svg1

Rzetelni Specjaliści

svg1

Bez Ukrytych Kosztów

svg2

Darmowy Dojazd

Zadzwoń i zamów Serwis AGD

svg1

Rzetelni Fachowcy

svg1

Krótkie Terminy

svg2

Darmowy Dojazd

svg1

Doświadczeni Serwisanci

Jaką wybrać lodówkę?

Lodówka
Data aktualizacji:

Kupno lodówki tylko z pozoru jest łatwe. Tak naprawdę trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii, nie tylko związanych z funkcjonalnością. Istotną rolę odgrywają również parametry techniczne, nierzadko przekładające się na wydajność czy koszty eksploatacji. Największym dylematem jest znalezienie najlepszej lodówek w budżecie, jaki chcemy wydać na jej zakup. Najlepsza lodówka w stosunku cena do jakości, czyli jaką wybrać lodówkę.

Jaką wybrać lodówkę?

Na lodówkę musisz patrzeć przez pryzmat wygody, praktyczności, czyli potrzeby jej wielkości w stosunku do ilości członków rodziny i trybu życia. Duża rodzina jeśli ma miejsce w kuchni powinna rozważyć zakup lodówka side by side. Jeśli nie weźmiesz tych wszystkich czynników pod uwagę, w krótkim czasie dojdziesz do wniosku, że zakup lodówki był nieudany, jaką lodówkę kupić?. Pamiętaj, że lodówka służyć nam będzie zapewne około 10 lat — w zależności od szczęścia może być i dłużej. Z naszego doświadczenie nie polecamy jednak zakupu lodówek posiadajacą funkcję kostkarki do lodu — często ta funkcja ulega awarii a mało kto zajmuje się jej naprawą i przez kolejne lata służy nam jedynie jako ozdoba lodówki :). Dylematy: jaką wybrać lodówkę? Taką, które będzie dla nas odpowiednia i taką, która będzie nam się podobać. Zmywarka jest w zabudowie i może być żółta, brązowa, brzydka i tak jej nie widać, pralka przeważnie schowana w łazience. Lodówka: Stoi na widoku w kuchni i ją ozdabia, bardzo często w niej korzystamy. To wbrew pozorom jeden z najczęściej używanych sprzętów AGD w domu.

Jaką lodówkę kupić: chłodziarko-zamrażarka?

W pierwszej kolejności musisz określić swoje potrzeby. Czy będziesz używać wyłącznie lodówki? Czy może potrzeba Ci chłodziarko-zamrażarka? Nie da się ukryć, że to drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze, ponieważ pozwala na przechowywanie żywności w chłodnych warunkach oraz mrożenie. Jeśli nie masz osobnej zamrażarki, sama lodówka może okazać się niewystarczająca (mimo iż posiada ona niewielki zamrażalnik).

Jaką kupić lodówkę – odpowiedni rozmiar lodówki

Wybierając lodówkę, należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Chodzi zarówno o odpowiednią wysokość jak i szerokość, jak również pojemność.

Szacuje się, że na jedną osobę powinno przypadać 120-130 litrów oraz 30 litrów na każdą kolejną. Jeśli więc rodzina składa się z trzech członków, wówczas chłodziarka powinna mieć pojemność około 180-190 litrów.

Warto także wziąć pod uwagę możliwość zakupienia lodówek jednodrzwiowych, dwudrzwiowych (z zamrażalnikiem na doleli górze) lub lodówek side-by-side.

Klasa energetyczna lodówki

Niezwykle istotą rolę odgrywa klasa energetyczna. To od niej zależy pobór prądu przez sprzęt AGD, co przekłada się z kolei na wysokość rachunków.

Klasa energetyczna oznaczana jest literami alfabetu, przy czym A oznacza klasę najbardziej energooszczędną, zaś G – najmniej energooszczędną. W sklepach można trafić na oznaczenie lodówki A+++ – jest to grupa sprzętu, który odznacza się największą energooszczędnością.

Jak litery przekładają się na zużycie energii?

  • Klasa A – poniżej 55% (każdy plus przy literze to dodatkowe 10% mniej).
  • Klasa B – zużycie pomiędzy 55% a 75%.
  • Klasa F zużycie na poziomie 120-150%.
  • Klasa G – powyżej 150%.

Poziom hałasu lodówki

Pracujące urządzenie może generować spory hałas. Dlatego też należy zwrócić uwagę na poziom decybeli w oznaczeniu producenta. Za bardzo ciche lodówki uważa się te, które generują hałas na poziomie 38dB. To szczególnie istotne, jeśli lodówka znajduje się w kuchni połączonej z salonem.

Inne dodatkowe funkcje lodówki

Wybierając lodówkę (chłodziarko-zamrażarko), warto także zwrócić na kilka ciekawych funkcji. Są to:

  • system no Frost – rozwiązanie, dzięki któremu szron nie osadza się i nie zbiera (nie ma więc potrzeby samodzielnego usuwania szronu),
  • samo rozmrażanie – rozwiązanie, dzięki któremu lód ni zbiera się na ściankach; taką lodówkę wystarczy rozmrozić raz na rok.
Poprzednia porada
Czyszczenie ceramicznych płyt gazowych
Następna porada
Najczęstsze usterki pralek