górze) lub lodówek side-by-side.

Klasa energetyczna lodówki

Niezwykle istotą rolę odgrywa klasa energetyczna. To od niej zależy pobór prądu przez sprzęt AGD, co przekłada się z kolei na wysokość rachunków.

Klasa energetyczna oznaczana jest literami alfabetu, przy czym A oznacza klasę najbardziej energooszczędną, zaś G – najmniej energooszczędną. W sklepach można trafić na oznaczenie lodówki A+++ – jest to grupa sprzętu, który odznacza się największą energooszczędnością.

Jak litery przekładają się na zużycie energii?

  • Klasa A – poniżej 55% (każdy plus przy literze to dodatkowe 10% mniej).
  • Klasa B – zużycie pomiędzy 55% a 75%.
  • Klasa F zużycie na poziomie 120-150%.
  • Klasa G – powyżej 150%.

Poziom hałasu lodówki

Pracujące urządzenie może generować spory hałas. Dlatego też należy zwrócić uwagę na poziom decybeli w oznaczeniu producenta. Za bardzo ciche lodówki uważa się te, które generują hałas na poziomie 38dB. To szczególnie istotne, jeśli lodówka znajduje się w kuchni połączonej z salonem.

Inne dodatkowe funkcje

Wybierając lodówkę (chłodziarko-zamrażarkę), warto także zwrócić na kilka ciekawych funkcji. Są to:

  • system no frost – rozwiązanie, dzięki któremu szron nie osadza się i nie zbiera (nie ma więc potrzeby samodzielnego usuwania szronu),
  • samorozmrażanie – rozwiązanie, dzięki któremu lód ni zbiera się na ściankach; taką lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok.
Poprzednia porada
Zmywarka: dlaczego na naczyniach pozostają plamy?
Następna porada
Najczęstsze usterki pralek